Startlistor i Skidskytte, Världscupen 2018/19

Startlistor i Skidskytte, Världscupen och VM 2018/19

När kör de svenska skidskyttarna i Världscupen 2018/19? Här tar vi en titt på aktuella startlistor i skidskyttet. Kolla in aktuell tävling här:

Aktuella odds>>

Startlista masstart herrar, Östersund

  1. Boe J. T.
  2. Pidruchnyi D.
  3. Peiffer A.
  4. Loginov A.
  5. Iliev V.
  6. Fillon Maillet Q.
  7. Boe T.
  8. Desthieux S.
  9. Fourcade M.
  10. Eder S.
  11. Guigonnat A.
  12. Doll B.
  13. Hofer L.
  14. Weger B.
  15. Eberhard J.
  16. Christiansen V. S.
  17. Garanichev E.
  18. Lesser E.
  19. Rastorgujevs A.
  20. Samuelsson S.
  21. Doherty S.
  22. Bjoentegaard E.
  23. Krupcik T.
  24. Windisch D.
  25. Nawrath P.
  26. Fak J.
  27. Finello J.
  28. Leitner F.
  29. Krcmar M.
  30. Nordgren L.

Startlista stafett damer, Östersund

  1. Kuzmina A.
  2. Herrmann D.
  3. Oeberg H.
  4. Tandrevold I. L.
  5. Eckhoff T.
  6. Vittozzi L.
  7. Dahlmeier L.
  8. Braisaz J.
  9. Wierer D.
  10. Roeiseland M.
  11. Makarainen K.
  12. Fialkova P.
  13. Hojnisz M.
  14. Kryuko I.
  15. Chevalier A.
  16. Preuss F.
  17. Hildebrand F.
  18. Brorsson M.
  19. Yurlova-Percht E.
  20. Merkushyna A.
  21. Davidova M.
  22. Aymonier C.
  23. Egan C.
  24. Haecki L.
  25. Vitkova V.
  26. Gasparin E.
  27. Pavlova E.
  28. Persson L.
  29. Reid J.
  30. Gasparin S.

Startlista stafett herrar, Östersund

  1. Norge
  2. Ryssland
  3. Frankrike
  4. Tyskland
  5. Österrike
  6. Sverige
  7. Tjeckien
  8. Italien
  9. Schweiz
  10. Ukraina
  11. Slovakien
  12. Vitryssland
  13. Estland
  14. Kanada
  15. USA
  16. Polen
  17. Belgien
  18. Bulgarien
  19. Slovenien
  20. Japan
  21. Rumänien
  22. Finland
  23. Sydkorea
  24. Kazakstan
  25. Litauen
  26. Lettland

Startlista stafett damer, Östersund

  1. Tyskland 
  2. Frankrike
  3. Norge 
  4. Ryssland 
  5. Sverige 
  6. Italien 
  7. Tjeckien 
  8. Vitryssland 
  9. Schweiz 
  10. Ukraina 
  11. USA 
  12. Estland 
  13. Österrike
  14. Kanada 
  15. Slovakien 
  16. Kina 
  17. Bulgarien 
  18. Japan 
  19. Polen 
  20. Sydkorea 
  21. Finland 
  22. Slovenien 
  23. Kazakstan

Startlista singelmix stafett, Östersund

1. Österrike

  • Hauser L.
  • T., Eder S.

2. Norge

  • Roeiseland M.
  • Boe J. T.

 

3. Frankrike

  • Simon J.
  • Guigonnat A.

​4. Italien

  • Wierer D.
  • Hofer L.

5. Ukraina

  • Merkushyna A.
  • Pidruchnyi D.

6. Tyskland

  • Herrmann D.
  • Lesser E.

7. Sverige

  • Öberg H.
  • Samuelsson S.

8. Kanada

  • Lunder E.
  • Gow S.

9. Ryssland

  • Pavlova E.
  • Eliseev M.

10. Japan

  • Tachizaki F.
  • Tachizaki M.

11. Polen
12. Estland
13. Tjeckien
14. Slovenien
15. Vitryssland
16. Schweiz
17. Bulgarien
18. USA
19. Kazakstan
20. Litauen
21. Kina
22. Lettland
23. Finland
24. Moldavien
25. Rumänien
26. Sydkorea
27. Slovakien
28. Belgien
29. Grekland

Startlista distans damer 15 km damer, Östersund

  1. Kryuko I.
  2. Zhuravok Y.
  3. Schwaiger J.
  4. Fialkova P.
  5. Yurlova-Percht E.
  6. Alimbekava D.
  7. Kuzmina A.
  8. Simon J.
  9. Hildebrand F.
  10. Solemdal S.
  11. Runggaldier A.
  12. Chevalier A.
  13. Makarainen K.
  14. Frolina A.
  15. Davidova M.
  16. Bendika B.
  17. Talihaerm J.
  18. Crawford R.
  19. Egan C.
  20. Roeiseland M.
  21. Preuss F.
  22. Tachizaki F.
  23. Fialkova I.
  24. Zhang Y.
  25. Persson L.
  26. Tandrevold I. L.
  27. Haecki L.
  28. Dahlmeier L.
  29. Poliakova T.
  30. Oeberg H.
  31. Dunklee S.
  32. Hojnisz M.
  33. Vishnevskaya G.
  34. Eckhoff T.
  35. Maeda S.
  36. Marton E.
  37. Belchenko Y.
  38. Poje U.
  39. Ko Eun-Jung
  40. Kocergina N.
  41. Lehtonen V.
  42. Aymonier C.
  43. Kruchinkina I.
  44. Wierer D.
  45. Tomingas T.
  46. Blazenic N.
  47. Hauser L. T.
  48. Gasparin E.
  49. Kaisheva U.
  50. Tang J.
  51. Brorsson M.
  52. Kadeva D.
  53. Hinz V.
  54. de Maeyer R.
  55. Tsakiri M.
  56. Vittozzi L.
  57. Merkushyna A.
  58. Beaudry S.
  59. Colebourn J. W.
  60. Gontier N.
  61. Vitkova V.
  62. Zuk K.
  63. Kondratyeva A.
  64. Mironova S.
  65. Lescinskaite G.
  66. Rieder C.
  67. Ghilenko A.
  68. Puskarcikova E.
  69. Magnusson A.
  70. Kim S.
  71. Braisaz J.
  72. Toivanen L.
  73. Klemencic P.
  74. Lunder E.
  75. Tanaka Y.
  76. Oja R.
  77. Kruchinkina E.
  78. Gasparin S.
  79. Meng F.
  80. Reid J.
  81. Dzhima Y.
  82. Yordanova E.
  83. Kozica A.
  84. Zbylut K.
  85. Piton K.
  86. Einfalt L.
  87. Minkkinen S.
  88. Bankes M.
  89. Jislova J.
  90. Stoyanova D.
  91. Akhatova L.
  92. Semerenko Va.
  93. Nilsson E.
  94. Jesipionok A.
  95. Kuklina L.

Startlista jaktstart 12,5 herrar, Östersund

  1. Boe J. T.
  2. Loginov A. +14.0
  3. Fillon Maillet Q. +17.0
  4. Pidruchnyi D. +17.0
  5. Desthieux S. +25.0
  6. Fourcade M. +33.0
  7. Bjöntegaard E. +35.0
  8. Lesser E. +45.0
  9. Peiffer A. +47.0
  10. Weger B. +50.0
  11. Doll B. +56.0
  12. Nawrath P. +1:05.0
  13. Boe T. +1:06.0
  14. Rastorgujevs A. +1:12.0
  15. Eder S. +1:15.0
  16. Eberhard J. +1:22.0

Startlista jaktstart 10 km damer, Östersund

  1. Kuzmina A.
  2. Tandrevold I. L. +10.0
  3. Dahlmeier L. +13.0
  4. Öberg H. +13.0
  5. Brorsson M. +22.0
  6. Herrmann D. +24.0
  7. Davidova M. +27.0
  8. Yurlova-Percht E. +31.0
  9. Eckhoff T. +33.0
  10. Wierer D. +33.0
  11. Egan C. +33.0
  12. Makarainen K. +34.0
  13. Alimbekava D. +45.0
  14. Maeda S. +49.0
  15. Reid J. +50.0
  16. Preuss F. +52.0

Startlista sprint 10 km herrar, Östersund

  1. Landertinger D.
  2. Gow S.
  3. Nawrath P.
  4. Garanichev E.
  5. Jacquelin E.
  6. Guzik G.
  7. Rastorgujevs A.
  8. Chepelin V.
  9. Boe T.
  10. Doherty S.
  11. Yeremin R.
  12. Femling P.
  13. Christiansen V. S.
  14. Kazar M.
  15. Eder S.
  16. Tachizaki M.
  17. Fillon Maillet Q.
  18. Windisch D.
  19. Eberhard J.
  20. Dombrovski K.
  21. Wiestner S.
  22. Iliev V.
  23. Hofer L.
  24. Krcmar M.
  25. Pidruchnyi D.
  26. Zahkna R.
  27. Fak J.
  28. Boe J. T.
  29. Hiidensalo O.
  30. Lesser E.
  31. Rastic D.
  32. Desthieux S.
  33. Samuelsson S.
  34. Ermits K.
  35. Bormolini T.
  36. Loginov A.
  37. Guigonnat A.
  38. Bauer K.
  39. Peiffer A.
  40. Kuts T.
  41. Nordgren L.
  42. Claude F.
  43. Piqueras Garcia R.
  44. Moravec O.
  45. Otcenas M.
  46. Finello J.
  47. Usov M.
  48. Weger B.
  49. Angelis A.
  50. Lapshin T.
  51. Puchianu C.
  52. Jada S.
  53. Strolia V.
  54. Panyik D.
  55. Yaliotnau R.
  56. Yan X.
  57. Fourcade M.
  58. Gow C.
  59. Szczurek L.
  60. Eliseev M.
  61. Ozaki K.
  62. Anev K.
  63. Leitner F.
  64. Patrijuks A.
  65. Doll B.
  66. Tkalenko R.
  67. Bjöntegaard E.
  68. Buta G.
  69. Kuehn J.
  70. Millar A.
  71. Wang W.
  72. Lessing R.
  73. Smolski A.
  74. Krupcik T.
  75. Slotins R.
  76. Choi Du-Jin
  77. Malyshko D.
  78. Dovzan M.
  79. Yermolenko P.
  80. Hasilla T.
  81. Petrovic M.
  82. Langer T.
  83. Sinapov A.
  84. Gyallai S.
  85. Tyshchenko A.
  86. Nelin J.
  87. Nedza-Kubiniec A.
  88. Brown J.
  89. Montello G.
  90. Seppala T.
  91. Kobonoki T.
  92. Jaeger M.
  93. Kaukenas T.
  94. Stvrtecky J.
  95. Durtschi M.
  96. Trush V.
  97. Burnotte J.
  98. Flore R. A.
  99. Drinovec M.
  100. Lee Suyoung
  101. Gronman T.
  102. Lindström F.
  103. Bocharnikov S.
  104. Gerdzhikov D.

