Startlistor Skid VM 2019

Startlistor Skid VM 2019

Här hittar du aktuella startlistor inför Skid VM 2019:

Herrar:

Skiathlon:

  1. Klaebo J. H.
  2. Bolshunov A.
  3. Roethe S.
  4. Sundby M. J.
  5. Niskanen I.
  6. Melnichenko A.
  7. Belov E.
  8. Spitsov D.
  9. Ustiugov S.
  10. Gaillard J-M.
  11. Iversen E.
  12. Musgrave A.
  13. Parisse C.
  14. Cologna D.
  15. Harvey A.
  16. Poltoranin A.
  17. Lapierre J.
  18. Notz F.
  19. Backscheider A.
  20. Rickardsson D.
  21. Yoshida K.
  22. Salvadori G.
  23. Burman J.
  24. Dobler J.
  25. Svensson O.
  26. Livers T.
  27. Boegl L.
  28. Patterson S.
  29. Klee B.
  30. Tammjarv K.
  31. Gardener S.
  32. Esteve Altimiras I.
  33. Heikkinen M.
  34. Bratrud K.
  35. Norris D.
  36. Baba N.
  37. Hyvarinen P.
  38. Martin A.
  39. Baumann J.
  40. Miyazawa H.
  41. Pukhkalo V.
  42. Sandstroem B.
  43. Katz A.
  44. Dapra S.
  45. Klimin O.
  46. Pepene P. C.
  47. Naruse K.
  48. Palmer-Charrette E.
  49. Astapenka Y.
  50. Tritscher B.
  51. Knop P.
  52. Velichko Y.
  53. Veerpalu A.
  54. Ojansivu A.
  55. Einarsson S. E.
  56. Hill S. J.
  57. Krasovskyi O.
  58. Rojo I.
  59. Bestak J.
  60. Fellner A.
  61. Bury K.
  62. Korge K. K.
  63. Bikse I.
  64. Maloney Westgaard T.
  65. Bao Lin
  66. Poghosyan T.
  67. Dursun H.
  68. Aycicek O.
  69. De Marre T.
  70. Jonsson A.
  71. Dal Farra F.
  72. Dal Farra M.
  73. Firat Y. E.
  74. Vanias A.

Sprint:

  1. Peterson T.
  2. Skar S.
  3. Hediger J.
  4. Krogh F. H.
  5. Ustiugov S.
  6. Halfvarsson C.
  7. Thorn V.
  8. Pellegrino F.
  9. Young A.
  10. Harvey A.
  11. Hamilton S.
  12. Hakola R.
  13. Jay R.
  14. De Fabiani F.
  15. Chanavat L.
  16. Klaebo J. H.
  17. Svensson O.
  18. Iversen E.
  19. Bolshunov A.
  20. Retivykh G.
  21. Maeki J.
  22. Simenc M.
  23. Gros B.
  24. Jouve R.
  25. Schaad R.
  26. Bolger K.
  27. Baldauf D.
  28. Novak M.
  29. Starega M.
  30. Newell A.
  31. Clugnet J.
  32. Vuorinen L.
  33. Furger R.
  34. Pentsinen A.
  35. Kilp M.
  36. Miyazawa H.
  37. Voranau A.
  38. Eisenlauer S.
  39. Zelger S.
  40. Maltsev A.
  41. Tammjarv K.
  42. Valjas L.
  43. Seller L.
  44. Stadlober L.
  45. Rankel R.
  46. Pechousek J.
  47. Muller C.
  48. Bury K.
  49. Wang Q.
  50. Lampic J.
  51. Hanneman L.
  52. Habenicht T.
  53. Bury D.
  54. Brugger J.
  55. Rueesch J.
  56. Roos H.
  57. Klimin O.
  58. Moser B.
  59. Volotka D.
  60. Chebotko N.
  61. Kennedy R.
  62. Rakhimbayev D.
  63. Biedermann M.
  64. Chanloung M.
  65. Terentjev S.
  66. Bikse I.
  67. Zhu M.
  68. Palmer-Charrette E.
  69. Pedersen I.
  70. Krasovskyi O.
  71. Popa R. M.
  72. Graz D.
  73. Bao Lin
  74. Shang J.
  75. Bellingham P.
  76. Konya A.
  77. Segec A.
  78. Vigants R.
  79. Pollock M.
  80. Hogiu P.
  81. Dadic E.
  82. Maloney Westgaard T.
  83. Drusys J.
  84. Benediktsson D.
  85. Drahun D.
  86. De Campo S.
  87. Zuloaga M.
  88. Fernandez Y. J.
  89. Dal Farra M.
  90. Skender M.
  91. Milosavljevic M.
  92. Jonsson A.
  93. Vasconcellos M.
  94. Dursun H.
  95. Kiashemshaki Y.
  96. Kostruba Y.
  97. Sigurgeirsson R. G.
  98. Batmunkh A.
  99. Bomfim R.
  100. Santos V.
  101. Tawk S.
  102. Anic S.
  103. Serot T.
  104. Dal Farra F.
  105. Roemer T.
  106. Eric S.
  107. Soninbayar D.
  108. Paukste G.
  109. Hladika J.
  110. Gaiduc N.
  111. Colic M.
  112. Seyd S. S.
  113. Smrkovic R.
  114. Agurto J.
  115. Stanojevic M.
  116. Shemshak Y.
  117. Lagler K.
  118. Ognyanov A.
  119. Karamichas K.
  120. Butrimavicius M.
  121. Bocancea C.
  122. Aycicek O.
  123. Rajabbloukat R.
  124. Rastic S.
  125. Dashdondog M.
  126. Jada S.
  127. Tsourekas N.
  128. Zharkymbaev T.
  129. Hanna M.
  130. Weel Rosbo J.
  131. Rossiter J.
  132. Firat Y. E.
  133. Weel Rosbo J.
  134. Malchov T.
  135. Milenkovic A.
  136. Jensen P.
  137. Uberuaga J. L.
  138. Al Najjar C.
  139. Rajack M.
  140. Grbovic A.
  141. Antoniadis A.
  142. Gronlund T. J.
  143. Papadopoulos S.
  144. Petkovski N.
  145. Zein R. A.
  146. Cabrita F.
  147. Goncalves A.
  148. Kostoski N.
  149. Theall A.

