Startlistor i Skidskytte, Världscupen 2018/19

Startlistor i Skidskytte, Världscupen 2018/19

När kör de svenska skidskyttarna i Världscupen 2018/19? Här tar vi en titt på aktuella startlistor i skidskyttet. Kolla in aktuell tävling här:

Startlista 10 km jaktstart damer, Hochfilzen, Österrike:

Starttid 11:30, 15/12:

  1. Wierer D.
  2. Makarainen K. +01.0
  3. Yurlova-Percht E. +24.0
  4. Vittozzi L. +25.0
  5. Hojnisz M. +28.0
  6. Kryuko I. +39.0
  7. Fialkova P. +44.0
  8. Chevalier A. +45.0
  9. Starykh I. +48.0
  10. Kuzmina A. +50.0
  11. Hinz V. +53.0
  12. Brorsson M. +57.0
  13. Hildebrand F. +59.0
  14. Frolina A. +1:01.0
  15. Horchler K. +1:01.0
  16. Eckhoff T. +1:05.0
  17. Aymonier C. +1:08.0
  18. Vasnetcova V. +1:08.0
  19. Sanfilippo F. +1:09.0
  20. Tandrevold I. L. +1:09.0
  21. Gasparin A. +1:11.0
  22. Hauser L. T. +1:12.0
  23. Simon J. +1:13.0
  24. Gasparin E. +1:14.0
  25. Vitkova V. +1:15.0
  26. Maeda S. +1:19.0
  27. Pidhrushna O. +1:20.0
  28. Preuss F. +1:21.0
  29. Puskarcikova E. +1:21.0
  30. Persson L. +1:28.0
  31. Bescond A. +1:29.0
  32. Pavlova E. +1:29.0
  33. Haecki L. +1:32.0
  34. Dunklee S. +1:33.0
  35. Oeberg H. +1:34.0
  36. Tachizaki F. +1:36.0
  37. Kalkenberg E. A. +1:37.0
  38. Innerhofer K. +1:38.0
  39. Poje U. +1:38.0
  40. Alimbekava D. +1:42.0
  41. Braisaz J. +1:44.0
  42. Nilsson E. +1:47.0
  43. Runggaldier A. +1:48.0
  44. Reid J. +1:48.0
  45. Zhang Y. +1:50.0
  46. Olsbu Roiseland M. +1:52.0
  47. Weidel A. +1:52.0
  48. Zuk K. +1:54.0
  49. Crawford R. +1:56.0
  50. Meinen S. +1:58.0
  51. Bendika B. +2:02.0
  52. Schwaiger J. +2:03.0
  53. Semerenko Vi. +2:04.0
  54. Kondratyeva A. +2:06.0
  55. Belchenko Y. +2:06.0
  56. Stoyanova D. +2:08.0
  57. Semerenko Va. +2:10.0
  58. Fialkova I. +2:12.0
  59. Herrmann D. +2:14.0
  60. Eder M. +2:14.0

Startlista 10 km sprint herrar, Hochfilzen, Österrike:

Spela på tävlingen här!

Sänds i SVT1 med start kl 14:00 14/12:

  1. Eberhard J.
  2. Fillon Maillet Q.
  3. Garanichev E.
  4. Semenov S.
  5. Guigonnat A.
  6. Doherty S.
  7. Dombrovski K.
  8. Boe T.
  9. Desthieux S.
  10. Landertinger D.
  11. Chenal T.
  12. L'Abee-Lund H.
  13. Weger B.
  14. Gow S.
  15. Eder S.
  16. Yeremin R.
  17. Iliev V.
  18. Kuehn J.
  19. Dolder M.
  20. Rastorgujevs A.
  21. Boe J. T.
  22. Nelin J.
  23. Schempp S.
  24. Fak J.
  25. Pryma A.
  26. Gow C.
  27. Nordgren L.
  28. Otcenas M.
  29. Tachizaki M.
  30. Ponsiluoma M.
  31. Doll B.
  32. Peiffer A.
  33. Pidruchnyi D.
  34. Loginov A.
  35. Moravec O.
  36. Wiestner S.
  37. Malyshko D.
  38. Claude F.
  39. Windisch D.
  40. Leitner F.
  41. Jacquelin E.
  42. Krcmar M.
  43. Anev K.
  44. Fourcade M.
  45. Pettersen S.
  46. Seppala T.
  47. Finello J.
  48. Bormolini T.
  49. Chepelin V.
  50. Vitenko V.
  51. Yaliotnau R.
  52. Bauer K.
  53. Samuelsson S.
  54. Hofer L.
  55. Eberhard T.
  56. Lapshin T.
  57. Gronman T.
  58. Kilchytskyy V.
  59. Slesingr M.
  60. Femling P.
  61. Bjoentegaard E.
  62. Sinapov A.
  63. Buta G.
  64. Eliseev M.
  65. Green B.
  66. Schommer P.
  67. Kazar M.
  68. Begue A.
  69. Patrijuks A.
  70. Szczurek L.
  71. Dovzan M.
  72. Hasilla T.
  73. Usov M.
  74. Hiidensalo O.
  75. Crnkovic K.
  76. Slepov A.
  77. Lessing R.
  78. Kaukenas T.
  79. Yan X.
  80. Kobonoki T.
  81. Puchianu C.
  82. Angelis A.
  83. Lesser E.
  84. Guzik G.
  85. Roesch M.
  86. Zahkna R.
  87. Vaclavik A.
  88. Christiansen V. S.
  89. Latypov E.
  90. Tambornino E.
  91. Trsan R.
  92. Stenersen T.
  93. Ranta J. O.
  94. Horn P.
  95. Serban D.
  96. Drinovec M.
  97. Smolski A.
  98. Koiv K.
  99. Lusa D.
  100. Stvrtecky J.
  101. Gerdzhikov D.
  102. Choi Du-Jin
  103. Strolia V.
  104. Nedza-Kubiniec A.
  105. Cooper T.
  106. Smith N.
  107. Khamitgatin T.
  108. Bocharnikov S.
  109. Bartko S.
  110. Montello G.

Startlista 7,5 km sprint damer, Hochfielzen, Österrike:

Sänds i SVT1 med start kl 14:00 13/12:

Spela på tävlingen här!

  1. Puskarcikova E.
  2. Kuzmina A.
  3. Preuss F.
  4. Kryuko I.
  5. Hildebrand F.
  6. Vitkova V.
  7. Innerhofer K.
  8. Runggaldier A.
  9. Bendika B.
  10. Fialkova P.
  11. Frolina A.
  12. Gasparin E.
  13. Chevalier A.
  14. Merkushyna A.
  15. Hinz V.
  16. Persson L.
  17. Vasnetcova V.
  18. Olsbu Roiseland M.
  19. Oeberg H.
  20. Starykh I.
  21. Pavlova E.
  22. Makarainen K.
  23. Dunklee S.
  24. Davidova M.
  25. Lehtonen V.
  26. Nilsson E.
  27. Braisaz J.
  28. Hauser L. T.
  29. Bescond A.
  30. Simon J.
  31. Hojnisz M.
  32. Semerenko Va.
  33. Weidel A.
  34. Fialkova I.
  35. Gontier N.
  36. Tachizaki F.
  37. Egan C.
  38. Tandrevold I. L.
  39. Haecki L.
  40. Yordanova E.
  41. Vasileva M.
  42. Aymonier C.
  43. Einfalt L.
  44. Alimbekava D.
  45. Gasparin A.
  46. Reid J.
  47. Bankes M.
  48. Tang J.
  49. Kondratyeva A.
  50. Eckhoff T.
  51. Semerenko Vi.
  52. Horchler K.
  53. Kruchinkina I.
  54. Lescinskaite G.
  55. Gaim G.
  56. Wierer D.
  57. Crawford R.
  58. Kalkenberg E. A.
  59. Oja R.
  60. Dzhima Y.
  61. Yurlova-Percht E.
  62. Eder M.
  63. Poliakova T.
  64. Poje U.
  65. Belchenko Y.
  66. Kocergina N.
  67. Stoyanova D.
  68. Maeda S.
  69. Vittozzi L.
  70. Mun Ji-Hee
  71. Tanaka Y.
  72. Charvatova L.
  73. Zuk K.
  74. Sanfilippo F.
  75. Brorsson M.
  76. Ghilenko A.
  77. Schwaiger J.
  78. Zbylut K.
  79. Magnusson A.
  80. Meinen S.
  81. Tomingas T.
  82. Todorova M.
  83. Fellman J.
  84. Brun-Lie T.
  85. Sola H.
  86. Hachisuka A.
  87. Yurkevich D.
  88. Ko Eun-Jung
  89. Latuilliere E.
  90. Niciporenko A.
  91. Kaisheva U.
  92. Moser N.
  93. Pidhrushna O.
  94. Zhang Y.
  95. Zdouc D.
  96. Tandy M.
  97. Jislova J.
  98. Herrmann D.
  99. Piton K.
  100. Rasimoviciute D.
  101. Klemencic P.
  102. Akhatova L.