Startlista sprint 7,5 km damer, Östersund

8/3 kl 16:15

  1. Semerenko Va.
  2. Bankes M.
  3. Sola H.
  4. Ko Eun-Jung
  5. Poliakova T.
  6. Starykh I.
  7. Akhatova L.
  8. Charvatova L.
  9. Gasparin S.
  10. Reid J.
  11. Kadeva D.
  12. Eckhoff T.
  13. Hojnisz M.
  14. Alimbekava D.
  15. Frolina A.
  16. Beaudry S.
  17. Simon J.
  18. Wierer D.
  19. Gontier N.
  20. Klemencic P.
  21. Vishnevskaya G.
  22. de Maeyer R.
  23. Talihaerm J.
  24. Vittozzi L.
  25. Mironova S.
  26. Meng F.
  27. Marton E.
  28. Kocergina N.
  29. Chevalier A.
  30. Egan C.
  31. Roeiseland M.
  32. Matvijenko J.
  33. Tandrevold I. L.
  34. Gasparin E.
  35. Minkkinen S.
  36. Hinz V.
  37. Dzhima Y.
  38. Maeda S.
  39. Vitkova V.
  40. Öberg H.
  41. Zuk K.
  42. Brorsson M.
  43. Kuzmina A.
  44. Blazenic N.
  45. Einfalt L.
  46. Mäkäräinen K.
  47. Tomingas T.
  48. Hildebrand F.
  49. Fialkova P.
  50. Crawford R.
  51. Lehtonen V.
  52. Dahlmeier L.
  53. Belchenko Y.
  54. Persson L.
  55. Tachizaki F.
  56. Schwaiger J.
  57. Yurlova-Percht E.
  58. Tang J.
  59. Kim S.
  60. Colebourn J. W.
  61. Aymonier C.
  62. Cotrus A. L.
  63. Lescinskaite G.
  64. Zbylut K.
  65. Hauser L. T.
  66. Merkushyna A.
  67. Haecki L.
  68. Solemdal S.
  69. Fialkova I.
  70. Bendika B.
  71. Kozica A.
  72. Davidova M.
  73. Preuss F.
  74. Yordanova E.
  75. Sanfilippo F.
  76. Kryuko I.
  77. Dunklee S.
  78. Ghilenko A.
  79. Herrmann D.
  80. Tanaka K.
  81. Zhang Y.
  82. Kruchinkina E.
  83. Braisaz J.
  84. Toivanen L.
  85. Innerhofer K.
  86. Oja R.
  87. Stoyanova D.
  88. Lunder E.
  89. Gwizdon M.
  90. Kondratyeva A.
  91. Semerenko Vi.
  92. Magnusson A.
  93. Gasparin A.
  94. Pavlova E.
  95. Puskarcikova E.

Startlista distans 15 km herrar, Canmore, Kanada

8/2 kl 20:20

  1. Hasilla T.
  2. Garanichev E.
  3. Ermits K.
  4. Tyshchenko A.
  5. Christiansen V. S.
  6. Boe J. T.
  7. Windisch D.
  8. Bjoentegaard E.
  9. Wiestner S.
  10. Sinapov A.
  11. Burnotte J.
  12. Hofer L.
  13. Nordgren L.
  14. Lapshin T.
  15. Fillon Maillet Q.
  16. Guigonnat A.
  17. Rees R.
  18. Landertinger D.
  19. Lesser E.
  20. Weger B.
  21. Povarnitsyn A.
  22. L'Abee-Lund H.
  23. Iliev V.
  24. Loginov A.
  25. Gow S.
  26. Claude F.
  27. Finello J.
  28. Leitner F.
  29. Semenov S.
  30. Stenersen T.
  31. Krupcik T.
  32. Jacquelin E.
  33. Otcenas M.
  34. Peiffer A.
  35. Desthieux S.
  36. Krcmar M.
  37. Eder S.
  38. Doherty S.
  39. Bormolini T.
  40. Kuehn J.
  41. Guzik G.
  42. Eberhard J.
  43. Rastorgujevs A.
  44. Yaliotnau R.
  45. Birkeland L.
  46. Drinovec M.
  47. Puchianu C.
  48. Lesiuk T.
  49. Buta G.
  50. Korastylev S.
  51. Strolia V.
  52. Kazar M.
  53. Hallstroem S.
  54. Durtschi M.
  55. Szczurek L.
  56. Doll B.
  57. Trsan R.
  58. Kaukenas T.
  59. Langer T.
  60. Jaeger M.
  61. Zahkna R.
  62. Gerdzhikov D.
  63. Gow C.
  64. Chenal T.
  65. Kim Y.
  66. Vitenko V.
  67. Rastic D.
  68. Tang J.
  69. Eberhard T.
  70. Varabei M.
  71. Slesingr M.
  72. Femling P.
  73. Lusa D.
  74. Kobonoki T.
  75. Fourcade S.
  76. Latypov E.
  77. Kletcherov M.
  78. Nawrath P.
  79. Dale J.
  80. Yan X.
  81. Millar A.
  82. Banys L.
  83. Kryuko V.
  84. Lessing R.
  85. Claude F.
  86. Kuts T.
  87. Serban D.
  88. Dolder M.
  89. Nedza-Kubiniec A.
  90. Pidruchnyi D.
  91. Vaclavik A.
  92. Stegmayr G.
  93. Shopin Y.
  94. Sima M.
  95. Ozaki K.
  96. Patrijuks A.
  97. Cooper T.
  98. Dovzan M.

Startlista distans 12,5 km damer, Canemore, Kanada

8/2 kl 22:55

  1. Dahlmeier L.
  2. Frolina A.
  3. Hoegberg E.
  4. Makarainen K.
  5. Hauser L. T.
  6. Tandrevold I. L.
  7. Preuss F.
  8. Tachizaki F.
  9. Sanfilippo F.
  10. Bendika B.
  11. Zhuravok Y.
  12. Haecki L.
  13. Bescond A.
  14. Roeiseland M.
  15. Vasnetcova V.
  16. Simon J.
  17. Vittozzi L.
  18. Egan C.
  19. Davidova M.
  20. Solemdal S.
  21. Wierer D.
  22. Chevalier A.
  23. Hinz V.
  24. Talihaerm J.
  25. Fialkova P.
  26. Kuzmina A.
  27. Crawford R.
  28. Hojnisz M.
  29. Pidhrushna O.
  30. Eckhoff T.
  31. Schwaiger J.
  32. Tomingas T.
  33. Gontier N.
  34. Kuklina L.
  35. Beaudry S.
  36. Dzhima Y.
  37. Belchenko Y.
  38. Braisaz J.
  39. Reid J.
  40. Tang J.
  41. Zbylut K.
  42. Vasileva M.
  43. Puskarcikova E.
  44. Hildebrand F.
  45. Maeda S.
  46. Gasparin E.
  47. Oja R.
  48. Rieder C.
  49. Lindqvist F.
  50. Kalkenberg E. A.
  51. Yurkevich D.
  52. Tanaka Y.
  53. Kocergina N.
  54. Kondratyeva A.
  55. Poje U.
  56. Aymonier C.
  57. Lunder E.
  58. Bielkina N.
  59. Zhang Y.
  60. Herrmann D.
  61. Gasparin A.
  62. Runggaldier A.
  63. Sola H.
  64. Klemencic P.
  65. Zuk K.
  66. Marton E.
  67. Ko Eun-Jung
  68. Vitkova V.
  69. Ilchenko K.
  70. Stoyanova D.
  71. Andersson I.
  72. Minkkinen S.
  73. Dreissigacker E.
  74. Yordanova E.
  75. Kaisheva U.
  76. Biktasheva L.
  77. Piton K.
  78. Charvatova L.
  79. Lescinskaite G.
  80. Hachisuka A.
  81. Skottheim J.
  82. Kim S.
  83. Horchler K.
  84. Brun-Lie T.
  85. Kastsiuchenka I.
  86. Kupfner S.
  87. Colombo C.
  88. Bankes M.
  89. Toivanen L.
  90. Bondar I.
  91. Meinen S.
  92. Einfalt L.
  93. Kadeva D.

