TV-tider Europa League 2018/19

TV-tider Europa League 2018/19

Så sänds Europa League säsongen 2018/19. SveaCasino.se ger dig aktuella tv-tider under hela Europa League-spelet. Vilka tider spelar Malmö FF och vilken kanal sänder?

Vilka tv-kanaler sänder från Europa League 2018/19?

Det är Discovery Networks Sweden som har tv-rättigheterna till Europa League fotbollen i Sverige. Detta innebär att det i första hand är Kanal 9 och Eurosport 2 som sänder från matcherna. För dig som även har tilläggstjänsten Eurosport Player, visas samtliga matcher där. 

Spelschema med tv-tider Europa League 2018/19

Så här ser spelschemat ut för Europa League 2018/19:

Omgång 1:

Samtliga matcher direktsänds på Eurosport player, dessutom visas utvalda på kanaler enligt nedanför:

20.09. 18:55 Akhisar Belediye - Krasnodar
20.09. 18:55 Besiktas - Sarpsborg 08
20.09. 18:55 Dyn Kiev - FC Astana
20.09. 18:55 Genk - Malmö FF, Kanal 9
20.09. 18:55 Lazio - Apollon
20.09. 18:55 Marseille - Eintracht Frankfurt
20.09. 18:55 MOL Vidi - BATE
20.09. 18:55 PAOK - Chelsea
20.09. 18:55 Rapid Wien - Sp. Moskva
20.09. 18:55 Rennes - Jablonec
20.09. 18:55 Sevilla - St. Liege
20.09. 18:55 Villarreal - Rangers, Eurosport 2
20.09. 21:00 AEK Larnaca - Zürich
20.09. 21:00 Arsenal - Vorskla
20.09. 21:00 Celtic - Rosenborg
20.09. 21:00 Din. Zagreb - Fenerbahce
20.09. 21:00 Dudelange - AC Milan, Eurosport 2
20.09. 21:00 FC Köpenhamn - Zenit Petersburg
20.09. 21:00 Ludogorets - Leverkusen
20.09. 21:00 Olympiakos Piraeus - Betis
20.09. 21:00 RB Leipzig - Salzburg
20.09. 21:00 Slavia Prag - Bordeaux
20.09. 21:00 Sporting - Qarabag
20.09. 21:00 Trnava - Anderlecht

Omgång 2:

04.10. 16:50 FC Astana - Rennes  
04.10. 18:55 AC Milan - Olympiakos Piraeus  
04.10. 18:55 Anderlecht - Din. Zagreb  
04.10. 18:55 Betis - Dudelange  
04.10. 18:55 Bordeaux - FC Köpenhamn  
04.10. 18:55 Fenerbahce - Trnava  
04.10. 18:55 Leverkusen - AEK Larnaca  
04.10. 18:55 Qarabag - Arsenal  
04.10. 18:55 Rosenborg - RB Leipzig  
04.10. 18:55 Salzburg - Celtic  
04.10. 18:55 Vorskla - Sporting  
04.10. 18:55 Zenit Petersburg - Slavia Prag  
04.10. 18:55 Zürich - Ludogorets  
04.10. 21:00 Apollon - Marseille  
04.10. 21:00 BATE - PAOK  
04.10. 21:00 Chelsea - MOL Vidi  
04.10. 21:00 Eintracht Frankfurt - Lazio  
04.10. 21:00 Jablonec - Dyn. Kiev  
04.10. 21:00 Krasnodar - Sevilla  
04.10. 21:00 Malmö FF - Besiktas, Kanal 9
04.10. 21:00 Rangers - Rapid Wien 
04.10. 21:00 Sarpsborg 08 - Genk  
04.10. 21:00 Sp. Moskva - Villarreal  
04.10. 21:00 St. Liege - Akhisar Belediye  

Omgång 3:

25.10. 18:55 AC Milan - Betis  
25.10. 18:55 AEK Larnaca - Ludogorets  
25.10. 18:55 Anderlecht - Fenerbahce  
25.10. 18:55 Dudelange - Olympiakos Piraeus  
25.10. 18:55 FC Köpenhamn - Slavia Prag  
25.10. 18:55 Qarabag - Vorskla  
25.10. 18:55 RB Leipzig - Celtic  
25.10. 18:55 Salzburg - Rosenborg  
25.10. 18:55 Sporting - Arsenal  
25.10. 18:55 Trnava - Din. Zagreb  
25.10. 18:55 Zenit Petersburg - Bordeaux  
25.10. 18:55 Zürich - Leverkusen  
25.10. 21:00 Besiktas - Genk  
25.10. 21:00 Chelsea - BATE  
25.10. 21:00 Eintracht Frankfurt - Apollon  
25.10. 21:00 Jablonec - FC Astana  
25.10. 21:00 Marseille - Lazio  
25.10. 21:00 PAOK - MOL Vidi  
25.10. 21:00 Rangers - Sp. Moskva  
25.10. 21:00 Rennes - Dyn. Kiev  
25.10. 21:00 Sarpsborg 08 - Malmö FF  
25.10. 21:00 Sevilla - Akhisar Belediye  
25.10. 21:00 St. Liege - Krasnodar  
25.10. 21:00 Villarreal - Rapid Wien

Omgång 4:

08.11. 16:50 FC Astana - Jablonec  
08.11. 16:50 Fenerbahce - Anderlecht  
08.11. 18:55 Akhisar Belediye - Sevilla  
08.11. 18:55 Apollon - Eintracht Frankfurt  
08.11. 18:55 BATE - Chelsea  
08.11. 18:55 Dyn. Kiev - Rennes  
08.11. 18:55 Genk - Besiktas  
08.11. 18:55 Krasnodar - St. Liege  
08.11. 18:55 Lazio - Marseille  
08.11. 18:55 Malmö FF - Sarpsborg 08  
08.11. 18:55 MOL Vidi - PAOK  
08.11. 18:55 Rapid Wien - Villarreal  
08.11. 18:55 Sp. Moskva - Rangers  
08.11. 21:00 Arsenal - Sporting  
08.11. 21:00 Betis - AC Milan  
08.11. 21:00 Bordeaux - Zenit Petersburg  
08.11. 21:00 Celtic - RB Leipzig  
08.11. 21:00 Din. Zagreb - Trnava  
08.11. 21:00 Leverkusen - Zürich  
08.11. 21:00 Ludogorets - AEK Larnaca  
08.11. 21:00 Olympiakos - Piraeus Dudelange  
08.11. 21:00 Rosenborg - Salzburg  
08.11. 21:00 Slavia Prag - FC Köpenhamn  
08.11. 21:00 Vorskla - Qarabag  

Omgång 5:

29.11. 16:50 FC Astana - Dyn. Kiev
29.11. 16:50 Sp. Moscow - Rapid Wien 
29.11. 18:55 AC Milan - Dudelange  
29.11. 18:55 Anderlecht - Trnava  
29.11. 18:55 BATE - MOL Vidi  
29.11. 18:55 Betis - Olympiakos Piraeus  
29.11. 18:55 Bordeaux - Slavia Prag
29.11. 18:55 Fenerbahce - Din. Zagreb  
29.11. 18:55 Krasnodar - Akhisar Belediye  
29.11. 18:55 Leverkusen - Ludogorets  
29.11. 18:55 Qarabag - Sporting  
29.11. 18:55 Rosenborg - Celtic  
29.11. 18:55 Salzburg - RB Leipzig  
29.11. 18:55 Vorskla - Arsenal  
29.11. 18:55 Zenit Petersburg - FC Köpenhamn  
29.11. 18:55 Zurich - AEK Larnaca  
29.11. 21:00 Apollon - Lazio  
29.11. 21:00 Chelsea - PAOK  
29.11. 21:00 Eintracht Frankfurt - Marseille  
29.11. 21:00 Jablonec - Rennes  
29.11. 21:00 Malmö FF - Genk  
29.11. 21:00 Rangers - Villarreal  
29.11. 21:00 Sarpsborg 08 - Besiktas  
29.11. 21:00 St. Liege - Sevilla  

Omgång 6:

13.12. 18:55 Akhisar Belediye - St. Liege  
13.12. 18:55 Besiktas - Malmö FF  
13.12. 18:55 Dyn. Kiev - Jablonec  
13.12. 18:55 Genk - Sarpsborg 08  
13.12. 18:55 Lazio - Eintracht Frankfurt  
13.12. 18:55 Marseille - Apollon  
13.12. 18:55 MOL Vidi - Chelsea  
13.12. 18:55 PAOK - BATE  
13.12. 18:55 Rapid Wien - Rangers  
13.12. 18:55 Rennes - FC Astana  
13.12. 18:55 Sevilla - Krasnodar  
13.12. 18:55 Villarreal - Sp. Moskva  
13.12. 21:00 AEK Larnaca - Leverkusen  
13.12. 21:00 Arsenal - Qarabag  
13.12. 21:00 Celtic - Salzburg  
13.12. 21:00 Din. Zagreb - Anderlecht  
13.12. 21:00 Dudelange - Betis  
13.12. 21:00 FC Köpenhamn - Bordeaux  
13.12. 21:00 Ludogorets - Zürich  
13.12. 21:00 Olympiakos Piraeus - AC Milan  
13.12. 21:00 RB Leipzig - Rosenborg  
13.12. 21:00 Slavia Prag - Zenit Petersburg  
13.12. 21:00 Sporting - Vorskla  
13.12. 21:00 Trnava - Fenerbahce

Varje Europa League omgång har delats upp med två avsparkstider: kl 18:55 och 21:00. Detta för att det skall bli enklare för tv-bolagen att sända alla matcher. Malmö FFs första match spelas borta mot Genk klockan 18:55 den 20 september, därefter väntar Besiktas hemma den 4 oktober klockan 21:00. Spelschemat för gruppspelet, sträcker sig från den 20 september fram till den 13:e december. Totalt spelar varje lag i Europa Leagues gruppspel 6 matcher. De två bästa i varje grupp, går sedan vidare till 16-delsfinal, där direkt utslagning sker. 

Spela på Europa League 2018/19

Hitta dom bästa oddsen på Europa League och få dessutom en rejäl välkomstbonus vid registrering! 

Unibet Sport 1 000 kr bonus.
ComeOn Sport 400 kr bonus.
Få en pizza
Bethard Sport 1 250 kr bonus.
NordicBet Sport 1 000 kr bonus.
250 kr riskfritt

Vanliga sökningar: TV-tider Europa League 2018/19, Sändningstider Europa League 2018/19

 


SveaCasino.se