TV-tider SHL 2018/19

TV-tider SHL 2018/19

Då har det blivit dags för ännu en spännande säsong av Swedish Hockey League: SHL. Vilket lag kommer ta SM-guld, denna gång? Blir det regerande mästarna Växjö Lakers, som vinner på nytt? Inför starten har vi på SveaCasino.se tagit en titt på SHL spelschema med tv-tider:

Vilken tv-kanal sänder SHL säsongen 2018/19?

SHL direktsänds även denna säsong på C More som äger rättigheterna till den svenska högstaligan i Ishockey. 

2017 undertecknade C More och SHL ett sexårsavtal som ger C More exklusiv rätt till livesändning av samtliga matcher i grundserien och slutspelet fram till och med säsongen 2023/24. Avtalet är unikt i sitt slag och innebär ett omfattande partnerskap för att utveckla ligan och tv-produktionen

Avtalet, som börjar gälla från och med säsongen 2018/19, är det längsta tv-avtal SHL någonsin har skrivit. Just långsiktigheten var en viktig faktor, enligt SHL:s VD Jörgen Lindgren.

– C More och TV4-gruppen har tydligt visat att de vill och har förutsättningarna att möta våra ambitioner om att utveckla SHL. Vi ska skapa ännu starkare upplevelser och nå ut till ny publik.

SHL är en av de starkaste sporträttigheterna som visas i Sverige och fansen kan nu se fram emot en ännu starkare liga.

Aktuella TV-tider SHL 2018/19

Aktuella TV-tider SHL kommer inom kort! Håll till godo!

Vinnarodds SHL 2018/19

Vilket lag vinner SM-guld i SHL säsongen 2018/19?

Växjö Lakers 2.55 Spela här!
Frölunda HC 7.00 Spela här!
Skellefteå AIK 9.00 Spela här!
Djurgårdens IF 10.00 Spela här!
Färjestad BK 10.00 Spela här!
Luleå HF 13.00 Spela här!
HV 71 16.00 Spela här!
Brynäs IF 16.00 Spela här!
Linköping HC 16.00 Spela här!
Malmö Redhawks 30.00 Spela här!
Rögle BK 50.00 Spela här!
Örebro HK 50.00 Spela här!
Mora IK 80.00 Spela här!
Timrå IK 80.00 Spela här!

 

Titelförsvarande Växjö Lakers är favoriter att vinna även denna säsong. Ett spel på smålänningarna ger 2.55 vilket är klart lägst. Andrahandsfavoriter just nu är Frölunda, vars odds ligger på 7 gånger insatsen. Högst odds är det på Mora och Timrå, ett spel på något av dessa lag ger i nuläget 80.00. 

Spelschema SHL 2018/19

September:

15.09. 15:15 Frölunda - Djurgården  
15.09. 15:15 Linköping - Timrå  
15.09. 15:15 Mora - Örebro  
15.09. 18:00 Färjestad - HV 71  
15.09. 18:00 Luleå - Brynäs  
15.09. 18:00 Skellefteå - Rögle  

19.09. 19:00 Färjestad - Skellefteå  

20.09. 19:00 Brynäs - Frölunda  
20.09. 19:00 Djurgården - Rögle  
20.09. 19:00 Linköping - HV 71  
20.09. 19:00 Luleå - Örebro  
20.09. 19:00 Mora - Malmö  
20.09. 19:00 Timrå - Växjö  

22.09. 15:15 HV 71 - Luleå  
22.09. 15:15 Malmö - Färjestad  

22.09. 18:00 Frölunda - Mora  
22.09. 18:00 Rögle - Brynäs  
22.09. 18:00 Skellefteå - Timrå  
22.09. 18:00 Växjö - Linköping  
22.09. 18:00 Örebro - Djurgården  

27.09. 19:00 Brynäs - Växjö  
27.09. 19:00 Djurgården - Mora  
27.09. 19:00 HV 71 - Malmö  
27.09. 19:00 Luleå - Skellefteå  
27.09. 19:00 Rögle - Frölunda  
27.09. 19:00 Timrå - Färjestad  
27.09. 19:00 Örebro Linköping  

29.09. 15:15 Linköping - Luleå  
29.09. 15:15 Malmö - Djurgården  
29.09. 15:15 Skellefteå - HV 71  