Startlista masstart 7,5 km damer, Antholz-Anterselva, Italien

27/1 kl 12:45

1. Wierer D.
2. Vittozzi L.
3. Kuzmina A.
4. Roeiseland M.
5. Fialkova P.
6. Mäkäräinen K.
7. Kryuko I.
8. Öberg H.
9. Hojnisz M.
10. Bescond A.
11. Tandrevold I. L.
12. Simon J.
13. Starykh I.
14. Hauser L. T.
15. Brorsson M.
16. Haecki L.
17. Yurlova-Percht E.
18. Hildebrand F.
19. Egan C.
20. Dahlmeier L.
21. Hinz V.
22. Braisaz J.
23. Herrmann D.
24. Horchler K.
25. Eckhoff T.
26. Davidova M.
27. Gontier N.
28. Tachizaki F.
29. Mironova S.
30. Crawford R.

Startlista masstart 10 km herrar, Antholz-Anterselva, Italien

27/1 kl 15:30

1. Boe J. T.
2. Loginov A.
3. Fourcade M.
4. Desthieux S.
5. Eder S.
6. Boe T.
7. Peiffer A.
8. Eberhard J.
9. Fillon Maillet Q.
10. Guigonnat A.
11. Hofer L.
12. Doll B.
13. Weger B.
14. Krcmar M.
15. Bjöntegaard E.
16. Garanichev E.
17. L'Abee-Lund H.
18. Christiansen V. S.
19. Samuelsson S.
20. Moravec O.
21. Jacquelin E.
22. Eliseev M.
23. Pidruchnyi D.
24. Fak J.
25. Kuehn J.
26. Windisch D.
27. Birkeland L.
28. Pryma A.
29. Rastorgujevs A.
30. Krupcik T.

Startlista jaktstart 12.5 km herrar, Antholz-Anterselva, Italien

26/1 kl 15:30

  1. Boe J. T.
  2. Bjoentegaard E. +18.0
  3. Guigonnat A. +20.0
  4. Fourcade M. +21.0
  5. Eder S. +24.0
  6. Desthieux S. +34.0
  7. Fillon Maillet Q. +34.0
  8. Hofer L. +42.0
  9. Peiffer A. +44.0
  10. Windisch D. +46.0
  11. Pryma A. +47.0
  12. Eberhard J. +49.0
  13. Krcmar M. +51.0
  14. Jaeger M. +51.0
  15. Birkeland L. +56.0
  16. Boe T. +58.0
  17. Rastorgujevs A. +1:03.0
  18. Yeremin R. +1:04.0
  19. Pidruchnyi D. +1:06.0
  20. Gow S. +1:07.0
  21. Garanichev E. +1:15.0
  22. Rees R. +1:16.0
  23. Krupcik T. +1:18.0
  24. Eberhard T. +1:20.0
  25. Jacquelin E. +1:21.0
  26. Loginov A. +1:22.0
  27. Iliev V. +1:24.0
  28. Leitner F. +1:24.0
  29. Nawrath P. +1:28.0
  30. Povarnitsyn A. +1:29.0
  31. Lesser E. +1:30.0
  32. Moravec O. +1:31.0
  33. Fourcade S. +1:32.0
  34. Nelin J. +1:32.0
  35. Weger B. +1:35.0
  36. Dolder M. +1:36.0
  37. L'Abee-Lund H. +1:36.0
  38. Lessing R. +1:40.0
  39. Eliseev M. +1:41.0
  40. Brown J. +1:42.0
  41. Seppala T. +1:46.0
  42. Sinapov A. +1:50.0
  43. Ponsiluoma M. +1:51.0
  44. Bormolini T. +1:51.0
  45. Bauer K. +1:52.0
  46. Anev K. +1:54.0
  47. Hasilla T. +1:55.0
  48. Burnotte J. +1:56.0
  49. Kuehn J. +1:56.0
  50. Sima M. +1:57.0
  51. Claude F. +2:01.0
  52. Malyshko D. +2:03.0
  53. Christiansen V. S. +2:04.0
  54. Smolski A. +2:05.0
  55. Doherty S. +2:06.0
  56. Chepelin V. +2:08.0
  57. Zahkna R. +2:08.0
  58. Doll B. +2:09.0
  59. Yaliotnau R. +2:09.0
  60. Stenersen T. +2:09.0

Startlista jaktstart 10 km damer, Antholz-Anterselva, Italien

26/1 kl 13:30

  1. Davidova M.
  2. Makarainen K. +2.0
  3. Roeiseland M. +4.0
  4. Dahlmeier L. +4.0
  5. Vittozzi L. +10.0
  6. Hojnisz M. +11.0
  7. Mironova S. +14.0
  8. Wierer D. +15.0
  9. Hauser L. T. +19.0
  10. Kuzmina A. +21.0
  11. Simon J. +22.0
  12. Starykh I. +29.0
  13. Bescond A. +32.0
  14. Herrmann D. +34.0
  15. Eckhoff T. +40.0
  16. Yurlova-Percht E. +42.0
  17. Kryuko I. +43.0
  18. Gontier N. +44.0
  19. Chevalier A. +48.0
  20. Haecki L. +51.0
  21. Brorsson M. +53.0
  22. Egan C. +57.0
  23. Crawford R. +58.0
  24. Tandrevold I. L. +1:00.0
  25. Tachizaki F. +1:03.0
  26. Bankes M. +1:06.0
  27. Hildebrand F. +1:09.0
  28. Persson L. +1:11.0
  29. Reid J. +1:12.0
  30. Fialkova P. +1:16.0
  31. Braisaz J. +1:24.0
  32. Frolina A. +1:24.0
  33. Tang J. +1:27.0
  34. Oeberg H. +1:27.0
  35. Merkushyna A. +1:28.0
  36. Horchler K. +1:29.0
  37. Kruchinkina E. +1:29.0
  38. Hinz V. +1:30.0
  39. Tomingas T. +1:32.0
  40. Beaudry S. +1:34.0
  41. Vitkova V. +1:35.0
  42. Colombo C. +1:40.0
  43. Kuklina L. +1:43.0
  44. Belchenko Y. +1:46.0
  45. Charvatova L. +1:50.0
  46. Aymonier C. +1:51.0
  47. Oja R. +1:53.0
  48. Schwaiger J. +1:54.0
  49. Puskarcikova E. +1:58.0
  50. Fialkova I. +1:59.0
  51. Zuk K. +2:00.0
  52. Innerhofer K. +2:01.0
  53. Sanfilippo F. +2:04.0
  54. Rieder C. +2:05.0
  55. Piton K. +2:09.0
  56. Nilsson E. +2:10.0
  57. Zhang Y. +2:13.0
  58. Stoyanova D. +2:14.0
  59. Kocergina N. +2:21.0
  60. Semerenko Va. +2:24.0

BACKHOPPNING

Startlista Sprint 10 km herrar, Antholz-Anterselva, Italien

25/1 kl 14:30

1. Weger B.
2. Garanichev E.
3. Anev K.
4. Landertinger D.
5. Claude F.
6. Fillon Maillet Q.
7. Moravec O.
8 Otcenas M.
9. Pidruchnyi D.
10. Lesser E.
11. Rastorgujevs A.
12. Fourcade M.
13. Yeremin R.
14. Hofer L.
15. Stenersen T.
16. Seppala T.
17. Desthieux S.
18. Gow C.
19. Boe T.
20. Eberhard J.
21. Bauer K.
22. Yaliotnau R.
23. Windisch D.
24. Eder S.
25. Dombrovski K.
26. Loginov A.
27. Boe J. T.
28. Nordgren L.
29. Peiffer A.
30. Christiansen V. S.
31. Doll B.
32. Guzik G.
33. Kobonoki T.
34. Dolder M.
35. Gow S.
36. Lapshin T.
37. Gronman T.
38. Chepelin V.
39. Doherty S.
40. Jacquelin E.
41. Malyshko D.
42. Pryma A.
43. Ponsiluoma M.
44. Ermits K.
45. Iliev V.
46. Bormolini T.
47. Leitner F.
48. Dovzan M.
49. L'Abee-Lund H.
50. Kazar M.
51. Eliseev M.
52. Nelin J.
53. Krcmar M.
54. Guigonnat A.
55. Finello J.
56. Kuehn J.
57. Bocharnikov S.
58. Ozaki K.
59. Brown J.
60. Buta G.
61. Femling P.
62. Hasilla T.
63. Strolia V.
64. Povarnitsyn A.
65. Drinovec M.
66. Burnotte J.
67. Eberhard T.
68. Tang J.
69. Lessing R.
70. Bjoentegaard E.
71. Usov M.
72. Angelis A.
73. Nedza-Kubiniec A.
74. Tyshchenko A.
75. Hiidensalo O.
76. Kim Y.
77. Patrijuks A.
78. Kuts T.
79. Rees R.
80. Fourcade S.
81. Jaeger M.
82. Montello G.
83. Langer T.
84. Puchianu C.
85. Krupcik T.
86. Rastic D.
87. Sinapov A.
88. Sima M.
89. Cappellari D.
90. Serban D.
91. Yermolenko P.
92. Szczurek L.
93. Nawrath P.
94. Samuelsson S.
95. Smolski A.
96. Kaukenas T.
97. Durtschi M.
98. Tkalenko R.
99. Trsan R.
100. Latypov E.
101. Millar A.
102. Wang W.
103. Vaclavik A.
104. Gerdzhikov D.
105. Tambornino E.
106. Zahkna R.
107. Birkeland L.
108. Slotins R.

Startlista Masstart 15 km herrar, Rupholding, Tyskland

20/1 kl 12:15

  1. Boe J. T.
  2. Loginov A.
  3. Eder S.
  4. Desthieux S.
  5. Fourcade M.
  6. Guigonnat A.
  7. Boe T.
  8. Fillon Maillet Q.
  9. Eberhard J.
  10. Doll B.
  11. Weger B.
  12. Peiffer A.
  13. Fak J.
  14. Hofer L.
  15. Krcmar M.
  16. Christiansen V. S.
  17. Bjoentegaard E.
  18. L'Abee-Lund H.
  19. Samuelsson S.
  20. Moravec O.
  21. Eliseev M.
  22. Ponsiluoma M.
  23. Schempp S.
  24. Kuehn J.
  25. Garanichev E.
  26. Gow C.
  27. Pryma A.
  28. Pidruchnyi D.
  29. Nelin J.
  30. Malyshko D.