Startlista 7,5 km sprint damer, Pokljuka:

8/12 kl 14:15 Sänds på SVT1 & Eurosport 1

Spela på tävlingen här!

  1. Vitkova V.
  2. Dunklee S.
  3. Maeda S.
  4. Horchler N.
  5. Tandrevold I. L.
  6. Kuzmina A.
  7. Nilsson E.
  8. Sanfilippo F.
  9. Haecki L.
  10. Crawford R.
  11. Eder M.
  12. Puskarcikova E.
  13. Innerhofer K.
  14. Yurlova-Percht E.
  15. Semerenko Va.
  16. Kryuko I.
  17. Makarainen K.
  18. Frolina A.
  19. Chevalier A.
  20. Wierer D.
  21. Hildebrand F.
  22. Merkushyna A.
  23. Hauser L. T.
  24. Kaisheva U.
  25. Gasparin E.
  26. Egan C.
  27. Solemdal S.
  28. Dzhima Y.
  29. Bendika B.
  30. Vittozzi L.
  31. Bescond A.
  32. Herrmann D.
  33. Hinz V.
  34. Jislova J.
  35. Alimbekava D.
  36. Persson L.
  37. Runggaldier A.
  38. Tachizaki F.
  39. Fialkova I.
  40. Braisaz J.
  41. Schwaiger J.
  42. Oeberg H.
  43. Starykh I.
  44. Davidova M.
  45. Tandy M.
  46. Latuilliere E.
  47. Oja R.
  48. Knotten K.
  49. Kocergina N.
  50. Brun-Lie T.
  51. Gontier N.
  52. Tanaka Y.
  53. Lehtonen V.
  54. Aymonier C.
  55. Mun Ji-Hee
  56. Lescinskaite G.
  57. Reid J.
  58. Zbylut K.
  59. Fialkova P.
  60. Zhuravok Y.
  61. Bankes M.
  62. Belchenko Y.
  63. Kruchinkina I.
  64. Ghilenko A.
  65. Klemencic P.
  66. Gasparin A.
  67. Stoyanova D.
  68. Karisik T.
  69. Yurkevich D.
  70. Preuss F.
  71. Padial V.
  72. Horchler K.
  73. Akhatova L.
  74. Yordanova E.
  75. Tang J.
  76. Poje U.
  77. Brorsson M.
  78. Vasnetcova V.
  79. Hojnisz M.
  80. Tomingas T.
  81. Hachisuka A.
  82. Pavlova E.
  83. Meinen S.
  84. Weidel A.
  85. Einfalt L.
  86. Kondratyeva A.
  87. Zhang Y.
  88. Rasimoviciute D.
  89. Poliakova T.
  90. Kalkenberg E. A.
  91. Charvatova L.
  92. Gaim G.
  93. Vasileva M.
  94. Ko Eun-Jung
  95. Simon J.
  96. Sola H.
  97. Olsbu Roiseland M.
  98. Kadeva D.
  99. Pidhrushna O.
  100. Moser N.
  101. Magnusson A.
  102. Piton K.
  103. Fellman J.
  104. Zuk K.
  105. Zdouc D.

Startlista 10 km sprint herrar, Pokljuka:

7/12 kl 14:15 Sänds på SVT1 & Eurosport 1

Spela på tävlingen här!

