TV-tider SM-veckan 2019

TV-tider SM-veckan 2019 - Malmö

Vilka tider gäller för tv-sändingar under SM-veckan 2019? Hos SveaCasino.se hittar du all info om den populära SM-veckan. 

SM-Veckan firar 10 år - Malmö värdstad

Den 26 juni till 2 juli 2019 arrangeras SM-veckan i Malmö. I staden där allting började. Här arrangerades SM-veckan sommar för första gången 2009. Nu är det dags igen. 2019 återvänder SM-veckan till Malmö för tredje gången i ordningen, samtidigt som SM-veckan firar 10 år!

Se Basket EM på LeoVegas Sport!

Just nu är Basket EM för damer i full gång! Se samtliga matcher på LeoVegas Sport. SVT direktsänder Sveriges matcher men för dig som vill se fler matcher rekommenderas LeoVegas Sport som visar alla matcher!

LeoVegas Sport 3 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

TV-tider på SVT i SM-veckan 2019

Så sänder SVT från SM-veckan i Malmö 2019:

Onsdagen den 26/6

SVT1
14:15-18:00: Friidrott: Lag-SM
18:30-19:30: Friidrott: Lag-SM

SVT Play
14:15-19:15: Friidrott: Lag-SM

Torsdagen den 27/6        

SVT1
10:00-11:55: Styrkelyft
14:00-18:00: Studio SM-veckan med bl a artistisk gymnastik, kanotpolo och wakeboard
18:30-19:30: Studio SM-veckan med huvudfokus på Parkour

SVT Play
09:15-11:55: Styrkelyft
11:30-14:50: Artistisk gymnastik
14:50-15:00: Studio
15:00-16:15: Kanotpolo
16:30-18:00: Wakeboard
17:30-19:30: Parkour – freerunning

Fredagen den 28/6         

SVT1
10:00-11:55: Tyngdlyftning
14:00-18:00: Studio SM-veckan med bl a boule, rally och simning
18:30-19:30: Studio SM-veckan med huvudfokus på simning

SVT Play           
09:15-11:55: Tyngdlyftning
10:00-13:55: Rally, kval
13:45-15:00: Boule
15:00-17:15: Rally, final
17:30-18:00: Simning
18:30-19:30: Simning

Lördagen den 29/6          

SVT1
11:00-17:50: Studio SM-veckan med bl a SUP, skateboardslalom, trampolin, skateboard ramp och simning
18:15-19:30: Studio SM-veckan med huvudfokus på simning.

SVT Play
11:30-12:30: SUP, Stand up paddle – sprint
13:45-14:45: Skateboard slalom
12:00-14:00: Trampolin
14:45-16:15: Tricking
15:45-17:00: Skateboard ramp
17:30-17:50: Simning
18:15-19:30: Simning
18:15-19:15: Dragkamp
19:30-20:00: Drönare

Söndagen den 30/6         

SVT1
09:30-18:00: Studio SM-veckan med bl a beachvattenpolo, truppgymnastik, discgolf, streetbasket, rugby, simning och nedräkning inför Sveriges Bästa Idrottsstad.
18:15-19:00: Studio SM-veckan med huvudfokus på simning

SVT Play           
09:45-11:00: Beachvattenpolo
11:00-13:00: Truppgymnastik
11:30-15:30: Discgolf
13:15-15:45: Streetbasket
15:45-16:45: Rugby
16:45-17:45: Karate
17:00-18:00: Simning
18:15-19:00: Simning
18:15-19:30: Casting

Måndagen den 1/7     

SVT1
11:00-12:00: Kanot Short Track Marathon
12:00-18:00: Studio SM-veckan med bl a bangolf, rullskidor, paracykel, simning och nedräkning inför Sveriges Bästa Idrottsstad.
18:35-19:30: Studio SM-veckan med huvudfokus på simning.

SVT Play
11:00-12:00: Kanot Short Track Marathon
13:00-14:30: Bangolf
14:40-15:25: Rullskidor herrar
15:40-16:25: Paracykel
16:40-17:20: Rullskidor damer
17:30-18:00: Simning
18:35-19:30: Simning
18:30-19:00: Aerobics

Tisdagen den 2/7         

SVT2
09:00-10:00: Bowling

SVT1
10:00-11:00: Bowling
11:00-18:00: Studio SM-veckan med bl a cykel, rullskidor segling 49:ers och simning. Dessutom delas priset till Sveriges bästa Idrottsstad ut.
18:35-19:30: Studio SM-veckan med huvudfokus på simning.