Startlista Masstart 10 km damer, Rupholding, Tyskland

20/1 kl 14:40

  1. Skytte Tid Diff.
  2. Wierer D.
  3. Fialkova P.
  4. Vittozzi L.
  5. Chevalier A.
  6. Roeiseland M.
  7. Kuzmina A.
  8. Makarainen K.
  9. Hojnisz M.
  10. Kryuko I.
  11. Öberg H.
  12. Preuss F.
  13. Starykh I.
  14. Simon J.
  15. Hinz V.
  16. Brorsson M.
  17. Yurlova-Percht E.
  18. Tandrevold I. L.
  19. Egan C.
  20. Hauser L. T.
  21. Haecki L.
  22. Hildebrand F.
  23. Pidhrushna O.
  24. Bescond A.
  25. Sanfilippo F.
  26. Braisaz J.
  27. Pavlova E.
  28. Dzhima Y.
  29. Eckhoff T.
  30. Frolina A.
  31. Merkushyna A.

Startlista 4x6 km damer, Rupholding, Tyskland

19/1 kl 14:30

1. Ryssland

MOROZOVA Anastasiia
MIRONOVA Svetlana
STARYKH Irina
YURLOVA-PERCHT Ekaterina

2. Tyskland

HINZ Vanessa
DAHLMEIER Laura
PREUSS Franziska
HERRMANN Denise

3. Sverige

MAGNUSSON Anna
BRORSSON Mona
PERSSON Linn
ÖBERG Hanna

4. Frankrike

SIMON Julia
BESCOND Anais
BRAISAZ Justine
CHEVALIER Anais

5. Italien

WIERER Dorothea
SANFILIPPO Federica
GONTIER Nicole
RUNGGALDIER Alexia

6. Norge

SOLEMDAL Synnoeve
TANDREVOLD Ingrid Landmark
ECKHOFF Tiril
ROEISELAND Marte Olsbu

7. Tjeckien

PUSKARCIKOVA Eva
JISLOVA Jessica
DAVIDOVA Marketa
VITKOVA Veronika

8. Vitryssland

ALIMBEKAVA Dzinara
KRUCHINKINA Elena
SOLA Hanna
KRYUKO Iryna

9. Ukraina

MERKUSHYNA Anastasiya
SEMERENKO Valj
ZHURAVOK Yuliia
SEMERENKO Vita

10. Slovakien

FIALKOVA Ivona
FIALKOVA Paulina
POLIAKOVA Terezia
KUZMINA Anastasiya

11. Schweiz 

GASPARIN Aita
HAECKI Lena
GASPARIN Elisa
MEINEN Susanna

12. Polen

HOJNISZ Monika
ZBYLUT Kinga
PITON Karolina
ZUK Kamila

13. USA 

EGAN Clare
DUNKLEE Susan
REID Joanne
IRWIN Deedra

14. Kanada 

BEAUDRY Sarah
LUNDER Emma
BANKES Megan
CRAWFORD Rosanna

15. Estland 

OJA Regina
TOMINGAS Tuuli
TALIHAERM Johanna
GAIM Grete

16. Bulgarien 

KADEVA Daniela
YORDANOVA Emiliya
TODOROVA Milena
STOYANOVA Desislava

17. Kina 

ZHANG Yan
MENG Fanqi
CHU Yuanmeng
TANG Jialin

18. Finland

MINKKINEN Suvi
LEHTONEN Venla
TOIVANEN Laura
FELLMAN Jenny 

19. Japan 

TACHIZAKI Fuyuko
MAEDA Sari
HACHISUKA Asuka
TANAKA Yurie

20. Sydkorea 

MUN Jihee
FROLINA Anna
KO Eunjung
PARK Jiae

21. Österrike 

INNERHOFER Katharina
SCHWAIGER Julia
RIEDER Christina
HAUSER Lisa Theresa

22. Slovenien

POJE Urska
KLEMENCIC Polona
ZADRAVEC Nina
EINFALT Lea

 

Startlista 4x7,5 km herrar, Rupholding, Tyskland

18/1 kl 14:30

1. Ryssland

ELISEEV Matvey
GARANICHEV Evgeniy
MALYSHKO Dmitry
LOGINOV Alexander

2. Sverige

STENERSEN Torstein
NELIN Jesper
PONSILUOMA Martin
FEMLING Peppe

3. Österrike

LEITNER Felix
EDER Simon
LANDERTINGER Dominik
EBERHARD Julian

4. Norge

BIRKELAND Lars Helge
CHRISTIANSEN Vetle Sjaastad
BOE Tarjei
BOE Johannes Thingnes

5. Frankrike

JACQUELIN Emilien
FOURCADE Martin
FILLON MAILLET Quentin
DESTHIEUX Simon

6. Tyskland

REES Roman
KUEHN Johannes
PEIFFER Arnd
DOLL Benedikt

7. Tjeckien

MORAVEC Ondrej
KRCMAR Michal
STVRTECKY Jakub
KRUPCIK Tomas

8. Italien

BORMOLINI Thomas
HOFER Lukas
MONTELLO Giuseppe
WINDISCH Dominik

9. Schweiz

WIESTNER Serafin
DOLDER Mario
FINELLO Jeremy
JAEGER Martin

10. Slovenien

DOVZAN Miha
BAUER Klemen
DRINOVEC Mitja
TRSAN Rok

11. Slovakien

SIMA Michal
KAZAR Matej
HASILLA Tomas
OTCENAS Martin

12. Polen

SZCZUREK Lukasz
GUZIK Grzegorz
NEDZA-KUBINIEC Andrzej
SZWAJNOS Marcin

13. Vitryssland

SMOLSKI Anton
BOCHARNIKOV Sergey
YALIOTNAU Raman
CHEPELIN Vladimir

14. Finland

RANTA Jaakko
HIIDENSALO Olli
GRONMAN Tuomas
SEPPALA Tero

15. USA

NORDGREN Leif
DOHERTY Sean
BROWN Jake
DURTSCHI Max

15. Estland

ZAHKNA Rene
ERMITS Kalev
LESSING Roland
KOIV Kauri

16. Bulgarien

SINAPOV Anton
ILIEV Vladimir
GERDZHIKOV Dimitar
ANEV Krasimir

17. Belgien

ROESCH Michael
CLAUDE Florent
LANGER Thierry
LAHAYE-GOFFART Tom

18. Japan

TACHIZAKI Mikito
KOBONOKI Tsukasa
OZAKI Kosuke
INOMATA Kazuya

19. Ukraina

PRYMA Artem
SEMENOV Sergii
TYSHCHENKO Artem
PIDRUCHNYI Dmytro

20. Kanada

GOW Christian
GOW Scott
MILLAR Aidan
BURNOTTE Jules

21. Rumänien

BUTA George
PUCHIANU Cornel
SERBAN Denis
FLORE Raul Antonio

22. Litauen

DOMBROVSKI Karol
STROLIA Vytautas
BANYS Linas
KAUKENAS Tomas

23. Kazakstan

VITENKO Vladislav
YEREMIN Roman
KUTS Timur
YERMOLENKO Petr

24. Sydkorea

CHOI Dujin
LAPSHIN Timofei
KIM Yonggyu
HEO Seonhoe

25. Kina

WANG Wenqiang
YAN Xingyuan
TANG Jinle
LI Xuezhi

26. Lettland

PATRIJUKS Aleksandrs
SLOTINS Roberts
LUSA Daumants
RASTORGUJEVS Andrejs

Startlista 7,5 km damer, Rupholding, Tyskland

17/1 kl 14:30

  1. Eckhoff T.
  2. Pavlova E.
  3. Chevalier A.
  4. Lunder E.
  5. Tang J.
  6. Vitkova V.
  7. Sanfilippo F.
  8. Semerenko Va.
  9. Tandrevold I. L.
  10. Yurlova-Percht E.
  11. Alimbekava D.
  12. Hauser L. T.
  13. Vittozzi L.
  14. Hinz V.
  15. Simon J.
  16. Roeiseland M.
  17. Haecki L.
  18. Nilsson E.
  19. Wierer D.
  20. Maeda S.
  21. Zbylut K.
  22. Makarainen K.
  23. Gasparin A.
  24. Kuzmina A.
  25. Dunklee S.
  26. Bescond A.
  27. Horchler K.
  28. Frolina A.
  29. Kryuko I.
  30. Gontier N.
  31. Oeberg H.
  32. Semerenko Vi.
  33. Egan C.
  34. Fialkova P.
  35. Beaudry S.
  36. Zhang Y.
  37. Hildebrand F.
  38. Braisaz J.
  39. Tachizaki F.
  40. Gasparin E.
  41. Kruchinkina I.
  42. Fialkova I.
  43. Poje U.
  44. Mironova S.
  45. Puskarcikova E.
  46. Brorsson M.
  47. Schwaiger J.
  48. Solemdal S.
  49. Talihaerm J.
  50. Bendika B.
  51. Yordanova E.
  52. Preuss F.
  53. Pidhrushna O.
  54. Hojnisz M.
  55. Vasileva M.
  56. Davidova M.
  57. Lehtonen V.
  58. Poliakova T.
  59. Mun Ji-Hee
  60. Dzhima Y.
  61. Hachisuka A.
  62. Ghilenko A.
  63. Meinen S.
  64. Klemencic P.
  65. Dahlmeier L.
  66. Persson L.
  67. Runggaldier A.
  68. Crawford R.
  69. Zuk K.
  70. Aymonier C.
  71. Kocergina N.
  72. Knotten K.
  73. Marton E.
  74. Todorova M.
  75. Oja R.
  76. Minkkinen S.
  77. Innerhofer K.
  78. Belchenko Y.
  79. Morozova A.
  80. Reid J.
  81. Charvatova L.
  82. Sola H.
  83. Kondratyeva A.
  84. Ko Eun-Jung
  85. Bankes M.
  86. Magnusson A.
  87. Merkushyna A.
  88. Stoyanova D.
  89. Lardschneider I.
  90. Kuklina L.
  91. Kalkenberg E. A.
  92. Akhatova L.
  93. Jislova J.
  94. Cadurisch I.
  95. Piton K.
  96. Herrmann D.
  97. Rieder C.
  98. Kruchinkina E.
  99. Tomingas T.
  100. Toivanen L.
  101. Tanaka Y.
  102. Lescinskaite G.
  103. Colombo C.
  104. Einfalt L.