29.09. 18:00 Mora - Brynäs  
29.09. 18:00 Växjö - Örebro  

Oktober:

02.10. 19:00 Linköping - Brynäs  
02.10. 19:00 Malmö - Frölunda  
02.10. 19:00 Skellefteå - Växjö  

04.10. 19:00 Brynäs - Timrå  
04.10. 19:00 HV 71 - Djurgården  
04.10. 19:00 Linköping - Mora  
04.10. 19:00 Luleå - Färjestad  
04.10. 19:00 Rögle - Malmö  
04.10. 19:00 Växjö - Frölunda  

06.10. 15:15 Färjestad - Linköping  
06.10. 15:15 Timrå - Mora  
06.10. 15:15 Örebro - Malmö  

06.10. 18:00 Brynäs - Skellefteå  
06.10. 18:00 Djurgården - Luleå  
06.10. 18:00 HV 71 - Rögle  

11.10. 19:00 Linköping - Timrå  
11.10. 19:00 Luleå - Frölunda  
11.10. 19:00 Mora - Färjestad  
11.10. 19:00 Rögle - Örebro  
11.10. 19:00 Växjö - Malmö  

13.10. 15:15 Djurgården - Timrå  
13.10. 15:15 Luleå - Rögle  

13.10. 18:00 Färjestad - Frölunda  
13.10. 18:00 HV 71 - Örebro  
13.10. 18:00 Malmö - Växjö  
13.10. 18:00 Mora - Skellefteå  

18.10. 19:00 Frölunda - Luleå  
18.10. 19:00 Malmö - Brynäs  
18.10. 19:00 Skellefteå - Djurgården  
18.10. 19:00 Timrå - Rögle  
18.10. 19:00 Växjö - HV 71  
18.10. 19:00 Örebro - Färjestad  

20.10. 15:15 Frölunda - HV 71  
20.10. 15:15 Luleå - Malmö  
20.10. 15:15 Rögle - Timrå  
20.10. 18:00 Brynäs - Örebro  
20.10. 18:00 Färjestad - Djurgården  
20.10. 18:00 Mora - Växjö  

21.10. 14:00 Linköping - Skellefteå  

23.10. 19:00 Linköping - Frölunda  

24.10. 19:00 Djurgården - Brynäs  

25.10. 19:00 Färjestad - Rögle  
25.10. 19:00 HV 71 - Mora  
25.10. 19:00 Malmö - Linköping  
25.10. 19:00 Skellefteå - Frölunda  
25.10. 19:00 Växjö - Luleå  
25.10. 19:00 Örebro - Timrå  

27.10. 15:15 Djurgården - Växjö  
27.10. 15:15 Malmö - Frölunda  
27.10. 15:15 Örebro - Skellefteå  
27.10. 18:00 Brynäs - Färjestad  
27.10. 18:00 Luleå - Mora  
27.10. 18:00 Rögle - Linköping  
27.10. 18:00 Timrå - HV 71  

30.10. 19:00 Frölunda - Örebro  
30.10. 19:00 HV 71 - Brynäs  
30.10. 19:00 Linköping - Djurgården  
30.10. 19:00 Mora - Rögle  
30.10. 19:00 Skellefteå - Malmö  
30.10. 19:00 Timrå - Luleå  
30.10. 19:00 Växjö - Färjestad  

November:

01.11. 19:00 Brynäs Mora  
01.11. 19:00 Djurgården Linköping  
01.11. 19:00 Frölunda Malmö  
01.11. 19:00 Färjestad Skellefteå  
01.11. 19:00 Luleå Timrå  
01.11. 19:00 Rögle Växjö  
01.11. 19:00 Örebro HV 71  

03.11. 15:15 Djurgården Rögle  
03.11. 15:15 Frölunda Linköping  
03.11. 15:15 Färjestad Malmö  
03.11. 15:15 HV 71 Timrå  
03.11. 15:15 Växjö Mora  

03.11. 18:00 Skellefteå Luleå  
03.11. 18:00 Örebro Brynäs  

13.11. 19:00 Frölunda Skellefteå  
13.11. 19:00 Linköping Växjö  
13.11. 19:00 Luleå HV 71  
13.11. 19:00 Malmö Brynäs  
13.11. 19:00 Mora Örebro  
13.11. 19:00 Rögle Färjestad  
13.11. 19:00 Timrå Djurgården  