SVT Play
09:00-11:00: Bowling
12:35-13:35: Cykel herrar
13:30-15:30: Segling 49:ers
13:50-15:35: Rullskidor
15:50-16:50: Cykel damer
17:30-18:00: Simning
18:35-19:30: Simning

Sporter i SM-Veckan 2019

Följande sportgrenar finns med i SM-veckan Sommar 2019:Aerobic gymnastics

  • Artistisk gymnastik (manlig och kvinnlig)
  • Bangolf
  • Basket (3x3)
  • Beachvattenpolo
  • Boccia (parasport)
  • Boule (precisions
  • skytte)
  • Bowling
  • Casting (haspel arenberg och fluga precision)
  • Cricket (T20)
  • Cykel (kortbana)
  • Discgolf
  • Dragkamp
  • Flygsport (drone racing F9U)
  • Footgolf
  • Friidott (lag)
  • Frisbee allround
  • Beach ultimate frisbee
  • Handigolf
  • Hindersim
  • Kanot (short track marathon och maraton)
  • Kanotpolo
  • Karate (kyokushin)
  • Kustrodd
  • Paracykel
  • Parkour 
  • Radiostyrd Bilsport
  • Rallysprint
  • Rugby 7's
  • Rullskidor
  • Rytmisk gymnastik
  • Segling (49er/49er FX)
  • Simning och parasimning
  • Skateboard (ramp, slalom)
  • Styrkelyft och bänkpress (klassisk)
  • SUP (stand up paddle)
  • Surfski
  • Trampolin
  • Tricking
  • Truppgymnastik
  • Tyngdlyftning
  • Wakeboard (kabel)

Program SM-Veckan 2019 i Malmö

Onsdagen den 26 juni:

09.00-17.00 Bulltofta rekreationsområde
Frisbee (Allround) - Discgolf

09.00-19.00 Posthusplatsen
Kanotpolo

10.00-18.00 Stadionområdet (Baltiska hallen)
Rytmisk gymnastik

12.00-19.00 Stadionområdet (Atleticum)
Artistisk gymnastik (Kvinnlig)

12.00-19.00 Stadionområdet (Atleticum)
Artistisk gymnastik (Manlig)

14.00-19.00 Stadionområdet (Malmö stadion)
Friidrott (Lag)

Torsdagen den 27 juni:

09.00-17.00 Ribersborg
Frisbee (Allround) - Alla utom discgolf

10.00-15.00 Stadionområdet (Baltiska hallen)
Rytmisk gymnastik

10.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Styrkelyft och bänkpress (klassisk)

10.00-16.00 Posthusplatsen
Boule (precisionsskytte)

10.30-18.00 Västra Hamnen
Wakeboard (kabel) - Kval/Final

11.00-14.20 Stadionområdet (Atleticum)
Artistisk gymnastik (Kvinnlig) - Grenfinaler

11.00-14.20 Stadionområdet (Atleticum)
Artistisk gymnastik (Manlig) - Grenfinaler

17.30-19.30 Posthusplatsen
Parkour

11.00-19.00 Posthusplatsen
Kanotpolo

Fredagen den 28 juni:

08.00-16.00 Bulltofta rekreationsområde
Frisbee (Discgolf)

08.00-17.00 Bulltofta rekreationsområde
Bangolf - Slagspel

09.00-17.00 Ribersborg
Frisbee (Allround) - Alla utom discgolf

09.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Tyngdlyftning

09.00-16.00 Sofiedals GK
Handigolf

10.00-17.30 Lockarp
Rally (sprint)

10.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Styrkelyft och bänkpress (klassisk)

10.00-19.30 Lindängsbadet
Simning

10.00-16.00 Posthusplatsen
Boule (precisionsskytte)

11.00-19.00 Posthusplatsen
Basket (3x3)

13.00-19.00 Posthusplatsen
Beachvattenpolo

14.00-18.00 Stadionområdet (Atleticum)
Trampolin - Kval

Lördagen den 29 juni:

08.00-16.00 Bulltofta rekreationsområde
Frisbee (Discgolf)

08.00-17.00 Bulltofta rekreationsområde
Bangolf - Slagspel

08.30-13.00 Posthusplatsen
Casting - Fluga precsion

09.00-17.00 Ribersborg
Frisbee (Allround) - Alla utom discgolf

09.00-19.30 Lokstallarna
Flygsport (F9U drone racing)

09.00-19.00 Posthusplatsen
Beachvattenpolo

09.00-15.00 Stadionområdet (Plan 10)
Boccia (parasport)

09.00-18.00 Ribersborg
Kustrodd

09.00-20.00 Ribersborg
Beach Ultimate Frisbee

09.00-16.00 Sofiedals GK
Handigolf

10.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Styrkelyft och bänkpress (klassisk)