Startlista 10 km herrar, Rupholding, Tyskland

17/1 kl 11:00

  1. Horn P.
  2. Leitner F.
  3. Windisch D.
  4. Boe T.
  5. Burnotte J.
  6. Guzik G.
  7. Eder S.
  8. L'Abee-Lund H.
  9. Eberhard J.
  10. Peiffer A.
  11. Fourcade M.
  12. Moravec O.
  13. Bjoentegaard E.
  14. Kazar M.
  15. Yeremin R.
  16. Iliev V.
  17. Rastorgujevs A.
  18. Desthieux S.
  19. Montello G.
  20. Pidruchnyi D.
  21. Hofer L.
  22. Wiestner S.
  23. Gronman T.
  24. Guigonnat A.
  25. Yaliotnau R.
  26. Loginov A.
  27. Nelin J.
  28. Malyshko D.
  29. Garanichev E.
  30. Nordgren L.
  31. Bauer K.
  32. Fillon Maillet Q.
  33. Pryma A.
  34. Dombrovski K.
  35. Seppala T.
  36. Ermits K.
  37. Dovzan M.
  38. Doll B.
  39. Christiansen V. S.
  40. Ponsiluoma M.
  41. Landertinger D.
  42. Gow C.
  43. Jacquelin E.
  44. Otcenas M.
  45. Finello J.
  46. Samuelsson S.
  47. Weger B.
  48. Kuehn J.
  49. Bormolini T.
  50. Anev K.
  51. Boe J. T.
  52. Krcmar M.
  53. Chepelin V.
  54. Eliseev M.
  55. Doherty S.
  56. Fak J.
  57. Claude F.
  58. Chenal T.
  59. Smolski A.
  60. Roesch M.
  61. Usov M.
  62. Zahkna R.
  63. Sima M.
  64. Stenersen T.
  65. Drinovec M.
  66. Patrijuks A.
  67. Szczurek L.
  68. Birkeland L.
  69. Kim Y.
  70. Tang J.
  71. Strolia V.
  72. Angelis A.
  73. Gerdzhikov D.
  74. Buta G.
  75. Gow S.
  76. Rees R.
  77. Brown J.
  78. Rastic D.
  79. Semenov S.
  80. Krupcik T.
  81. Fourcade S.
  82. Dolder M.
  83. Kobonoki T.
  84. Tsvetkov M.
  85. Hiidensalo O.
  86. Puchianu C.
  87. Eberhard T.
  88. Vitenko V.
  89. Lessing R.
  90. Trsan R.
  91. Ozaki K.
  92. Nawrath P.
  93. Kuts T.
  94. Durtschi M.
  95. Millar A.
  96. Stvrtecky J.
  97. Jaeger M.
  98. Sinapov A.
  99. Ranta J. O.
  100. Banys L.
  101. Flore R. A.
  102. Suchilov S.
  103. Bocharnikov S.
  104. Braunhofer P.
  105. Lusa D.
  106. Bartko S.
  107. Nedza-Kubiniec A.
  108. Tyshchenko A.
  109. Wang W.
  110. Femling P.
  111. Choi Du-Jin

Startlista 10 km herrar, Obersdorf, Tyskland

  1. Invenius T.
  2. Pryma A.
  3. Yaliotnau R.
  4. Trsan R.
  5. Lesser E.
  6. Gow S.
  7. Chenal T.
  8. L'Abee-Lund H.
  9. Hallstroem S.
  10. Tsvetkov M.
  11. Cooper T.
  12. Jaeger M.
  13. Bartko S.
  14. Jacquelin E.
  15. Gerdzhikov D.
  16. Fourcade M.
  17. Loginov A.
  18. Heo S.
  19. Guigonnat A.
  20. Tachizaki M.
  21. Pidruchnyi D.
  22. Otcenas M.
  23. Boe T.
  24. Tang J.
  25. Boe J. T.
  26. Eliseev M.
  27. Leitner F.
  28. Chepelin V.
  29. Dolder M.
  30. Windisch D.
  31. Rastorgujevs A.
  32. Banys L.
  33. Stvrtecky J.
  34. Puchianu C.
  35. Gronman T.
  36. Bauer K.
  37. Yeremin R.
  38. Schempp S.
  39. Hofer L.
  40. Ermits K.
  41. Gow C.
  42. Guzik G.
  43. Anev K.
  44. Doherty S.
  45. Christiansen V. S.
  46. Angelis A.
  47. Desthieux S.
  48. Kuehn J.
  49. Stenersen T.
  50. Malyshko D.
  51. Claude F.
  52. Nordgren L.
  53. Seppala T.
  54. Wang W.
  55. Fillon Maillet Q.
  56. Moravec O.
  57. Dovzan M.
  58. Eder S.
  59. Strolia V.
  60. Weger B.
  61. Usov M.
  62. Roesch M.
  63. Doll B.
  64. Kobonoki T.
  65. Peiffer A.
  66. Fourcade S.
  67. Nelin J.
  68. Bormolini T.
  69. Iliev V.
  70. Samuelsson S.
  71. Bocharnikov S.
  72. Rastic D.
  73. Krcmar M.
  74. Garanichev E.
  75. Vitenko V.
  76. Szczurek L.
  77. Landertinger D.
  78. Finello J.
  79. Zahkna R.
  80. Semenov S.
  81. Patrijuks A.
  82. Bjoentegaard E.
  83. Kim Y.
  84. Buta G.
  85. Hasilla T.
  86. Eberhard J.
  87. Green B.
  88. Sinapov A.
  89. Nedza-Kubiniec A.
  90. Serban D.
  91. Kazar M.
  92. Koiv K.
  93. Fratzscher L.
  94. Wiestner S.
  95. Burnotte J.
  96. Krupcik T.
  97. Montello G.
  98. Femling P.
  99. Kuts T.
  100. Drinovec M.
  101. Hiidensalo O.
  102. Eberhard T.
  103. Slotins R.
  104. Tkalenko R.
  105. Kaukenas T.
  106. Smolski A.
  107. Suchilov S.
  108. Birkeland L.

Startlista 7,5 km sprint damer, Nove Mesto, Tjeckien

Starttid 21/12 kl 17:30

  1. Maeda S.
  2. Gontier N.
  3. Semerenko Va.
  4. Bescond A.
  5. Vasnetcova V.
  6. Puskarcikova E.
  7. Herrmann D.
  8. Innerhofer K.
  9. Solemdal S.
  10. Nilsson E.
  11. Reid J.
  12. Gasparin A.
  13. Alimbekava D.
  14. Oeberg H.
  15. Hildebrand F.
  16. Lehtonen V.
  17. Sanfilippo F.
  18. Preuss F.
  19. Makarainen K.
  20. Brorsson M.
  21. Yurlova-Percht E.
  22. Pidhrushna O.
  23. Braisaz J.
  24. Simon J.
  25. Fialkova P.
  26. Hinz V.
  27. Bendika B.
  28. Gasparin E.
  29. Chevalier A.
  30. Vittozzi L.
  31. Frolina A.
  32. Pavlova E.
  33. Starykh I.
  34. Olsbu Roiseland M.
  35. Vitkova V.
  36. Hojnisz M.
  37. Kryuko I.
  38. Fialkova I.
  39. Wierer D.
  40. Egan C.
  41. Poje U.
  42. Yordanova E.
  43. Eckhoff T.
  44. Hauser L. T.
  45. Tachizaki F.
  46. Tandy M.
  47. Davidova M.
  48. Kondratyeva A.
  49. Belchenko Y.
  50. Crawford R.
  51. Talihaerm J.
  52. Kuzmina A.
  53. Zbylut K.
  54. Ghilenko A.
  55. Haecki L.
  56. Schwaiger J.
  57. Stoyanova D.
  58. Vasileva M.
  59. Dzhima Y.
  60. Aymonier C.
  61. Tanaka Y.
  62. Runggaldier A.
  63. Minkkinen S.
  64. Klemencic P.
  65. Zhang Y.
  66. Lescinskaite G.
  67. Tandrevold I. L.
  68. Horchler K.
  69. Persson L.
  70. Dunklee S.
  71. Zuk K.
  72. Mun Ji-Hee
  73. Oja R.
  74. Sola H.
  75. Merkushyna A.
  76. Tang J.
  77. Akhatova L.
  78. Fellman J.
  79. Morozova A.
  80. Piton K.
  81. Kocergina N.
  82. Meinen S.
  83. Kruchinkina I.
  84. Dahlmeier L.
  85. Charvatova L.
  86. Einfalt L.
  87. Semerenko Vi.
  88. Hachisuka A.
  89. Kadeva D.
  90. Latuilliere E.
  91. Park J.
  92. Gaim G.
  93. Rasimoviciute D.
  94. Lunder E.
  95. Beaudry S.
  96. Magnusson A.
  97. Kalkenberg E. A.

