Spelschema med tv-tider Superettan 2019

Spelschema med tv-tider Superettan 2019

Vilken tid spelar ditt favoritlag i Superettan match nästa gång? Här hittar du samtliga speltider med aktuella tv-sändningar. Spana in tv-tider Superettan och planera din vardag! 

Spelschema med TV-tider Superettan 2019

Spelschemat för Superettan 2019 är släppt! Spelschemat sträcker sig från slutet av mars till början av november och ser ut på följande sätt:

Omgång 1:

30 mar lördag 13:30 Brommapojkarna - Västerås C More Fotboll

30 mar lördag 16:00 Trelleborg - Gais Sportkanalen

30 mar lördag 16:00 Örgryte - Norrby C More Fotboll

30 mar lördag 16:00  Mjällby - Varberg C More Live

31 mar söndag 15:00 Öster - Dalkurd Sportkanalen

31 mar söndag 17:30 Syrianska - Degerfors C More Live 3

01 apr måndag 19:00 Brage - Frej C More Live 4

02 apr tisdag 19:00 Jönköping S - Halmstad C More Fotboll

Omgång 2:

05 apr fredag 19:00 Gais - Öster C More Fotboll
06 apr lördag 13:30 Degerfors - Jönköping S Sportkanalen
06 apr lördag 16:00 Halmstad - Örgryte Sportkanalen
07 apr söndag 15:00 Varberg - Trelleborg C More Live 2
07 apr söndag 15:00 Dalkurd - Brommapojkarna Sportkanalen
07 apr söndag 17:30 Frej - Syrianska C More Live
08 apr måndag 19:00 Norrby - Mjällby C More Live 3
09 apr tisdag 19:00 Västerås - Brage C More Fotboll

Omgång 3:

12 apr fredag 19:00 Jönköping S - Dalkurd Sportkanalen
13 apr lördag 16:00 Mjällby - Västerås C More Live
13 apr lördag 16:00 Brage - Halmstad Sportkanalen
14 apr söndag 15:00 Brommapojkarna - Gais Sportkanalen
14 apr söndag 17:30 Syrianska - Varberg C More Live
15 apr måndag 19:00 Örgryte - Frej C More Live
15 apr måndag 19:00 Trelleborg - Norrby C More Live 2
16 apr tisdag 19:00 Öster - Degerfors C More Fotboll

Omgång 4:

19 apr fredag 16:00 Gais - Brage Sportkanalen
20 apr lördag 16:00 Degerfors - Örgryte Sportkanalen
21 apr söndag 15:00 Norrby - Jönköping S Sportkanalen
21 apr söndag 17:30 Dalkurd - Mjällby C More Live
22 apr måndag 15:00 Västerås - Trelleborg Sportkanalen
22 apr måndag 17:30 Frej - Öster C More Live
22 apr måndag 17:30 Halmstad - Syrianska Sportkanalen
23 apr tisdag 19:00 Varberg - Brommapojkarna C More Fotboll

Omgång 5:

26 apr fredag 19:00 Örgryte - Västerås C More Fotboll
27 apr lördag 13:30 Mjällby - Degerfors Sportkanalen
27 apr lördag 16:00 Jönköping S - Frej C More Live
27 apr lördag 16:00 Brommapojkarna - Halmstad Sportkanalen
28 apr söndag 15:00 Brage - Varberg C More Live 2
28 apr söndag 15:00 Trelleborg - Dalkurd Sportkanalen
28 apr söndag 17:30 Syrianska - Gais C More Live
29 apr måndag 19:00 Öster - Norrby C More Live

Omgång 6:

03 maj fredag 19:00 Norrby - Brommapojkarna C More Fotboll
04 maj lördag 16:00 Västerås - Varberg C More Live
04 maj lördag 16:00 Mjällby - Örgryte Sportkanalen
05 maj söndag 15:00 Gais - Jönköping S Sportkanalen
05 maj söndag 17:30 Halmstad - Öster Sportkanalen
06 maj måndag 19:00 Dalkurd - Syrianska C More Live
06 maj måndag 19:00 Frej - Trelleborg C More Live 2
07 maj tisdag 19:00 Degerfors - Brage C More Fotboll