10.00-19.30 Lindängsbadet
Simning

10.00-18.00 Ribersborg
Cricket (T20)

11.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Tyngdlyftning

11.00-19.00 Stadionområdet (Malmö stadion)
Rugby 7's

11.00-19.00 Posthusplatsen
Basket (3x3)

11.30-13.30 Posthusplatsen
SUP (Stand Up Paddling) - Teknisk Sprint

12.00-14.30 Stadionområdet (Atleticum)
Trampolin - Final

12.00-17.00 Stadionområdet (Baltiska hallen)
Truppgymnastik - Kval

14.00-19.15 Ribersborg
Dragkamp (lag)

14.45-16.15 Posthusplatsen
Tricking

17.45-19.15 Ribersborg
Dragkamp (lag) - Final

Posthusplatsen
Skateboard (ramp)

Posthusplatsen
Skateboard (slalom)

Söndagen den 30 juni:

08.00-16.00 Bulltofta rekreationsområde
Frisbee (Discgolf)

08.00-17.00 Bulltofta rekreationsområde
Bangolf - Slagspel

08.30-16.30 Ribersborg
Casting - Haspel Arenberg

09.00-17.00 Ribersborg
Frisbee (Allround) - Alla utom discgolf

09.00-15.00 Stadionområdet (Plan 10)
Boccia (parasport)

09.00-18.00 Ribersborg
Kustrodd

09.00-13.30 Posthusplatsen
Beachvattenpolo

10.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Styrkelyft och bänkpress (klassisk)

10.00-19.30 Lindängsbadet
Simning

10.00-16.45 Stadionområdet (Malmö stadion)
Rugby 7's

10.00-18.00 Ribersborg
Cricket (T20)

10.00-14.30 Ribersborg
Dragkamp (lag)

10.00-18.00 Ribersborg
Radiostyrd Bilsport

10.00-12.30 Posthusplatsen
Surfski

11.00-13.00 Stadionområdet (Baltiska hallen)
Truppgymnastik - Final

11.00-21.00 Stadionområdet (Kombihallen)
Tyngdlyftning

11.00-19.00 Posthusplatsen
Karate (Kyokushin)

12.00-17.00 Sofiedals GK
Footgolf - Inspel

13.30-14.30 Ribersborg
Dragkamp (lag) - Final

14.15-15.45 Posthusplatsen
Basket (3x3) - Finaler

15.30-17.30 Posthusplatsen
Kanot (Short Track Marathon och kanotmaraton) - Maraton K2

18.15-19.30 Posthusplatsen
Casting - Fluga precision

Lindängsbadet
Hindersim

Posthusplatsen
SUP (Stand Up Paddling) - Distans

Ribersborg
SUP (Stand Up Paddling) - Teknisk distans

Måndagen den 1 juli:

08.00-18.00 Bulltofta rekreationsområde
Bangolf - Matchspel

08.00-18.00 Sofiedals GK
Footgolf

10.00-19.30 Lindängsbadet
Simning

10.00-12.00 Posthusplatsen
Kanot (Short Track Marathon och kanotmaraton) - Short track maraton

11.00-17.00 Västra Hamnen
Segling (49er/49er FX)

14.40-17.20 Posthusplatsen
Rullskidor

15.40-16.25 Posthusplatsen
Paracykel

16.00-17.30 Bulltofta rekreationsområde
Bangolf - Final

18.30-19.00 Posthusplatsen
Aerobic gymnastics

Stadionområdet (Baltiska bowlinghallen)
Bowling

Tisdagen den 2 juli:

08.00-18.00 Sofiedals GK
Footgolf

10.00-19.30 Lindängsbadet
Simning

10.00-16.30 Posthusplatsen
Kanot (Short Track Marathon och kanotmaraton) - Maraton K1

10.00-15.30 Västra Hamnen
Segling (49er/49er FX)

12.35-16.50 Posthusplatsen
Cykel (kortbana)

13.50-15.35 Posthusplatsen
Rullskidor

Stadionområdet (Baltiska bowlinghallen)
Bowling

Så sänder SVT från SM-veckan, Aktuella TV-tider:

SM-veckan 2019 vinter pågår mellan 28 januari och 3 februari. Så här sänder SVT:

Tisdag 29 januari

13.00-15.30 SVT1 och SVT Play Big Air

Snowboard 13.00-14.00 & Big Air 14.30-15.30

Onsdag 30 januari

11.00-12.45 SVT1 & SVT Play Längdskidor, herrar 15 km

12.50-14.00 SVT1 & SVT Play Längdskidor, dam 10 km

Torsdag 31 januari

09.10-18.00 SVT1 & SVT Play Tv-sändning

09.30-11.10 SVT1 & SVT Play Längdskidor, stafett herrar (Första start 09:35)

