Tidsschema Finnkampen 2019 med tv-tider

Tidsschema Finnkampen 2019 med tv-tider

När drar Finnkampen 2019 igång och vilka tv-tider gäller? Här hittar du allt inför den klassiska friidrotts landskampen mellan Sverige och Finland. Förutom tidschema och tv-tider, presenterar vi den svenska truppen:

Finnkampen 2019, Stockholm

Lördag 24 augusti

15.30: Kvinnor 5 km/ Män 10 km gång

16.20: Invigning

16.30: Kvinnor Spjut

16.33: Män 100 m

16.35: Män Tresteg

16.40: Kvinnor 100 m

16.45: Kvinnor Höjd

16.50: Kvinnor 10 000 m

17.15: Män Kula

17.35: Män 110 m häck

17.45: Män Slägga

17.47: Kvinnor 400 m

17.55: Män 5 000 m

18.10: Män Stav

18.18: Kraftmätningens stafetter

18.35: Kvinnor 3 000 m hinder

18.47: Kvinnor Längd

18.50: Män 400 m

19.00: Pojkar 4x100 m

19.07: Kvinnor Diskus

19.10: Flickor 4x100 m

19.20: Kvinnor 1 500 m

19.30: Män 4x100 m

19.40: Kvinnor 4x100 m

19.50: Män 800 m

Söndag 25 augusti

13.20: Veteranstafetter 4x100 m

13.30: Kvinnor Tresteg

13.35: Män Spjut

13.40: Kvinnor 400m häck

13.50: Män 400 m häck

13.55: Män Höjd

14.00: Män 3 000 m hinder

14.20: Häckkampens häckstafetter

14.25: Kvinnor Kula

14.30: Kvinnor 5 000 m

14.50: Kvinnor Slägga

15.05: Män 200m

15.10: Kvinnor Stav

15.15: Kvinnor 200 m

15.25: Män 10 000 m

15.30: Män Längd

16.02: Män Diskus

16.05: Kvinnor 100 m häck

16.15: Män+Pojkar 4x400 m

16.25: Kvinnor+Flickor 4x400 m

16.35: Kvinnor 800 m

16.45: Män 1 500 m

TV-tider Finnkampen:

Finnkampen sänds på Sveriges Television. Lördagen den 24 augusti: SVT1 kl 16:25-17:50 och SVT2 kl 17:50-20:00. Söndagen den 25 augusti: SVT2 kl 13:25-16:00. 

Sveriges Finnkampen trupp 2019:

Följande friidrottare är uttagna inför Finnkampen 2019:

Förbundskapten: Karin Torneklint

Team manager: Mikael Norman

Herrar:

100 meter

Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF
Erik Hagberg 95 Upsala IF

200 meter

Kasper Kadestål 99 Malmö AI
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
Felix Svensson 97 Mölndals AIK

400 meter

Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
Felix Francois 90 Örgryte IS

800 meter

Andreas Almgren 95 Turebergs FK
Robin Rohlén 90 IFK Umeå
Erik Martinsson 96 Gefle IF

1500m

Andreas Almgren 95 Turebergs FK
Suldan Hassan 98 Ullevi FK
Emil Danielsson 98 Spårvägens FK

5 000 meter

Simon Sundström 98 IFK Lidingö
David Nilsson 87 Högby IF
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK

10 000 meter 

Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI
Robel Fsiha 96 Spårvägens FK
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF

3 000 meter hinder 

Emil Blomberg 92 Hässelby SK
Simon Sundström 98 IFK Lidingö
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK

110 meter häck

Jonathan Holm 94 Strands IF
Hampus Widlund 93 IFK Växjö
Max Hrelja 98 Malmö AI

400 meter häck

Hampus Widlund 93 IFK Växjö
Isak Andersson 96 Upsala IF
Johan Claeson 01 Linköpings GIF

Höjd

Simon Wiklund 99 IK Wilske
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
Fabian Delryd 96 Täby IS