Omgång 7:

10 maj fredag 19:00 Gais - Frej Sportkanalen
11 maj lördag 13:30 Trelleborg - Halmstad Sportkanalen
11 maj lördag 16:00 Varberg - Dalkurd C More Live
11 maj lördag 16:00 Brommapojkarna - Degerfors Sportkanalen
11 maj lördag 18:00 Örgryte - Jönköping S Sportkanalen
12 maj söndag 15:00 Öster - Västerås Sportkanalen
12 maj söndag 17:30 Brage - Norrby C More Live
12 maj söndag 17:30 Syrianska - Mjällby C More Live 2

Omgång 8:

14 maj tisdag 19:00 Halmstad - Gais Sportkanalen
15 maj onsdag 19:00 Mjällby - Trelleborg C More Live 5
15 maj onsdag 19:00 Frej - Brommapojkarna C More Play
15 maj onsdag 19:00 Örgryte - Varberg Sportkanalen
16 maj torsdag 19:00 Jönköping S - Öster C More Live
16 maj torsdag 19:00 Västerås - Syrianska C More Live 2
16 maj torsdag 19:00 Dalkurd - Brage C More Live 3
16 maj torsdag 19:00 Degerfors - Norrby C More Live 4

Omgång 9:

18 maj lördag 16:00 Varberg - Halmstad Sportkanalen
19 maj söndag 15:00 Norrby - Frej C More Live 2
19 maj söndag 15:00 Trelleborg - Örgryte Sportkanalen
19 maj söndag 17:30 Öster - Mjällby Sportkanalen
20 maj måndag 19:00 Brommapojkarna - Jönköping S C More Live
20 maj måndag 19:00 Brage - Syrianska C More Live 2
21 maj tisdag 19:00 Degerfors - Dalkurd C More Fotboll
21 maj tisdag 19:00 Gais - Västerås Sportkanalen

Omgång 10:

25 maj lördag 16:00 Frej - Varberg C More Live
25 maj lördag 16:00 Syrianska - Brommapojkarna C More Live 2
25 maj lördag 16:00 Halmstad - Degerfors Sportkanalen
25 maj lördag 18:00 Jönköping S - Brage Sportkanalen
26 maj söndag 15:00 Mjällby - Gais Sportkanalen
26 maj söndag 17:30 Trelleborg - Öster Sportkanalen
27 maj måndag 19:00 Västerås - Norrby C More Live
28 maj tisdag 19:00 Dalkurd - Örgryte Sportkanalen

Omgång 11:

01 jun lördag 16:00 Degerfors - Frej C More Live 2
01 jun lördag 16:00 Mjällby - Jönköping S C More Live 3
01 jun lördag 16:00 Norrby - Dalkurd C More Live 4
01 jun lördag 16:00 Halmstad - Västerås Sportkanalen
02 jun söndag 15:00 Varberg - Gais Sportkanalen
02 jun söndag 17:30 Brommapojkarna - Trelleborg Sportkanalen
03 jun måndag 19:00 Öster - Brage Sportkanalen
04 jun tisdag 19:00 Örgryte - Syrianska Sportkanalen

Omgång 12:

08 jun lördag 16:00 Trelleborg - Degerfors C More Fotboll
08 jun lördag 16:00 Västerås - Frej C More Live
08 jun lördag 16:00 Jönköping S - Varberg C More Live 2
08 jun lördag 16:00 Brommapojkarna - Mjällby C More Live 3
08 jun lördag 18:00 Syrianska - Öster C More Fotboll
09 jun söndag 15:00 Gais - Norrby C More Fotboll
09 jun söndag 17:30 Dalkurd - Halmstad Sportkanalen
11 jun tisdag 18:30 Brage - Örgryte Sportkanalen

Omgång 13:

14 jun fredag 19:00 Syrianska - Jönköping S Sportkanalen
15 jun lördag 16:00 Brage - Trelleborg C More Fotboll
15 jun lördag 16:00 Frej - Dalkurd C More Live
15 jun lördag 16:00 Varberg - Norrby C More Live 2
15 jun lördag 16:00 Öster - Brommapojkarna Sportkanalen
15 jun lördag 18:00 Degerfors - Västerås Sportkanalen
16 jun söndag 17:30 Halmstad - Mjällby Sportkanalen
17 jun måndag 19:00 Örgryte - Gais C More Fotboll

Omgång 14:

23 jun söndag 15:00 Mjällby - Brage C More Fotboll
23 jun söndag 15:00 Jönköping S - Trelleborg Sportkanalen
23 jun söndag 17:30 Halmstad - Frej C More Live
23 jun söndag 17:30 Brommapojkarna - Örgryte Sportkanalen
24 jun måndag 19:00 Öster - Varberg C More Live
24 jun måndag 19:00 Norrby - Syrianska C More Live 2
24 jun måndag 19:00 Gais - Degerfors Sportkanalen
25 jun tisdag 19:00 Dalkurd - Västerås Sportkanalen

Omgång 15:

13 jul lördag 16:00 Trelleborg - Syrianska C More Live
13 jul lördag 16:00 Frej - Mjällby C More Live 2
13 jul lördag 16:00 Varberg - Degerfors C More Live 3
13 jul lördag 16:00 Örgryte - Öster Sportkanalen
13 jul lördag 18:00 Brage - Brommapojkarna Sportkanalen
14 jul söndag 15:00 Gais - Dalkurd C More Live
14 jul söndag 17:30 Norrby - Halmstad Sportkanalen
16 jul tisdag 19:00 Västerås - Jönköping S Sportkanalen

Omgång 16:

20 jul lördag 16:00 Brommapojkarna - Norrby C More Live
20 jul lördag 16:00 Dalkurd - Varberg C More Live 2
20 jullördag 16:00 Syrianska - Brage C More Live 3
20 jul lördag 16:00 Degerfors - Gais Sportkanalen
20 jul lördag 18:00 Frej - Örgryte Sportkanalen
21 jul söndag 15:00 Mjällby - Halmstad Sportkanalen
21 jul söndag 17:30 Öster - Trelleborg Sportkanalen
23 jul tisdag 19:00 Jönköping S - Västerås Sportkanalen

Omgång 17:

25 jul torsdag 19:00 Halmstad - Brommapojkarna Sportkanalen
27 jul lördag 16:00 Gais - Syrianska C More Live
27 jul lördag 16:00 Trelleborg - Frej C More Live 2
27 jul lördag 16:00 Norrby - Öster C More Live 3
27 jul lördag 16:00 Brage - Mjällby Sportkanalen
27 jul lördag 18:00 Jönköping S - Degerfors Sportkanalen
28 jul söndag 15:00 Västerås - Dalkurd Sportkanalen
28 jul söndag 17:30 Varberg - Örgryte Sportkanalen

Omgång 18 – 4 augusti:
Örgryte IS - Halmstads BK
IF Brommapojkarna - IK Brage
Östers IF - GAIS
Mjällby AIF - Norrby IF
Dalkurd FF - Jönköpings Södra
IK Frej Täby - Västerås SK
Degerfors IF - Varbergs BoIS
Syrianska FC - Trelleborgs FF

Omgång 19 – 11 augusti:
Halmstads BK - Dalkurd FF
Västerås SK - Örgryte IS
Jönköpings Södra - Syrianska FC
Trelleborgs FF - IF Brommapojkarna
Norrby IF - Degerfors IF
IK Brage - Östers IF
GAIS - Mjällby AIF
Varbergs BoIS - IK Frej Täby

Omgång 20 – 18 augusti:
Örgryte IS - Mjällby AIF
Västerås SK - Halmstads BK
IF Brommapojkarna - Östers IF
Dalkurd FF - GAIS
IK Frej Täby - Jönköpings Södra
Varbergs BoIS - IK Brage
Degerfors IF - Trelleborgs FF
Syrianska FC - Norrby IF