Startlista 10 km sprint herrar, Nove Mesto, Tjeckien

Starttid 20/12 kl 17:30

  1. Tachizaki M.
  2. Doherty S.
  3. Bormolini T.
  4. Horn P.
  5. Gow S.
  6. Seppala T.
  7. Nelin J.
  8. Gerdzhikov D.
  9. Malyshko D.
  10. Yeremin R.
  11. Garanichev E.
  12. Eberhard T.
  13. Bjoentegaard E.
  14. Semenov S.
  15. Otcenas M.
  16. Fak J.
  17. Hofer L.
  18. Leitner F.
  19. Weger B.
  20. Krcmar M.
  21. Peiffer A.
  22. Claude F.
  23. Boe J. T.
  24. Samuelsson S.
  25. Eliseev M.
  26. Finello J.
  27. Loginov A.
  28. Bauer K.
  29. Ponsiluoma M.
  30. Eberhard J.
  31. Nordgren L.
  32. Dombrovski K.
  33. Desthieux S.
  34. Guigonnat A.
  35. L'Abee-Lund H.
  36. Gow C.
  37. Christiansen V. S.
  38. Anev K.
  39. Fourcade M.
  40. Doll B.
  41. Gronman T.
  42. Schempp S.
  43. Moravec O.
  44. Pryma A.
  45. Windisch D.
  46. Vaclavik A.
  47. Iliev V.
  48. Dovzan M.
  49. Hasilla T.
  50. Cooper T.
  51. Stvrtecky J.
  52. Stenersen T.
  53. Babikov A.
  54. Green B.
  55. Jacquelin E.
  56. Ermits K.
  57. Yan X.
  58. Boe T.
  59. Pidruchnyi D.
  60. Strolia V.
  61. Kuehn J.
  62. Szczurek L.
  63. Bartko S.
  64. Slotins R.
  65. Angelis A.
  66. Zahkna R.
  67. Buta G.
  68. Roesch M.
  69. Hiidensalo O.
  70. Smolski A.
  71. Puchianu C.
  72. Ozaki K.
  73. Usov M.
  74. Yaliotnau R.
  75. Vitenko V.
  76. Dolder M.
  77. Landertinger D.
  78. Crnkovic K.
  79. Patrijuks A.
  80. Eder S.
  81. Heo S.
  82. Nedza-Kubiniec A.
  83. Fillon Maillet Q.
  84. Chenal T.
  85. Tyshchenko A.
  86. Ranta J. O.
  87. Lazouski D.
  88. Kazar M.
  89. Tambornino E.
  90. Khamitgatin T.
  91. Rees R.
  92. Brown J.
  93. Flore R. A.
  94. Burnotte J.
  95. Kryuko V.
  96. Sinapov A.
  97. Femling P.
  98. Povarnitsyn A.
  99. Begue A.
  100. Dale J.
  101. Guzik G.
  102. Remmelg M.
  103. Lusa D.
  104. Montello G.
  105. Kaukenas T.
  106. Choi Du-Jin

Startlista 10 km jaktstart damer, Hochfilzen, Österrike:

Starttid 11:30, 15/12:

  1. Wierer D.
  2. Makarainen K. +01.0
  3. Yurlova-Percht E. +24.0
  4. Vittozzi L. +25.0
  5. Hojnisz M. +28.0
  6. Kryuko I. +39.0
  7. Fialkova P. +44.0
  8. Chevalier A. +45.0
  9. Starykh I. +48.0
  10. Kuzmina A. +50.0
  11. Hinz V. +53.0
  12. Brorsson M. +57.0
  13. Hildebrand F. +59.0
  14. Frolina A. +1:01.0
  15. Horchler K. +1:01.0
  16. Eckhoff T. +1:05.0
  17. Aymonier C. +1:08.0
  18. Vasnetcova V. +1:08.0
  19. Sanfilippo F. +1:09.0
  20. Tandrevold I. L. +1:09.0
  21. Gasparin A. +1:11.0
  22. Hauser L. T. +1:12.0
  23. Simon J. +1:13.0
  24. Gasparin E. +1:14.0
  25. Vitkova V. +1:15.0
  26. Maeda S. +1:19.0
  27. Pidhrushna O. +1:20.0
  28. Preuss F. +1:21.0
  29. Puskarcikova E. +1:21.0
  30. Persson L. +1:28.0
  31. Bescond A. +1:29.0
  32. Pavlova E. +1:29.0
  33. Haecki L. +1:32.0
  34. Dunklee S. +1:33.0
  35. Oeberg H. +1:34.0
  36. Tachizaki F. +1:36.0
  37. Kalkenberg E. A. +1:37.0
  38. Innerhofer K. +1:38.0
  39. Poje U. +1:38.0
  40. Alimbekava D. +1:42.0
  41. Braisaz J. +1:44.0
  42. Nilsson E. +1:47.0
  43. Runggaldier A. +1:48.0
  44. Reid J. +1:48.0
  45. Zhang Y. +1:50.0
  46. Olsbu Roiseland M. +1:52.0
  47. Weidel A. +1:52.0
  48. Zuk K. +1:54.0
  49. Crawford R. +1:56.0
  50. Meinen S. +1:58.0
  51. Bendika B. +2:02.0
  52. Schwaiger J. +2:03.0
  53. Semerenko Vi. +2:04.0
  54. Kondratyeva A. +2:06.0
  55. Belchenko Y. +2:06.0
  56. Stoyanova D. +2:08.0
  57. Semerenko Va. +2:10.0
  58. Fialkova I. +2:12.0
  59. Herrmann D. +2:14.0
  60. Eder M. +2:14.0

Startlista 10 km sprint herrar, Hochfilzen, Österrike:

Spela på tävlingen här!

Sänds i SVT1 med start kl 14:00 14/12:

  1. Eberhard J.
  2. Fillon Maillet Q.
  3. Garanichev E.
  4. Semenov S.
  5. Guigonnat A.
  6. Doherty S.
  7. Dombrovski K.
  8. Boe T.
  9. Desthieux S.
  10. Landertinger D.
  11. Chenal T.
  12. L'Abee-Lund H.
  13. Weger B.
  14. Gow S.
  15. Eder S.
  16. Yeremin R.
  17. Iliev V.
  18. Kuehn J.
  19. Dolder M.
  20. Rastorgujevs A.
  21. Boe J. T.
  22. Nelin J.
  23. Schempp S.
  24. Fak J.
  25. Pryma A.
  26. Gow C.
  27. Nordgren L.
  28. Otcenas M.
  29. Tachizaki M.
  30. Ponsiluoma M.
  31. Doll B.
  32. Peiffer A.
  33. Pidruchnyi D.
  34. Loginov A.
  35. Moravec O.
  36. Wiestner S.
  37. Malyshko D.
  38. Claude F.
  39. Windisch D.
  40. Leitner F.
  41. Jacquelin E.
  42. Krcmar M.
  43. Anev K.
  44. Fourcade M.
  45. Pettersen S.
  46. Seppala T.
  47. Finello J.
  48. Bormolini T.
  49. Chepelin V.
  50. Vitenko V.
  51. Yaliotnau R.
  52. Bauer K.
  53. Samuelsson S.
  54. Hofer L.
  55. Eberhard T.
  56. Lapshin T.
  57. Gronman T.
  58. Kilchytskyy V.
  59. Slesingr M.
  60. Femling P.
  61. Bjoentegaard E.
  62. Sinapov A.
  63. Buta G.
  64. Eliseev M.
  65. Green B.
  66. Schommer P.
  67. Kazar M.
  68. Begue A.
  69. Patrijuks A.
  70. Szczurek L.
  71. Dovzan M.
  72. Hasilla T.
  73. Usov M.
  74. Hiidensalo O.
  75. Crnkovic K.
  76. Slepov A.
  77. Lessing R.
  78. Kaukenas T.
  79. Yan X.
  80. Kobonoki T.
  81. Puchianu C.
  82. Angelis A.
  83. Lesser E.
  84. Guzik G.
  85. Roesch M.
  86. Zahkna R.
  87. Vaclavik A.
  88. Christiansen V. S.
  89. Latypov E.
  90. Tambornino E.
  91. Trsan R.
  92. Stenersen T.
  93. Ranta J. O.
  94. Horn P.
  95. Serban D.
  96. Drinovec M.
  97. Smolski A.
  98. Koiv K.
  99. Lusa D.
  100. Stvrtecky J.
  101. Gerdzhikov D.
  102. Choi Du-Jin
  103. Strolia V.
  104. Nedza-Kubiniec A.
  105. Cooper T.
  106. Smith N.
  107. Khamitgatin T.
  108. Bocharnikov S.
  109. Bartko S.
  110. Montello G.

Startlista 7,5 km sprint damer, Hochfielzen, Österrike:

Sänds i SVT1 med start kl 14:00 13/12:

Spela på tävlingen här!