11.10-12.05 SVT1 & SVT Play Längdskidor, stafett damer

12.15-13.50 SVT1 & SVT Play Rullstolsrugby

14.00-16.40 SVT1 & SVT Play Draghund

15.50-16.55 SVT1 & SVT Play Bowling tremanna final herrar

16.55-18.00 SVT1 & SVT Play Bowling tremanna final damer

18.00-21.00 SVT Play Skoter, stadioncross

20.00-21.00 SVT24 & SVT Play Skoter, stadioncross finaler

Fredag 1 februari

09.10-18.00 SVT1 & SVT Play Tv-sändning. (fortsätter i SVT2 18:00-19:00)

08.00-16.00 SVT Play Rally/rallycross/crosscart

11.00-12.45 SVT1 & SVT Play Parallellslalom

14.00-16.00 SVT1 & SVT Play Rally/rallycross/crosscart, finaler

16.00-19.00 SVT Play X-trial semifinal, Cykeltrial final och X-trial final

16.00-17.00 SVT1 X-trial semifinal

17.00-18.00 SVT1 Cykeltrial, final

18.00-19.00 SVT2 X-trial, final

Lördag 2 februari

09.30-17.50 SVT1 & SVT Play Inramning (fortsätter i SVT2 17:50-19:00)

10.00-12.40 SVT Play Styrkelyft

11.05-12.10 SVT Play Längdskidor sprint kval

13.50-15.40 SVT1 & SVT Play Längdskidor sprint finaler

14.00-16.30 SVT Play Dans

18.00-19.00 SVT Play Virtuell bil

18.15-19.00 SVT2 Dans, finaler (sammandrag)

Söndag 3 februari

09.00-18.00 SVT1 & SVT Play Tv-sändning

09.30-10.20 SVT1 & SVT Play Längdskidor, masstart damer 15 km

11.30-13.00 SVT1 & SVT Play Längdskidor, masstart herrar 30 km

13.30-15.30 SVT Play Brottning, finaler

14.30-15.30 SVT1 Brottning, finaler

15.00-18.00 Play Badminton, finaler (Delar av sändningen i SVT1)

16.30-18.00 Play Boule, finaler (Delar av sändningen i SVT1)

Närmare 100 timmar direktsänd sport

SVT och SM-veckan är en perfekt kombo och har under årens lopp lockat miljontals tv-tittare. I årets SM-vecka direktsänds närmare 100 timmar från Sundsvall. Förutom SVT1 och SVT2 sänds SM-veckan även i SVT-play. 

Sporter i SM-veckan

SM-veckan vinter i Sundsvall (28 januari - 3 februari 2019):

* Alpinrodel 
* Badminton 
* Boule 
* Bowling 
* Brottning 
* Crosskart/Rallycross 
* Cykeltrial 
* Danssport 
* Dragkamp 
* Längdskidor 
* Parallellslalom 
* Rallysprint 
* Rallycross 
* Radiostyrd bilsport 
* Skicross 
* Softboll 
* Stadioncross 
* Styrkelyft 
* Virtuell bilsport 
* X-trial

Om SM-veckan 2019

SM-veckan är tillbaka där det en gång startade, när Sundsvall står värd för SM-veckan vinter 2019. På måndag den 28 januari börjar tävlingarna. Det blir en idrottsfest hela veckan när SM-veckan firar 10 år och 98 SM-titlar står på spel i 24 olika idrotter. Förutom en rad vintersporter som längdskidor, skicross och parallellslalom kommer SM-veckan även bjuda på lite mer "udda" sporter som RC bilsport, cykeltrail, boule och dragkamp. 

Sammanlagt satsar Sundsvalls kommun ca 4,5 miljoner kronor på SM-veckan 2019, men i förhandlingarna med Riksidrottsförbundet har man även fått igenom ett antal krav och önskemål för att förberedelser och genomförande ska ske så smidigt och kostnadseffektivt som möjligt. Det handlar bland annat om att Riksidrottsförbundet numera tillsätter en specifik projektledare för SM-veckan Vinter, och inte har samma projektledare som ansvarar för både sommar- och vinterveckan. Det här innebär att Sundsvall kan komma igång betydligt tidigare med förberedelserna inför arrangemanget.


Vanliga sökningar: TV-tider SM-veckan, Sändningstider SVT SM-veckan 2019


SveaCasino.se