Stav

Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS
Armand Duplantis 99 Upsala IF
Carl Sténson 93 Hellas FK

Längd

Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Thobias Montler 96 Malmö AI
Michel Tornéus 86 Hammarby IF

Tresteg

Jesper Hellström 95 Hässelby SK
Gustaf Bålström 98 Ullevi FK
Artur Engström 96 Örgryte IS

Kula

Wictor Petersson 98 Malmö AI
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK

Diskus

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Simon Pettersson 94 Hässelby SK
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK

Slägga

Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad

Spjut

Kim Amb 90 F Bålsta IK
Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK

4x100 meter 

Kasper Kadestål 99 Malmö AI
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF
Joel Groth 91 Bollnäs FIK
Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro

4x400 meter

Erik Martinsson 96 Gefle IF
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
Felix Francois 90 Örgryte IS

10 000 meter gång

Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI
Anders Hansson 92 SK Svängen

Damer:

100 meter

Daniella Busk 93 Malmö AI
Irene Ekelund 97 Spårvägens FK
Elin Östlund 91 KFUM Örebro

200 meter

Lisa Lilja 96 Ullevi FK
Irene Ekelund 97 Spårvägens FK
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

400 meter

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
Marie Kimumba 95 Spårvägens FK

800 meter

Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK

1 500 meter 

Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK

5 000 meter

Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF
Sanna Mustonen 91 Hässelby SK

10 000 meter

Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS
Vakant

3 000 meter hinder

Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
Emilia Lillemo 00 Täby IS

100 m häck

Malin Skogström 95 Hässelby SK
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
Emma Tuvesson 91 Spårvägens FK

400 meter häck 

Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK
Lovisa Linde 98 Täby IS

Höjd

Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
Bianca Salming 98 Turebergs FK

Stav

Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg

Längd

Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad

Tresteg

Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK

Kula

Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK
Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Sara Lennman 96 Spårvägens FK

Diskus

Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF

Slägga

Ida Storm 91 Malmö AI
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Tracey Andersson 84 Ullevi FK

Spjut

Anna Wessman 89 IFK Växjö
Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro

4x100 meter

Lisa Lilja 96 Ullevi FK
Linnea Killander 93 Malmö AI
Daniella Busk 93 Malmö AI
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK

4x400 meter

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
Linnea Killander 93 Malmö AI
Marie Kimumba 95 Spårvägens FK

5 000 meter gång

Siv Karlström 57 Eskilstuna FI
Helena Sandmer 92 SK Svängen
Monica Svensson 78 Växjö AIS

Tidsschema Finnkampen Dag 1 (2018)

Fredag 31 augusti – Start 18.00

18.00: Invigning
18.15: K 400 m, M Slägga
18.25: M 400 m, M Höjd
18.35: K 5 000 m
19.00: K 100 m
19.05: M Kula
19.10: M 100 m
19.15: K Tresteg
19.25: M 10 000 m
19.35: K Diskus
20.15: K 3 000 m hinder, K Stav
20.30: P+F Stafett 1 000 m
20.40: M Längd
20.50: M 3 000 m hinder
20.55: K Spjut
21.05: K Stafett 4×100 m
21.15: M Stafett 4×100 m
21.35: K 1 500 m
21.45 M 800 m

Fredagen inleds med 400 meter damer och slägga för herrar. I slägga är det lite fördel för de finska herrarna medan 400 meter för damer bör bli en klar svensk seger. Tidschemat i Finnkampen fredag inleds klockan 18:15 och avslutas 21:45. 

Lördag 1 september - Start 18.00

18.00: Invigning
18.05: K 400 m häck
18.10: K Slägga, K Höjd
18.15: M 400 m häck
18.25: M 5 000 m, K Kula
18.30: M Tresteg
18.55: P+F Häckkampen 8×60 m
19.10: P+F SeuraCup stafett 8×200 m
19.20: SeuraCup ärevarv
19.40: K 100 m häck
19.50: M 110 m häck, M Diskus
20.00: K 200 m
20.05: M Stav
20.10: M 200 m
20.10: K Längd
20.20: K 10 000 m, M+K 10 000 m gång
21.05: M Spjut
21.15: K Stafett 4×400 m
21.25: M Stafett 4×400 m
21.40: K 800 m
21.50: M 1 500 m
22.00: Avslutning

Finnkampen dag 2. Här väntar en rad intressanta grenar som exempelvis herrarnas diskus och stav. Men i stavhoppet kommer vi dessvärre inte få se Armand Duplantis, som valt att avstå på grund av Diamond League. 