  1. Gow S.
  2. Windisch D.
  3. Peiffer A.
  4. Garanichev E.
  5. Yeremin R.
  6. Nelin J.
  7. Fourcade M.
  8. Krcmar M.
  9. Birkeland L.
  10. Semenov S.
  11. Dovzan M.
  12. Eberhard J.
  13. Desthieux S.
  14. Iliev V.
  15. Doherty S.
  16. Eliseev M.
  17. Ermits K.
  18. Finello J.
  19. Hofer L.
  20. Fillon Maillet Q.
  21. Lapshin T.
  22. Eder S.
  23. Seppala T.
  24. Moravec O.
  25. Boe T.
  26. Lesser E.
  27. Rastorgujevs A.
  28. Kazar M.
  29. Chepelin V.
  30. Schempp S.
  31. Boe J. T.
  32. Bormolini T.
  33. L'Abee-Lund H.
  34. Doll B.
  35. Gronman T.
  36. Roesch M.
  37. Gow C.
  38. Landertinger D.
  39. Samuelsson S.
  40. Anev K.
  41. Nordgren L.
  42. Kuehn J.
  43. Guigonnat A.
  44. Bjoentegaard E.
  45. Loginov A.
  46. Weger B.
  47. Slesingr M.
  48. Guzik G.
  49. Pryma A.
  50. Bocharnikov S.
  51. Otcenas M.
  52. Malyshko D.
  53. Bauer K.
  54. Wiestner S.
  55. Zhu Z.
  56. Cooper T.
  57. Kaukenas T.
  58. Hiidensalo O.
  59. Zahkna R.
  60. Christiansen V. S.
  61. Chenal T.
  62. Ponsiluoma M.
  63. Buta G.
  64. Montello G.
  65. Nedza-Kubiniec A.
  66. Green B.
  67. Hasilla T.
  68. Jacquelin E.
  69. Crnkovic K.
  70. Lusa D.
  71. Yaliotnau R.
  72. Tachizaki M.
  73. Dombrovski K.
  74. Kim Y.
  75. Vitenko V.
  76. Drinovec M.
  77. Latypov E.
  78. Krupcik T.
  79. Leitner F.
  80. Horn P.
  81. Sinapov A.
  82. Pidruchnyi D.
  83. Puchianu C.
  84. Usov M.
  85. Angelis A.
  86. Vaclavik A.
  87. Zini S.
  88. Khamitgatin T.
  89. Flore R. A.
  90. Patrijuks A.
  91. Fak J.
  92. Femling P.
  93. Pettersen S.
  94. Smith N.
  95. Ranta J. O.
  96. Kobonoki T.
  97. Durtschi M.
  98. Claude F.
  99. Smolski A.
  100. Bartko S.
  101. Trsan R.
  102. Stoyanov K.
  103. Claude F.
  104. Strolia V.
  105. Remmelg M.
  106. Slepov A.
  107. Szczurek L.
  108. Kilchytskyy V.
  109. Eberhard T.
  110. Dolder M.

Startlista: 20 km herrar, Pokljuka:

6/12 kl 10:15, Sänds på SVT1 & Eurosport 1

  1. Lapshin T.
  2. Birkeland L.
  3. Gow S.
  4. Garanichev E.
  5. Ermits K.
  6. Moravec O.
  7. Hofer L.
  8. Gronman T.
  9. Eberhard J.
  10. Doherty S.
  11. Semenov S.
  12. Boe J. T.
  13. Nelin J.
  14. Boe T.
  15. Bauer K.
  16. Dolder M.
  17. Iliev V.
  18. Yeremin R.
  19. Guigonnat A.
  20. Kuehn J.
  21. Eder S.
  22. Fourcade M.
  23. Loginov A.
  24. Otcenas M.
  25. Seppala T.
  26. Fak J.
  27. Nordgren L.
  28. Dovzan M.
  29. Schempp S.
  30. Anev K.
  31. Pryma A.
  32. Weger B.
  33. Gow C.
  34. Lindström F.
  35. Guzik G.
  36. Chepelin V.
  37. Fillon Maillet Q.
  38. Lesser E.
  39. Roesch M.
  40. Samuelsson S.
  41. Malyshko D.
  42. Desthieux S.
  43. Slesingr M.
  44. L'Abee-Lund H.
  45. Windisch D.
  46. Doll B.
  47. Bormolini T.
  48. Finello J.
  49. Landertinger D.
  50. Bjoentegaard E.
  51. Horn P.
  52. Sima M.
  53. Strolia V.
  54. Usov M.
  55. Szczurek L.
  56. Choi Du-Jin
  57. Trsan R.
  58. Yaliotnau R.
  59. Tyshchenko A.
  60. Hasilla T.
  61. Patrijuks A.
  62. Smolski A.
  63. Cooper T.
  64. Angelis A.
  65. Vitenko V.
  66. Wiestner S.
  67. Ponsiluoma M.
  68. Jacquelin E.
  69. Crnkovic K.
  70. Claude F.
  71. Puchianu C.
  72. Krcmar M.
  73. Tachizaki M.
  74. Hiidensalo O.
  75. Green B.
  76. Buta G.
  77. Lusa D.
  78. Christiansen V. S.
  79. Gerdzhikov D.
  80. Zahkna R.
  81. Krupcik T.
  82. Slepov A.
  83. Yan X.
  84. Chenal T.
  85. Leitner F.
  86. Dombrovski K.
  87. Montello G.
  88. Kaukenas T.
  89. Vaclavik A.
  90. Ranta J. O.
  91. Zini S.
  92. Ozaki K.
  93. Serban D.
  94. Durtschi M.
  95. Khamitgatin T.
  96. Claude F.
  97. Bartko S.
  98. Grossegger S.
  99. Sinapov A.
  100. Latypov E.
  101. Slotins R.
  102. Remmelg M.
  103. Eliseev M.
  104. Drinovec M.
  105. Kilchytskyy V.
  106. Nedza-Kubiniec A.
  107. Smith N.
  108. Pettersen S.
  109. Femling P.
  110. Varabei M.