  1. Puskarcikova E.
  2. Kuzmina A.
  3. Preuss F.
  4. Kryuko I.
  5. Hildebrand F.
  6. Vitkova V.
  7. Innerhofer K.
  8. Runggaldier A.
  9. Bendika B.
  10. Fialkova P.
  11. Frolina A.
  12. Gasparin E.
  13. Chevalier A.
  14. Merkushyna A.
  15. Hinz V.
  16. Persson L.
  17. Vasnetcova V.
  18. Olsbu Roiseland M.
  19. Oeberg H.
  20. Starykh I.
  21. Pavlova E.
  22. Makarainen K.
  23. Dunklee S.
  24. Davidova M.
  25. Lehtonen V.
  26. Nilsson E.
  27. Braisaz J.
  28. Hauser L. T.
  29. Bescond A.
  30. Simon J.
  31. Hojnisz M.
  32. Semerenko Va.
  33. Weidel A.
  34. Fialkova I.
  35. Gontier N.
  36. Tachizaki F.
  37. Egan C.
  38. Tandrevold I. L.
  39. Haecki L.
  40. Yordanova E.
  41. Vasileva M.
  42. Aymonier C.
  43. Einfalt L.
  44. Alimbekava D.
  45. Gasparin A.
  46. Reid J.
  47. Bankes M.
  48. Tang J.
  49. Kondratyeva A.
  50. Eckhoff T.
  51. Semerenko Vi.
  52. Horchler K.
  53. Kruchinkina I.
  54. Lescinskaite G.
  55. Gaim G.
  56. Wierer D.
  57. Crawford R.
  58. Kalkenberg E. A.
  59. Oja R.
  60. Dzhima Y.
  61. Yurlova-Percht E.
  62. Eder M.
  63. Poliakova T.
  64. Poje U.
  65. Belchenko Y.
  66. Kocergina N.
  67. Stoyanova D.
  68. Maeda S.
  69. Vittozzi L.
  70. Mun Ji-Hee
  71. Tanaka Y.
  72. Charvatova L.
  73. Zuk K.
  74. Sanfilippo F.
  75. Brorsson M.
  76. Ghilenko A.
  77. Schwaiger J.
  78. Zbylut K.
  79. Magnusson A.
  80. Meinen S.
  81. Tomingas T.
  82. Todorova M.
  83. Fellman J.
  84. Brun-Lie T.
  85. Sola H.
  86. Hachisuka A.
  87. Yurkevich D.
  88. Ko Eun-Jung
  89. Latuilliere E.
  90. Niciporenko A.
  91. Kaisheva U.
  92. Moser N.
  93. Pidhrushna O.
  94. Zhang Y.
  95. Zdouc D.
  96. Tandy M.
  97. Jislova J.
  98. Herrmann D.
  99. Piton K.
  100. Rasimoviciute D.
  101. Klemencic P.
  102. Akhatova L.

Startlista 7,5 km sprint damer, Pokljuka:

8/12 kl 14:15 Sänds på SVT1 & Eurosport 1

Spela på tävlingen här!

  1. Vitkova V.
  2. Dunklee S.
  3. Maeda S.
  4. Horchler N.
  5. Tandrevold I. L.
  6. Kuzmina A.
  7. Nilsson E.
  8. Sanfilippo F.
  9. Haecki L.
  10. Crawford R.
  11. Eder M.
  12. Puskarcikova E.
  13. Innerhofer K.
  14. Yurlova-Percht E.
  15. Semerenko Va.
  16. Kryuko I.
  17. Makarainen K.
  18. Frolina A.
  19. Chevalier A.
  20. Wierer D.
  21. Hildebrand F.
  22. Merkushyna A.
  23. Hauser L. T.
  24. Kaisheva U.
  25. Gasparin E.
  26. Egan C.
  27. Solemdal S.
  28. Dzhima Y.
  29. Bendika B.
  30. Vittozzi L.
  31. Bescond A.
  32. Herrmann D.
  33. Hinz V.
  34. Jislova J.
  35. Alimbekava D.
  36. Persson L.
  37. Runggaldier A.
  38. Tachizaki F.
  39. Fialkova I.
  40. Braisaz J.
  41. Schwaiger J.
  42. Oeberg H.
  43. Starykh I.
  44. Davidova M.
  45. Tandy M.
  46. Latuilliere E.
  47. Oja R.
  48. Knotten K.
  49. Kocergina N.
  50. Brun-Lie T.
  51. Gontier N.
  52. Tanaka Y.
  53. Lehtonen V.
  54. Aymonier C.
  55. Mun Ji-Hee
  56. Lescinskaite G.
  57. Reid J.
  58. Zbylut K.
  59. Fialkova P.
  60. Zhuravok Y.
  61. Bankes M.
  62. Belchenko Y.
  63. Kruchinkina I.
  64. Ghilenko A.
  65. Klemencic P.
  66. Gasparin A.
  67. Stoyanova D.
  68. Karisik T.
  69. Yurkevich D.
  70. Preuss F.
  71. Padial V.
  72. Horchler K.
  73. Akhatova L.
  74. Yordanova E.
  75. Tang J.
  76. Poje U.
  77. Brorsson M.
  78. Vasnetcova V.
  79. Hojnisz M.
  80. Tomingas T.
  81. Hachisuka A.
  82. Pavlova E.
  83. Meinen S.
  84. Weidel A.
  85. Einfalt L.
  86. Kondratyeva A.
  87. Zhang Y.
  88. Rasimoviciute D.
  89. Poliakova T.
  90. Kalkenberg E. A.
  91. Charvatova L.
  92. Gaim G.
  93. Vasileva M.
  94. Ko Eun-Jung
  95. Simon J.
  96. Sola H.
  97. Olsbu Roiseland M.
  98. Kadeva D.
  99. Pidhrushna O.
  100. Moser N.
  101. Magnusson A.
  102. Piton K.
  103. Fellman J.
  104. Zuk K.
  105. Zdouc D.

Startlista 10 km sprint herrar, Pokljuka:

7/12 kl 14:15 Sänds på SVT1 & Eurosport 1

Spela på tävlingen här!

  1. Gow S.
  2. Windisch D.
  3. Peiffer A.
  4. Garanichev E.
  5. Yeremin R.
  6. Nelin J.
  7. Fourcade M.
  8. Krcmar M.
  9. Birkeland L.
  10. Semenov S.
  11. Dovzan M.
  12. Eberhard J.
  13. Desthieux S.
  14. Iliev V.
  15. Doherty S.
  16. Eliseev M.
  17. Ermits K.
  18. Finello J.
  19. Hofer L.
  20. Fillon Maillet Q.
  21. Lapshin T.
  22. Eder S.
  23. Seppala T.
  24. Moravec O.
  25. Boe T.
  26. Lesser E.
  27. Rastorgujevs A.
  28. Kazar M.
  29. Chepelin V.
  30. Schempp S.
  31. Boe J. T.
  32. Bormolini T.
  33. L'Abee-Lund H.
  34. Doll B.
  35. Gronman T.
  36. Roesch M.
  37. Gow C.
  38. Landertinger D.
  39. Samuelsson S.
  40. Anev K.
  41. Nordgren L.
  42. Kuehn J.
  43. Guigonnat A.
  44. Bjoentegaard E.
  45. Loginov A.
  46. Weger B.
  47. Slesingr M.
  48. Guzik G.
  49. Pryma A.
  50. Bocharnikov S.
  51. Otcenas M.
  52. Malyshko D.
  53. Bauer K.
  54. Wiestner S.
  55. Zhu Z.
  56. Cooper T.
  57. Kaukenas T.
  58. Hiidensalo O.
  59. Zahkna R.
  60. Christiansen V. S.
  61. Chenal T.
  62. Ponsiluoma M.
  63. Buta G.
  64. Montello G.
  65. Nedza-Kubiniec A.
  66. Green B.
  67. Hasilla T.
  68. Jacquelin E.
  69. Crnkovic K.
  70. Lusa D.
  71. Yaliotnau R.
  72. Tachizaki M.
  73. Dombrovski K.
  74. Kim Y.
  75. Vitenko V.
  76. Drinovec M.
  77. Latypov E.
  78. Krupcik T.
  79. Leitner F.
  80. Horn P.
  81. Sinapov A.
  82. Pidruchnyi D.
  83. Puchianu C.
  84. Usov M.
  85. Angelis A.
  86. Vaclavik A.
  87. Zini S.
  88. Khamitgatin T.
  89. Flore R. A.
  90. Patrijuks A.
  91. Fak J.
  92. Femling P.
  93. Pettersen S.
  94. Smith N.
  95. Ranta J. O.
  96. Kobonoki T.
  97. Durtschi M.
  98. Claude F.
  99. Smolski A.
  100. Bartko S.
  101. Trsan R.
  102. Stoyanov K.
  103. Claude F.
  104. Strolia V.
  105. Remmelg M.
  106. Slepov A.
  107. Szczurek L.
  108. Kilchytskyy V.
  109. Eberhard T.
  110. Dolder M.

Startlista: 20 km herrar, Pokljuka:

6/12 kl 10:15, Sänds på SVT1 & Eurosport 1

  1. Lapshin T.
  2. Birkeland L.
  3. Gow S.
  4. Garanichev E.
  5. Ermits K.
  6. Moravec O.
  7. Hofer L.
  8. Gronman T.
  9. Eberhard J.
  10. Doherty S.
  11. Semenov S.
  12. Boe J. T.
  13. Nelin J.
  14. Boe T.
  15. Bauer K.
  16. Dolder M.
  17. Iliev V.
  18. Yeremin R.
  19. Guigonnat A.
  20. Kuehn J.
  21. Eder S.
  22. Fourcade M.
  23. Loginov A.
  24. Otcenas M.
  25. Seppala T.
  26. Fak J.
  27. Nordgren L.
  28. Dovzan M.
  29. Schempp S.
  30. Anev K.
  31. Pryma A.
  32. Weger B.
  33. Gow C.
  34. Lindström F.
  35. Guzik G.
  36. Chepelin V.
  37. Fillon Maillet Q.
  38. Lesser E.
  39. Roesch M.
  40. Samuelsson S.
  41. Malyshko D.
  42. Desthieux S.
  43. Slesingr M.
  44. L'Abee-Lund H.
  45. Windisch D.
  46. Doll B.
  47. Bormolini T.
  48. Finello J.
  49. Landertinger D.
  50. Bjoentegaard E.
  51. Horn P.
  52. Sima M.
  53. Strolia V.
  54. Usov M.
  55. Szczurek L.
  56. Choi Du-Jin
  57. Trsan R.
  58. Yaliotnau R.
  59. Tyshchenko A.
  60. Hasilla T.
  61. Patrijuks A.
  62. Smolski A.
  63. Cooper T.
  64. Angelis A.
  65. Vitenko V.
  66. Wiestner S.
  67. Ponsiluoma M.
  68. Jacquelin E.
  69. Crnkovic K.
  70. Claude F.
  71. Puchianu C.
  72. Krcmar M.
  73. Tachizaki M.
  74. Hiidensalo O.
  75. Green B.
  76. Buta G.
  77. Lusa D.
  78. Christiansen V. S.
  79. Gerdzhikov D.
  80. Zahkna R.
  81. Krupcik T.
  82. Slepov A.
  83. Yan X.
  84. Chenal T.
  85. Leitner F.
  86. Dombrovski K.
  87. Montello G.
  88. Kaukenas T.
  89. Vaclavik A.
  90. Ranta J. O.
  91. Zini S.
  92. Ozaki K.
  93. Serban D.
  94. Durtschi M.
  95. Khamitgatin T.
  96. Claude F.
  97. Bartko S.
  98. Grossegger S.
  99. Sinapov A.
  100. Latypov E.
  101. Slotins R.
  102. Remmelg M.
  103. Eliseev M.
  104. Drinovec M.
  105. Kilchytskyy V.
  106. Nedza-Kubiniec A.
  107. Smith N.
  108. Pettersen S.
  109. Femling P.
  110. Varabei M.

Dags för årets första individuella start i herrarnas skidskytte som avgörs i slovenska Pokljuka. Distansen är 20 km och totalt deltar 109 åkare. Sverige har 5 tävlande med. Först ut av svenskarna är Jesper Nelin med startnummer 13, därefter följer Fredrik Lindström 34 och Sebastian Samuelsson 40. Längre bak hittar vi Martin Ponsilouma med startnummer 67 och Peppe Femling som går ut näst sist som nummer 109. 

Startlista: 15 km damer, Pokljuka

6/12 kl 10:15, Sänds på SVT1 & Eurosport 1

  1. Crawford R.
  2. Innerhofer K.
  3. Dunklee S.
  4. Vitkova V.
  5. Wierer D.
  6. Persson L.
  7. Simon J.
  8. Kryuko I.
  9. Sanfilippo F.
  10. Tandrevold I. L.
  11. Horchler K.
  12. Gasparin E.
  13. Puskarcikova E.
  14. Kuzmina A.
  15. Kaisheva U.
  16. Maeda S.
  17. Vittozzi L.
  18. Preuss F.
  19. Merkushyna A.
  20. Hildebrand F.
  21. Hinz V.
  22. Semerenko Vi.
  23. Herrmann D.
  24. Frolina A.
  25. Haecki L.
  26. Egan C.
  27. Solemdal S.
  28. Jislova J.
  29. Aymonier C.
  30. Öberg H.
  31. Gwizdon M.
  32. Yurlova-Percht E.
  33. Tachizaki F.
  34. Eder M.
  35. Mäkäräinen K.
  36. Hauser L. T.
  37. Bendika B.
  38. Olsbu M.
  39. Fialkova P.
  40. Gontier N.
  41. Brorsson M.
  42. Alimbekava D.
  43. Kocergina N.
  44. Dreissigacker E.
  45. Fialkova I.
  46. Gaim G.
  47. Hojnisz M.
  48. Schwaiger J.
  49. Brun-Lie T.
  50. Tandy M.
  51. Runggaldier A.
  52. Einfalt L.
  53. Sola H.
  54. Lescinskaite G.
  55. Starykh I.
  56. Belchenko Y.
  57. Yordanova E.
  58. Nilsson E.
  59. Lehtonen V.
  60. Zhuravok Y.
  61. Pavlova E.
  62. Oja R.
  63. Tang J.
  64. Padial V.
  65. Gasparin A.
  66. Zbylut K.
  67. Latuilliere E.
  68. Bankes M.
  69. Yurkevich D.
  70. Tanaka Y.
  71. Mun Ji-Hee
  72. Davidova M.
  73. Stoyanova D.
  74. Horchler N.
  75. Kondratyeva A.
  76. Ghilenko A.
  77. Ko Eun-Jung
  78. Akhatova L.
  79. Chevalier A.
  80. Magnusson A.
  81. Hachisuka A.
  82. Klemencic P.
  83. Fellman J.
  84. Moser N.
  85. Rasimoviciute D.
  86. Zhang Y.
  87. Pidhrushna O.
  88. Kruchinkina I.
  89. Vasileva M.
  90. Zuk K.
  91. Zdouc D.
  92. Bescond A.
  93. Kadeva D.
  94. Dzhima Y.
  95. Poliakova T.
  96. Poje U.
  97. Vasnetcova V.
  98. Weidel A.
  99. Kalkenberg E. A.
  100. Tomingas T.
  101. Braisaz J.
  102. Charvatova L.

102 startande i damernas 15 km individuella start. Totalt 4 skjutningar, 2 stående och 2 liggande. Missar man ett skott blir det tidtillägg på 1 minut. Med andra ord gäller det att hålla bommarna nere här! Totalt kommer fem svenskor till start och störst förhoppningar har vi på Bragdguldvinnaren Hanna Öberg som tog OS-guld förra vintern. Men favorit är hon knappast, det är finskan Kaisa Mäkäränien och frågan är om någon kan rå på finskan om hon skjuter bra? Vi tror till och med Kaisa kan ha råd med en eller två bom och ända vinna tävlingen. Ett spel på Kaisa att vinna 2.75 hos Unibet. 

Om världscupen i skidskytte 2018/19

Världscupen i skidskytte sträcker sig från 2 december till 24 mars då de sista tävlingarna körs i norska Holmenkollen. Så här ser tävlingsschemat ut:

2-9 December, Pokljuka Biathlonstadion, Slovenien

2 december: Stafett
2 december: Mixed Stafett 
5 december: 20 km herrar
6 december: 15 km damer
7 december: 10 km sprint herrar
8 december: 7,5 km sprint damer
9 december: 12,5 km jaktstart herrar
9 december: 10 km jaktstart damer

NordicBet Sport 1 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

13-16 December, Hochfilzen Langlauf- und Biathlonzentrum, Österrike

13 december: 7,5 km sprint damer
14 december: 10 km sprint herrar 
15 december: 10 km jaktstart damer
15 december: 12,5 km jaktstart herrar
16 december: 4 x 6 km stafett damer
16 december: 4 x 7,5 km stafett herrar

Bethard Sport 1 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

20-23 December, Nové Město na Moravě Vysočina Arena, Tjeckien

20 december: 10 km sprint herrar
21 december: 7,5 km sprint damer
22 december: 12,5 km jaktstart herrar
22 december: 10 km jaktstart damer
23 december: 15 km masstart herrar
23 december: 12,5 km masstart damer

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

7-13 Januari, Oberhof DKB-Ski-Arena, Tyskland

10 januari: 7,5 km sprint damer
11 januari: 10 km sprint herrar
12 januari: 10 km jaktstart damer
12 januari: 12,5 km jaktstart herrar
13 januari: 4 x 6 km stafett damer
13 januari: 4 x 7,5 km stafett herrar

Betsson Sport 1 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

16-20 Januari, Ruhpolding Chiemgau-Arena, Tyskland

16 januari: 10 km sprint herrar
17 januari: 7,5 km sprint damer
18 januari: 4 x 7,5 km stafett herrar
19 januari: 4 x 6 km stafett damer
20 januari: 15 km masstart herrar
20 januari: 10 km masstart damer

ComeOn Sport 400 kr bonus.
Få en biobiljett!

| regler & villkor gäller

24-27 Januari, Antholz Südtirol Arena, Italien

24 januari: 7,5 km sprint damer
25 januari: 10 km sprint herrar
26 januari: 10 km jaktstart damer
26 januari: 12,5 km jaktstart herrar
27 januari: 12,5 km masstart damer
27 januari: 15 km masstart herrar

Betsafe Sport 500 kr bonus.

| regler & villkor gäller

7-10 Februari, Canmore Nordic Centre, Kanada

7 februari: 20 km herrar
7 februari: 15 km damer
9 februari: 4 x 7,5 km stafett herrar
9 februari: 4 x 6 km stafett damer
10 februari: 15 km masstart herrar
10 februari: 12,5 km masstart damer

Betfair Sport 1 000 kr bonus.

| regler & villkor gäller

14-17 Februari, Midway Soldier Hollow, USA

14 febrauri: 7,5 km sprint damer
15 februari: 10 km sprint herrar
16 februari: 12,5 km masstart damer
16 februari: 15 km masstart herrar
17 februari: Singel stafett
17 februari: Mixed stafett

7-13 Mars, VM, Östersunds skidstadion, Sverige

7 mars: Mixed stafett
8 mars: 7,5 km sprint damer
9 mars: 10 km sprint herrar
10 mars: 10 km jaktstart damer
10 mars: 12,5 km jaktstart herrar
12 mars: 15 km damer
13 mars: 20 km herrar
14 mars: Singel stafett
16 mars: 4 x 6 km stafett damer
16 mars: 4 x 7,5 km stafett herrar
17 mars: 12,5 km masstart damer
17 mars: 15 km masstart herrar

18-24 Mars, Oslo Holmenkollen, Norge 

21 mars, 7,5 km sprint damer
22 mars, 10 km sprint herrar
23 mars, 10 km jaktstart damer
23 mars: 12,5 km jaktstart herrar
24 mars: 12,5 km masstart damer
24 mars: 15 km masstart herrar


Vanliga sökningar: Startlistor skidskytte världscupen 2018/19, Startnummer Skidskytte världscupen


SveaCasino.se