15.11. 19:00 Brynäs Färjestad  
15.11. 19:00 Djurgården Frölunda  
15.11. 19:00 HV 71 Linköping  
15.11. 19:00 Skellefteå Malmö  
15.11. 19:00 Timrå Mora  
15.11. 19:00 Växjö Luleå  
15.11. 19:00 Örebro Rögle  

17.11. 14:45 Brynäs Djurgården  
17.11. 14:45 Färjestad Växjö  
17.11. 14:45 Linköping Örebro  
17.11. 14:45 Rögle Mora  
17.11. 14:45 Skellefteå HV 71  

18.11. 14:00 Malmö Timrå  

22.11. 19:00 HV 71 Brynäs  
22.11. 19:00 Linköping Rögle  
22.11. 19:00 Mora Malmö  
22.11. 19:00 Timrå Skellefteå  
22.11. 19:00 Växjö Djurgården  
22.11. 19:00 Örebro Luleå  

23.11. 19:00 Frölunda Färjestad  

24.11. 15:15 Djurgården Örebro  
24.11. 15:15 Timrå Rögle  
24.11. 15:15 Växjö Skellefteå  
24.11. 18:00 Brynäs Luleå  
24.11. 18:00 Färjestad Frölunda  
24.11. 18:00 Malmö HV 71  
24.11. 18:00 Mora Linköping  

27.11. 19:00 Frölunda Rögle  

28.11. 19:00 Färjestad Timrå  
28.11. 19:00 Växjö Örebro  

29.11. 19:00 Frölunda Brynäs  
29.11. 19:00 Luleå Linköping  
29.11. 19:00 Rögle HV 71  
29.11. 19:00 Skellefteå Mora  

December:

01.12. 15:15 Linköping Malmö  
01.12. 15:15 Rögle Luleå  
01.12. 15:15 Timrå Örebro  

01.12. 18:00 Djurgården Färjestad  
01.12. 18:00 HV 71 Växjö  
01.12. 18:00 Mora Frölunda  
01.12. 18:00 Skellefteå Brynäs  

06.12. 19:00 Brynäs Linköping  
06.12. 19:00 Djurgården Skellefteå  
06.12. 19:00 Färjestad Luleå  
06.12. 19:00 HV 71 Mora  
06.12. 19:00 Malmö Rögle  
06.12. 19:00 Växjö Timrå  
06.12. 19:00 Örebro Frölunda  

08.12. 15:15 Frölunda Växjö  
08.12. 15:15 Linköping Färjestad  
08.12. 15:15 Rögle Skellefteå  
08.12. 18:00 Brynäs Timrå  
08.12. 18:00 Luleå Djurgården  
08.12. 18:00 Mora HV 71  
08.12. 18:00 Örebro Malmö  

19.12. 19:00 Djurgården HV 71  
19.12. 19:00 Färjestad Örebro  
19.12. 19:00 Luleå Mora  
19.12. 19:00 Rögle Brynäs  
19.12. 19:00 Skellefteå Linköping  
19.12. 19:00 Timrå Frölunda  
19.12. 19:00 Växjö Malmö  

21.12. 19:00 Brynäs Växjö  
21.12. 19:00 Frölunda Timrå  
21.12. 19:00 HV 71 Färjestad  
21.12. 19:00 Malmö Luleå  
21.12. 19:00 Mora Djurgården  
21.12. 19:00 Örebro Skellefteå  

26.12. 15:15 Djurgården HV 71  
26.12. 15:15 Frölunda Luleå  
26.12. 15:15 Färjestad Växjö  
26.12. 15:15 Malmö Linköping  
26.12. 15:15 Timrå Brynäs  

26.12. 18:00 Mora Skellefteå  
26.12. 18:00 Örebro Rögle  

28.12. 19:00 Brynäs Örebro  
28.12. 19:00 HV 71 Malmö  
28.12. 19:00 Linköping Färjestad  
28.12. 19:00 Luleå Timrå  
28.12. 19:00 Rögle Djurgården  
28.12. 19:00 Skellefteå Frölunda  
28.12. 19:00 Växjö Mora  