Dags för årets första individuella start i herrarnas skidskytte som avgörs i slovenska Pokljuka. Distansen är 20 km och totalt deltar 109 åkare. Sverige har 5 tävlande med. Först ut av svenskarna är Jesper Nelin med startnummer 13, därefter följer Fredrik Lindström 34 och Sebastian Samuelsson 40. Längre bak hittar vi Martin Ponsilouma med startnummer 67 och Peppe Femling som går ut näst sist som nummer 109. 

Startlista: 15 km damer, Pokljuka

6/12 kl 10:15, Sänds på SVT1 & Eurosport 1

  1. Crawford R.
  2. Innerhofer K.
  3. Dunklee S.
  4. Vitkova V.
  5. Wierer D.
  6. Persson L.
  7. Simon J.
  8. Kryuko I.
  9. Sanfilippo F.
  10. Tandrevold I. L.
  11. Horchler K.
  12. Gasparin E.
  13. Puskarcikova E.
  14. Kuzmina A.
  15. Kaisheva U.
  16. Maeda S.
  17. Vittozzi L.
  18. Preuss F.
  19. Merkushyna A.
  20. Hildebrand F.
  21. Hinz V.
  22. Semerenko Vi.
  23. Herrmann D.
  24. Frolina A.
  25. Haecki L.
  26. Egan C.
  27. Solemdal S.
  28. Jislova J.
  29. Aymonier C.
  30. Öberg H.
  31. Gwizdon M.
  32. Yurlova-Percht E.
  33. Tachizaki F.
  34. Eder M.
  35. Mäkäräinen K.
  36. Hauser L. T.
  37. Bendika B.
  38. Olsbu M.
  39. Fialkova P.
  40. Gontier N.
  41. Brorsson M.
  42. Alimbekava D.
  43. Kocergina N.
  44. Dreissigacker E.
  45. Fialkova I.
  46. Gaim G.
  47. Hojnisz M.
  48. Schwaiger J.
  49. Brun-Lie T.
  50. Tandy M.
  51. Runggaldier A.
  52. Einfalt L.
  53. Sola H.
  54. Lescinskaite G.
  55. Starykh I.
  56. Belchenko Y.
  57. Yordanova E.
  58. Nilsson E.
  59. Lehtonen V.
  60. Zhuravok Y.
  61. Pavlova E.
  62. Oja R.
  63. Tang J.
  64. Padial V.
  65. Gasparin A.
  66. Zbylut K.
  67. Latuilliere E.
  68. Bankes M.
  69. Yurkevich D.
  70. Tanaka Y.
  71. Mun Ji-Hee
  72. Davidova M.
  73. Stoyanova D.
  74. Horchler N.
  75. Kondratyeva A.
  76. Ghilenko A.
  77. Ko Eun-Jung
  78. Akhatova L.
  79. Chevalier A.
  80. Magnusson A.
  81. Hachisuka A.
  82. Klemencic P.
  83. Fellman J.
  84. Moser N.
  85. Rasimoviciute D.
  86. Zhang Y.
  87. Pidhrushna O.
  88. Kruchinkina I.
  89. Vasileva M.
  90. Zuk K.
  91. Zdouc D.
  92. Bescond A.
  93. Kadeva D.
  94. Dzhima Y.
  95. Poliakova T.
  96. Poje U.
  97. Vasnetcova V.
  98. Weidel A.
  99. Kalkenberg E. A.
  100. Tomingas T.
  101. Braisaz J.
  102. Charvatova L.

102 startande i damernas 15 km individuella start. Totalt 4 skjutningar, 2 stående och 2 liggande. Missar man ett skott blir det tidtillägg på 1 minut. Med andra ord gäller det att hålla bommarna nere här! Totalt kommer fem svenskor till start och störst förhoppningar har vi på Bragdguldvinnaren Hanna Öberg som tog OS-guld förra vintern. Men favorit är hon knappast, det är finskan Kaisa Mäkäränien och frågan är om någon kan rå på finskan om hon skjuter bra? Vi tror till och med Kaisa kan ha råd med en eller två bom och ända vinna tävlingen. Ett spel på Kaisa att vinna 2.75 hos Unibet. 