Damer:

Skiathlon:

  1. Oestberg I. F.
  2. Johaug T.
  3. Nepryaeva N.
  4. Parmakoski K.
  5. Sedova A.
  6. Kalla C.
  7. Weng H.
  8. Jacobsen A. U.
  9. von Siebenthal N.
  10. Istomina M.
  11. Ingemarsdotter I.
  12. Brennan R.
  13. Nechaevskaya A.
  14. Mononen L.
  15. Hennig K.
  16. Faivre Picon A.
  17. Karlsson F.
  18. Brocard E.
  19. Patterson C.
  20. Comarella A.
  21. Pellegrini S.
  22. Fink P.
  23. Chamiot Maitral L.
  24. Shevchenko A.
  25. Matintalo J.
  26. Ganz C.
  27. Cebasek A.
  28. Tyuleneva V.
  29. Seronosova P.
  30. Frankowski R.
  31. Piippo E.
  32. Yeaton J.
  33. Settlin E.
  34. Schuetzova S.
  35. Kern J.
  36. Antypenko T.
  37. Stewart-Jones K.
  38. Razymova K.
  39. Matrossova M.
  40. Claudel D.
  41. Novakova P.
  42. Marcisz I.
  43. Bykova I.
  44. Browne C.
  45. Takizawa K.
  46. Krehl S.
  47. Ishigaki S.
  48. Letocha U.
  49. Olekh V.
  50. Li X.
  51. Malec V.
  52. Jezersek B.
  53. Kaleta W.
  54. Macisaac-Jones M.
  55. Chi C.
  56. Galstyan K.
  57. Ntanou M.
  58. Chanloung K.
  59. Watson A.
  60. Meyer Magulas M.

Sprint:

  1. Matveeva N.
  2. Lampic A.
  3. Laurent G.
  4. Visnar K.
  5. Gimmler L.
  6. Nepryaeva N.
  7. Falla M. C.
  8. Cebasek A.
  9. Weng T. U.
  10. Urevc E.
  11. Eide M.
  12. Ringwald S.
  13. Bjornsen S.
  14. Faehndrich N.
  15. Sundling J.
  16. Nilsson S.
  17. Belorukova Y.
  18. Weng L. U.
  19. van der Graaff L.
  20. Falk H.
  21. Caldwell S.
  22. Dahlqvist M.
  23. Diggins J.
  24. Skistad K. S.
  25. Carl V.
  26. Soboleva E.
  27. Brocard E.
  28. Kern J.
  29. Claudel D.
  30. Lylynpera K.
  31. Scardoni L.
  32. Krehl S.
  33. Janatova K.
  34. Mononen L.
  35. Beranova T.
  36. Beatty D.
  37. Kirillova A.
  38. Debertolis I.
  39. Kylloenen A.
  40. Unterweger L.
  41. Skinder M.
  42. Prochazkova A.
  43. Hyncicova P.
  44. Novakova P.
  45. Korva A.
  46. Seronosova P.
  47. Macisaac-Jones M.
  48. Taylor A.
  49. Shevchenko A.
  50. Letocha U.
  51. Pulles M. M.
  52. Li X.
  53. Stewart-Jones K.
  54. Yeaton J.
  55. Ma Qinghua
  56. Kaleta W.
  57. Marcisz I.
  58. Chi C.
  59. Eiduka P.
  60. Kaminskaya V.
  61. Malec V.
  62. Bykova I.
  63. Mutagarova E.
  64. Gudnadottir K.
  65. Jezersek B.
  66. Meng H.
  67. Paul K.
  68. Krol Y.
  69. Klementova B.
  70. Antypenko T.
  71. Chanloung K.
  72. Tyuleneva V.
  73. Ilic A.
  74. Olekh V.
  75. Okoro N.
  76. Drndic M.
  77. Mourao J.
  78. Auzina K.
  79. Watson A.
  80. Kusmuk S.
  81. Biliunaite M.
  82. Savehshemshaki Z.
  83. Ntanou M.
  84. Gonzalez C.
  85. Enkhbayar A.
  86. Tir S.
  87. Ariunsanaa E.
  88. Salcedo C.
  89. Skender G.
  90. Repeckaite F.
  91. Dulamsuren O.
  92. Vojinovic A.
  93. Todorovska V.
  94. Citoviciute V.
  95. Papp I.
  96. Siavro E.
  97. Beyrami Baher S.
  98. Djordjevic J.
  99. Jovanovska V.
  100. Duman A.
  101. Meyer Magulas M.
  102. Kiashemshaki S.
  103. Nimpiti G.
  104. Keirouz N.
  105. Mirza V.
  106. Kayrouz M.
  107. Klobuczek P.
  108. Abdykadyrova K.
  109. Cvetanovska A.
  110. Zafirovska A.
  111. Fakhry G.
  112. Giannakoviti S.
  113. Jagecic N.

Skid VM i Seefeld, Österrike avgörs 21 februari till den 3 mars. Hos SveaCasino.se bjuder vi på allt från startlistor till odds och resultat. 

Program Skid VM 2019

Så här körs Skid VM 2019:

Onsdagen den 20 februari - Dag 1

09:30, Nordisk kombination (träning), HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

12:30, Längd, kval damer 5km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld

14:00, Längd, kval herrar 10km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld

14:00, Backhoppning, herrar HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

16:00, Öppningsceremoni Medal Plaza Seefeld

Torsdagen den 21 februari - Dag 2

09:30, Nordisk kombination (träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

12:00, Längd kval Sprint, herrar och damer, Cross-Country Arena Seefeld

14:00, Backhoppning (Träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

14:30, Sprint final, herrar och damer, Cross-Country Arena Seefeld (Med bland annat Stina Nilsson)

16:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Fredagen den 22 februari - Dag 3

09:30, Nordisk kombination, Trial HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

10:00-11:30, Längd (träning) Cross-Country Arena Seefeld

10:30, Nordisk kombination, Backhoppning HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

11:30-01:00, Längd, (träning) Cross-Country Arena Seefeld

13:30, Backhoppning, (kval) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

14:30, Backhoppning (kval) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

16:15, Nordisk kombination (individuell) Gundersen 10km Cross-Country Arena Seefeld

18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Lördagen den 23 februari - Dag 4

09:30, Nordisk kombination (träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

11:00, Längd Skiathlon, damer 15km, Cross-Country Arena Seefeld (Med bland annat Charlotte Kalla)

12:30, Längd Skiathlon, herrar 30km, Cross-Country Arena Seefeld

13:30, Backhoppning HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

14:30, Backhoppning HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Söndagen den 24 februari - Dag 5

09:30, Längd, (kval) Sprintstafett, herrar och damer, Cross-Country Arena Seefeld 

09:30, Nordisk kombination, Sprint, HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

10:30, Nordisk kombination, Backhoppning, Team Sprint HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