30.12. 15:15 Djurgården Växjö  
30.12. 15:15 Färjestad Brynäs  
30.12. 15:15 Mora Luleå  
30.12. 15:15 Örebro HV 71  

30.12. 18:00 Frölunda Rögle  
30.12. 18:00 Malmö Skellefteå  
30.12. 18:00 Timrå Linköping  

Januari:

05.01. 15:15 Frölunda Timrå  
05.01. 15:15 Luleå Växjö  
05.01. 15:15 Malmö Örebro  

05.01. 18:00 Brynäs Rögle  
05.01. 18:00 Linköping HV 71  
05.01. 18:00 Mora Djurgården  
05.01. 18:00 Skellefteå Färjestad  

10.01. 19:00 Brynäs Frölunda  
10.01. 19:00 HV 71 Färjestad  
10.01. 19:00 Linköping Mora  
10.01. 19:00 Luleå Örebro  
10.01. 19:00 Rögle Malmö  
10.01. 19:00 Skellefteå Djurgården  
10.01. 19:00 Växjö Timrå  

12.01. 15:15 Djurgården Linköping  
12.01. 15:15 Rögle HV 71  
12.01. 15:15 Växjö Brynäs  
12.01. 15:15 Örebro Luleå  

12.01. 18:00 Färjestad Malmö  
12.01. 18:00 Mora Frölunda  
12.01. 18:00 Timrå Skellefteå  

17.01. 19:00 Frölunda Färjestad  
17.01. 19:00 HV 71 Luleå  
17.01. 19:00 Linköping Örebro  
17.01. 19:00 Mora Rögle  
17.01. 19:00 Skellefteå Växjö  

18.01. 19:00 Brynäs Djurgården  

19.01. 15:15 HV 71 Skellefteå  
19.01. 15:15 Luleå Färjestad  
19.01. 15:15 Rögle Linköping  
19.01. 15:15 Timrå Malmö  
19.01. 15:15 Örebro Mora  

19.01. 18:00 Djurgården Brynäs  
19.01. 18:00 Växjö Frölunda  

22.01. 19:00 Malmö Djurgården  

23.01. 19:00 Färjestad Rögle  
23.01. 19:00 Örebro Växjö  

24.01. 19:00 Brynäs HV 71  
24.01. 19:00 Djurgården Malmö  
24.01. 19:00 Linköping Frölunda  
24.01. 19:00 Luleå Skellefteå  
24.01. 19:00 Mora Timrå  

26.01. 15:15 Frölunda Djurgården  
26.01. 15:15 Malmö Mora  

26.01. 18:00 Brynäs Linköping  
26.01. 18:00 HV 71 Växjö  
26.01. 18:00 Rögle Luleå  
26.01. 18:00 Skellefteå Örebro  
26.01. 18:00 Timrå Färjestad  

29.01. 19:00 Brynäs Mora  
29.01. 19:00 Djurgården Färjestad  
29.01. 19:00 HV 71 Timrå  
29.01. 19:00 Malmö Luleå  
29.01. 19:00 Skellefteå Rögle  
29.01. 19:00 Växjö Linköping  
29.01. 19:00 Örebro Frölunda  

31.01. 19:00 Färjestad Örebro  
31.01. 19:00 Linköping Skellefteå  
31.01. 19:00 Luleå Brynäs  
31.01. 19:00 Mora HV 71  
31.01. 19:00 Rögle Växjö  
31.01. 19:00 Timrå Djurgården  

Februari:

02.02. 15:15 Brynäs Malmö  
02.02. 15:15 Färjestad Mora  
02.02. 15:15 Örebro Timrå  

02.02. 18:00 HV 71 Frölunda  
02.02. 18:00 Luleå Djurgården  
02.02. 18:00 Skellefteå Linköping  
02.02. 18:00 Växjö Rögle  

12.02. 19:00 Brynäs Luleå  
12.02. 19:00 Djurgården Timrå  
12.02. 19:00 Frölunda Växjö  
12.02. 19:00 HV 71 Skellefteå  
12.02. 19:00 Malmö Färjestad  
12.02. 19:00 Mora Linköping  
12.02. 19:00 Rögle Örebro  