Om världscupen i skidskytte 2018/19

Världscupen i skidskytte sträcker sig från 2 december till 24 mars då de sista tävlingarna körs i norska Holmenkollen. Så här ser tävlingsschemat ut:

2-9 December, Pokljuka Biathlonstadion, Slovenien

2 december: Stafett
2 december: Mixed Stafett 
5 december: 20 km herrar
6 december: 15 km damer
7 december: 10 km sprint herrar
8 december: 7,5 km sprint damer
9 december: 12,5 km jaktstart herrar
9 december: 10 km jaktstart damer

NordicBet Sport 1 000 kr bonus.
250 kr riskfritt

13-16 December, Hochfilzen Langlauf- und Biathlonzentrum, Österrike

13 december: 7,5 km sprint damer
14 december: 10 km sprint herrar 
15 december: 10 km jaktstart damer
15 december: 12,5 km jaktstart herrar
16 december: 4 x 6 km stafett damer
16 december: 4 x 7,5 km stafett herrar

Bethard Sport 500 kr omsättningsfri bonus.

20-23 December, Nové Město na Moravě Vysočina Arena, Tjeckien

20 december: 10 km sprint herrar
21 december: 7,5 km sprint damer
22 december: 12,5 km jaktstart herrar
22 december: 10 km jaktstart damer
23 december: 15 km masstart herrar
23 december: 12,5 km masstart damer

Unibet Sport 1 000 kr bonus.

7-13 Januari, Oberhof DKB-Ski-Arena, Tyskland

10 januari: 7,5 km sprint damer
11 januari: 10 km sprint herrar
12 januari: 10 km jaktstart damer
12 januari: 12,5 km jaktstart herrar
13 januari: 4 x 6 km stafett damer
13 januari: 4 x 7,5 km stafett herrar

Betsson Sport 1 000 kr bonus.
1000 kr riskfritt spel

16-20 Januari, Ruhpolding Chiemgau-Arena, Tyskland

16 januari: 10 km sprint herrar
17 januari: 7,5 km sprint damer
18 januari: 4 x 7,5 km stafett herrar
19 januari: 4 x 6 km stafett damer
20 januari: 15 km masstart herrar
20 januari: 10 km masstart damer

ComeOn Sport 400 kr bonus.

24-27 Januari, Antholz Südtirol Arena, Italien

24 januari: 7,5 km sprint damer
25 januari: 10 km sprint herrar
26 januari: 10 km jaktstart damer
26 januari: 12,5 km jaktstart herrar
27 januari: 12,5 km masstart damer
27 januari: 15 km masstart herrar

Betsafe Sport 1 000 kr bonus.

7-10 Februari, Canmore Nordic Centre, Kanada

7 februari: 20 km herrar
7 februari: 15 km damer
9 februari: 4 x 7,5 km stafett herrar
9 februari: 4 x 6 km stafett damer
10 februari: 15 km masstart herrar
10 februari: 12,5 km masstart damer

Betfair Sport 1 000 kr bonus.

14-17 Februari, Midway Soldier Hollow, USA

14 febrauri: 7,5 km sprint damer
15 februari: 10 km sprint herrar
16 februari: 12,5 km masstart damer
16 februari: 15 km masstart herrar
17 februari: Singel stafett
17 februari: Mixed stafett

7-13 Mars, VM, Östersunds skidstadion, Sverige

7 mars: Mixed stafett
8 mars: 7,5 km sprint damer
9 mars: 10 km sprint herrar
10 mars: 10 km jaktstart damer
10 mars: 12,5 km jaktstart herrar
12 mars: 15 km damer
13 mars: 20 km herrar
14 mars: Singel stafett
16 mars: 4 x 6 km stafett damer
16 mars: 4 x 7,5 km stafett herrar
17 mars: 12,5 km masstart damer
17 mars: 15 km masstart herrar

18-24 Mars, Oslo Holmenkollen, Norge 

21 mars, 7,5 km sprint damer
22 mars, 10 km sprint herrar
23 mars, 10 km jaktstart damer
23 mars: 12,5 km jaktstart herrar
24 mars: 12,5 km masstart damer
24 mars: 15 km masstart herrar


Vanliga sökningar: Startlistor skidskytte världscupen 2018/19, Startnummer Skidskytte världscupen


SveaCasino.se