TV-tider Finnkampen 2018

Hur sänder SVT från Finnkampen i Tammerfors? Så ser de aktuella tv-tiderna ut:

Tävlingen direktsänds i SVT. På plats finns programledaren Marie Lehmann och experten Carolina Klüft i studion. Kommenterar gör Jacob Hård tillsammans med experterna Kajsa Bergqvist och Anders Gärderud.

TV-tider Finnkampen:

Lördagen den 31 augusti:

17:00-18:00, SVT1, SVT-play

18:00-21:00, SVT2, SVT-play

Söndagen den 1 september:

17:00-17:50, SVT1, SVT-play

17:50-21:00, SVT2, SVT-play

Sveriges Finnkampen trupp 2018

Så här ser Sveriges trupp ut till Finnkampen 2018:

Herrar:

100 m

Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
Dennis Leal 94 Spårvägens FK
Erik Hagberg 95 Upsala IF

200 m

Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
Felix Svensson 97 Mölndals AIK

400 m

Erik Martinsson 96 Gefle IF
Carl Bengtström 00 Örgryte IS
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK

800 m

Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
Elmar Engholm 92 Hässelby SK
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds AI

1 500 m

Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds AI
Elmar Engholm 92 Hässelby SK

5 000 m

Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
Suldan Hassan 98 Ullevi FK
Amanuel Gergis 96 Turebergs FK

10 000 m

Napoleon Solomon 94 Fredrikshof FI
Jonas Leandersson 90 Enhörna IF
   
3 000 m Hinder

Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
Simon Sundström 98 IFK Lidingö
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK

110 m Häck

Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö
Anton Levin 92 Malmö AI
Max Hrelja 98 Malmö AI

400 m

Carl Bengtström 00 Örgryte IS
Hampus Widlund 93 IFK Växjö
Isak Andersson 96 Upsala IF

Höjdhopp

Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndals AIK

Stavhopp

Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS
Micael Fagö 94 94 IFK Kalmar

Längdhopp

Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Andreas Otterling 86 Spårvägens FK

Tresteg

Moteba Mbumba 90 Hässelby SK
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Erik Ehrlin 90 Hammarby IF

Kula

Wictor Petersson 98 Malmö AI
Gabriel Heen 95 Hässelby SK
Arwid Koskinen 92 92 Ullevi FK

Diskus

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Simon Pettersson 94 Hässelby SK
Axel Härstedt 87 Malmö AI

Slägga

Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Oskar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK

Spjut

Jiannis Smalios 87 Thorengruppen TFC
Kim Amb 90 Bålsta IK
Simon Litzell 97 97 Hässelby SK

4x100 m

Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
Dennis Leal 94 Spårvägens FK
Felix Svensson 97 Mölndals AIK
Erik Hagberg 95 Upsala IF

4x400 m

Erik Martinsson 96 Gefle IF
Felix Francois 90 Örgryte IS
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
Dennis Forsman 95 Ullevi FK

10 000 m  Gång 

Ato Alm Ibáñez 85 Eskilstuna FIF
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FIF
Anders Hansson 92 SK Svängen

Damer:

100 m

Claudia Payton 98 Ullevi FK
Hanna Adriansson Nordberg 92 IFK Lidingö
Fanny Runheim 99 Thorengruppen

200 m

Daniella Busk 93 Malmö AI
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Lisa Lilja 96 Ullevi FK

400 m

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
Lisa Duffy 93 Hässelby SK

800 m

Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Yolanda Ngarambe Turebergs FK
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK

1 500 m

Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
Yolanda Ngarambe Turebergs FK
Anna Silvander 93 IFK Lidingö

5 000 m

Sara Christiansson Sävedalens AIK
Linn Nilsson 90 Hälle IF
Sarah van der Wielen 95 Hässelby SK

10 000 m

Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
Linn Nilsson 90 Hälle IF
Lisa Havell 88 Spårvägens FK

3 000 m Hinder 

Caroline Högardh 92 Hässelby SK
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
Emma Dahl 91 Örgryte IS

100 m Häck

Elin Westerlund 90 Spårvägens FK
Emma Tuvesson 91 Hammarby IF
Amanda Hansson 99 Hässelby SK

400 m Häck

Johanna Holmén-Svensson 95 Ullevi FK
Lovisa Linde 98 Täby IS
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS

Höjdhopp

Erika Kinsey 88 Trångsviken 
Maja Nilsson 99 Motala IF
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad

Stavhopp

Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Ellen Olsson 97 Wärnamo SK
Hanna Jansson 95 Ullevi FK

Längdhopp 

Khaddi Sagnia 95 Ullevi FK
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
Erica Jarder 86 Spårvägens FK

Tresteg

Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
Jasmin Sabir Hammarby IF

Kula

Fanny Roos 95 Athletic 24seven
Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Amanda Malmehed 98 IF Göta 

Diskus

Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
Fanny Roos 95 Athletic 24Seven 

Slägga

Ida Storm 91 Malmö AI
Marinda Pettersson 95 Malmö AI
Grete Ahlberg Hammarby IF

Spjut

Sofi Flink 95 Västerås FK
Caroline Näslund 98 IF Göta
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro

4x100 m

Fanny Runheim 99 Thorengruppen TFC
Lisa Lilja 96 Ullevi FK
Claudia Payton 98 Ullevi FK
Daniella Busk 93 Malmö AI

4x400 m

Lisa Duffy 93 Hässelby SK
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Josefine Magnusson 89 Malmö AI
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

5 000 m Gång 

Monica Svensson Växjö AIS 
Siw Karlström 57 Eskilstuna FIF

Finnkampen 2018 - poängräkning

Poängen baseras på placering:

Etta = 7 poäng
Tvåa = 5 poäng
Trea = 4 poäng
Fyra = 3 poäng
Femma = 2 poäng
Sexa = 1 poäng.

Stafett:

Etta = 5 poäng
Tvåa = 2 poäng

Tidare resultat i Finnkampen 

Så har tidigare Finnkamper slutat de senaste åren:

Herrar: 

2013 Stockholm: Sverige-Finland 235-173 
2014 Helsingfors: Sverige-Finland 216-193
2015 Stockholm: Sverige-Finland 231-179 
2016 Tammerfors: Sverige-Finland 210-200
2017 Stockholm: Sverige-Finland 216-188

Damer:

2013 Stockholm: Sverige-Finland 215-195
2014 Helsingfors: Sverige-Finland 206-204
2015 Stockholm: Sverige-Finland 193,5-213,5
2016 Tammerfors: Sverige-Finland 213-197
2017 Stockholm: Sverige-Finland 232,5-177,5

Sverige har tagit över tronen som friidrottsnation mellan länderna. Finland har haft det riktigt tungt och bara vunnit en gång de senaste 5 åren: 2015 i Stockholm, där de finska damerna vann med 20 poängs marginal. I Finnkampen 2017 var det aldrig något snack om saken, här var det svensk kross både på herr och damsidan.

Spela på Finnkampen 2018?

Lägg ett spel på Finnkampen 2018! Hos Unibet kommer du hitta en mängd utvalda odds på friidrottslandskampen mellan Sverige och Finland. Registrera ett konto idag och få 500 % i bonus vid insättning av 100 kronor!


Unibet Sport 2 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller


Vanliga sökningar: TV-tider Finnkampen 2018, Tidschema Finnkampen 2018


SveaCasino.se