14.02. 19:00 Färjestad HV 71  
14.02. 19:00 Linköping Rögle  
14.02. 19:00 Luleå Malmö  
14.02. 19:00 Skellefteå Mora  
14.02. 19:00 Timrå Frölunda  
14.02. 19:00 Växjö Brynäs  

15.02. 19:00 Örebro Djurgården  

16.02. 15:15 Frölunda Skellefteå  
16.02. 15:15 Färjestad Linköping  
16.02. 15:15 Malmö Växjö  
16.02. 18:00 Djurgården Örebro  
16.02. 18:00 Mora Luleå  
16.02. 18:00 Timrå Brynäs  

17.02. 17:00 HV 71 Rögle  

18.02. 19:00 Malmö Timrå  

20.02. 19:00 Djurgården Malmö  
20.02. 19:00 Rögle Färjestad  
20.02. 19:00 Örebro Linköping  

21.02. 19:00 Brynäs HV 71  
21.02. 19:00 Frölunda Mora  
21.02. 19:00 Skellefteå Luleå  
21.02. 19:00 Timrå Växjö  

23.02. 15:15 Färjestad Timrå  
23.02. 15:15 Malmö Skellefteå  
23.02. 15:15 Rögle Mora  
23.02. 18:00 Linköping Djurgården  
23.02. 18:00 Luleå Frölunda  
23.02. 18:00 Växjö HV 71  
23.02. 18:00 Örebro Brynäs  

26.02. 19:00 Frölunda Malmö  
26.02. 19:00 HV 71 Örebro  
26.02. 19:00 Luleå Rögle  
26.02. 19:00 Mora Brynäs  
26.02. 19:00 Skellefteå Färjestad  
26.02. 19:00 Timrå Linköping  
26.02. 19:00 Växjö Djurgården  

28.02. 19:00 Brynäs Skellefteå  
28.02. 19:00 Djurgården Luleå  
28.02. 19:00 Frölunda Örebro  
28.02. 19:00 Linköping Växjö  
28.02. 19:00 Malmö HV 71  
28.02. 19:00 Rögle Timrå  

Mars:

01.03. 19:00 Mora Färjestad  
02.03. 15:15 Linköping Malmö  
02.03. 15:15 Timrå Luleå  
02.03. 15:15 Örebro Växjö  
02.03. 18:00 Färjestad Mora  
02.03. 18:00 HV 71 Djurgården  
02.03. 18:00 Rögle Frölunda  
02.03. 18:00 Skellefteå Brynäs  

05.03. 19:00 Djurgården Skellefteå  
05.03. 19:00 Frölunda Linköping  
05.03. 19:00 Färjestad Brynäs  
05.03. 19:00 Luleå HV 71  
05.03. 19:00 Malmö Mora  
05.03. 19:00 Timrå Örebro  
05.03. 19:00 Växjö Rögle  

07.03. 19:00 Brynäs Malmö  
07.03. 19:00 Linköping Luleå  
07.03. 19:00 Mora Växjö  
07.03. 19:00 Rögle Djurgården  
07.03. 19:00 Skellefteå Timrå  
07.03. 19:00 Örebro Färjestad  

08.03. 19:00 HV 71 Frölunda  

09.03. 15:15 Djurgården Mora  
09.03. 15:15 Frölunda HV 71  
09.03. 15:15 Luleå Linköping  
09.03. 18:00 Brynäs Rögle  
09.03. 18:00 Skellefteå Örebro  
09.03. 18:00 Timrå Malmö  
09.03. 18:00 Växjö Färjestad  

12.03. 19:00 Djurgården Frölunda  
12.03. 19:00 Färjestad Luleå  
12.03. 19:00 Linköping Brynäs  
12.03. 19:00 Malmö Rögle  
12.03. 19:00 Timrå HV 71  
12.03. 19:00 Växjö Skellefteå  
12.03. 19:00 Örebro Mora  

14.03. 19:00 Frölunda Brynäs  
14.03. 19:00 Färjestad Djurgården  
14.03. 19:00 HV 71 Linköping  
14.03. 19:00 Luleå Växjö  
14.03. 19:00 Malmö Örebro  
14.03. 19:00 Mora Timrå  
14.03. 19:00 Rögle Skellefteå


Vanliga sökningar: TV-tider SHL 2018/19, Spelschema med tider SHL 2018/19, När spelas nästa omgång i SHL?


SveaCasino.se