11:30, Längd final damer och herrar Spintstafett, Cross-Country Arena Seefeld

13:30, Nordisk kombination, Team Sprint 2×7,5km Cross-Country Arena Seefeld

13:45, Backhoppning, Lag HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

14:45, Backhoppning, Lag HS130 Bergisel Schanze Innsbruck

18:30, Medaljceremoni

Måndagen den 25 februari - Dag 6

10:00, Nordisk kombination (träning), Ski Jumping HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

13:00, Backhoppning (träning) damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00, Backhoppning (träning) damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

15:30-17:30, Nordisk kombination, Cross-Country Arena Seefeld

Tisdagen den 26 februari - Dag 7

10:00, Nordisk kombination (träning) HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

12:30, Backhoppning, träning, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

13:30, Längd damer, 10km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld

15:00, Backhoppning, Kval damer HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00, Backhoppning, Kval damer HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

15:30-17:30, Nordisk kombination (träning) Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld

18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Onsdagen den 27 februari - Dag 8

10:00, Nordisk kombination, träning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

14:00, Längd, herrar, 15km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld

15:00, Backhoppning, damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00-17:30, Nordisk kombination (träning) Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld

16:15, Backhoppning, damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

19:30, Backhoppning, (träning) herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

Torsdagen den 28 februari - Dag 9

10:00, Nordisk kombination, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

11:00, Nordisk kombination, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

13:00, Längd, Stafett, Damer, 4x5km Cross-Country Arena Seefeld

15:15, Nordisk kombination, individuell, Gundersen 10km Cross-Country Arena Seefeld

15:30, Backhoppning, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:30, Backhoppning, kval, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Fredagen den 1 mars - Dag 10

10:00, Nordisk kombination, träning, backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

12:00, Backhoppning, träning, Mixed lag damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

12:00, Backhoppning, träning, Mixed lag damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

13:15, Längd, Stafett, herrar, 4x10km Cross-Country Arena Seefeld

15:00, Backhoppning, Trial, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00, Backhoppning, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00-17:30, Nordisk kombination, längd, Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld

18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Lördagen den 2 mars - Dag 11

10:00, Nordisk kombination, Trial Team, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

11:00, Nordisk kombination, Team Ski Jumping HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

12:15, Längd, Masstart, damer, 30km fristil, Cross-Country Arena Seefeld

14:45, Nordisk kombination, Stafett 4x5km längd, Arena Seefeld

15:00, Backhoppning, kval Mixed lag HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

16:00, Backhoppning, kval Mixed lag HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Söndagen den 3 mars - Dag 12

13:00, Längd, Masstart, herrar 50km fristil, Cross-Country Arena Seefeld
15:30, Avslutningsceremoni Cross-Country Arena Seefeld

Startnummer ett taktiskt rävspel

I vissa lopp kan startnummer spela en avgörande roll, speciellt om vädret slår om. Ibland har det hänt att de bästa åkarna valt att starta tidigt i vetskapen om att det kommer börja snöa senare i tävlingen. Då kan det vara en fördel att starta tidigare än senare vilket oftast den seedade gruppen gör. 

Svenska åkare i Skid VM 2019

Följande svenska åkare finns med i Seefeld 2019:

Damer:

Ebba Andersson, Sollefteå skidor IF,
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK,
Hanna Falk, Ulricehamns IF,
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK,
Charlotte Kalla, Piteå elit,
Frida Karlsson, Sollefteå skidor IF,
Stina Nilsson, IFK Mora SK,
Evelina Settlin, Hudiksvalls IF,
Jonna Sundling, IFK Umeå.

Herrar:

Jens Burman, Åsarna IK,
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK,
Johan Häggström, Piteå elit,
Teodor Peterson, IFK Umeå,
Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF,
Björn Sandström, Piteå elit SK,
Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK,
Viktor Thorn, Ulricehamns IF.

Reserv på hemmaplan (utan inbördes ordning):
Fredrik Andersson, Sollefteå skidor IF,
Jonas Eriksson, IFK Mora SK,
Erik Rosjö, IFK Mora SK.

På damsidan står hoppet främst till Ebba Andersson och Charlotte Kalla. Vad gäller Stina Nilssons medverkan är den ytterst osäker då hon skada sig en månad före VM-start. En åkare som kommit allt mer under denna säsongen är Maja Dahlqvist som har tre raka pallplatser i sprinten, kanske blir hon en joker tillsammans med junioren: Frida Karlsson. 


SveaCasino.se