Omgång 21 – 25 augusti:
Halmstads BK - Jönköpings Södra
Trelleborgs FF - Varbergs BoIS
Östers IF - Örgryte IS
Norrby IF - IK Brage
Mjällby AIF - Dalkurd FF
GAIS - IF Brommapojkarna
IK Frej Täby - Degerfors IF
Syrianska FC - Västerås SK

Omgång 22 – 1 september:
Jönköpings Södra - Örgryte IS
Trelleborgs FF - Västerås SK
IF Brommapojkarna - Syrianska FC
IK Brage - GAIS
Mjällby AIF - IK Frej Täby
Dalkurd FF - Norrby IF
Varbergs BoIS - Östers IF
Degerfors IF - Halmstads BK

Omgång 23 – 15 september:
Örgryte IS - Trelleborgs FF
Västerås SK - IF Brommapojkarna
Östers IF - Jönköpings Södra
Norrby IF - Varbergs BoIS
IK Brage - Dalkurd FF
GAIS - Halmstads BK
Degerfors IF - Mjällby AIF
Syrianska FC - IK Frej Täby

Omgång 24 – 22 september:
Örgryte IS - IK Brage
Halmstads BK - Trelleborgs FF
Västerås SK - Degerfors IF
Jönköpings Södra - Norrby IF
Mjällby AIF - IF Brommapojkarna
Dalkurd FF - Östers IF
IK Frej Täby - GAIS
Varbergs BoIS - Syrianska FC

Omgång 25 – 25 september:
Trelleborgs FF - Mjällby AIF
IF Brommapojkarna - IK Frej Täby
Östers IF - Halmstads BK
Norrby IF - Västerås SK
IK Brage - Degerfors IF
GAIS - Örgryte IS
Varbergs BoIS - Jönköpings Södra
Syrianska FC - Dalkurd FF

Omgång 26 – 29 september:
Örgryte IS - IF Brommapojkarna
Halmstads BK - Varbergs BoIS
Västerås SK - Östers IF
Jönköpings Södra - Mjällby AIF
Norrby IF - GAIS
Dalkurd FF - Trelleborgs FF
IK Frej Täby - IK Brage
Degerfors IF - Syrianska FC

Omgång 27 – 6 oktober:
Halmstads BK - Norrby IF
Jönköpings Södra - GAIS
Trelleborgs FF - IK Brage
Mjällby AIF - Östers IF
Dalkurd FF - IK Frej Täby
Varbergs BoIS - Västerås SK
Degerfors IF - IF Brommapojkarna
Syrianska FC - Örgryte IS

Omgång 28 – 20 oktober:
Örgryte IS - Degerfors IF
Västerås SK - Mjällby AIF
IF Brommapojkarna - Dalkurd FF
Östers IF - Syrianska FC
Norrby IF - Trelleborgs FF
IK Brage - Jönköpings Södra
GAIS - Varbergs BoIS
IK Frej Täby - Halmstads BK

Omgång 29 – 27 oktober:
Örgryte IS - Dalkurd FF
Halmstads BK - IK Brage
Västerås SK - GAIS
Trelleborgs FF - Jönköpings Södra
IF Brommapojkarna - Varbergs BoIS
Mjällby AIF - Syrianska FC
IK Frej Täby - Norrby IF
Degerfors IF - Östers IF

Omgång 30 – 2 november:
Jönköpings Södra - IF Brommapojkarna
Östers IF - IK Frej Täby
Norrby IF - Örgryte IS
IK Brage - Västerås SK
GAIS - Trelleborgs FF
Dalkurd FF - Degerfors IF
Varbergs BoIS - Mjällby AIF
Syrianska FC - Halmstads BK

Spelschemat i Superettan 2019 sträcker sig från 30 mars fram till den 2 november då sista omgången spelas. Ettan och tvåan går direkt upp i Allsvenskan medan trean spelar kval mot lag 14 i Allsvenskan. Nya i Superettan säsongen 2019 är Syrianska FC (Division 1 Norra), Västerås (Division 1 Norra) och Mjällby AIF (Division Södra) samt IF Brommapojkarna och Trelleborgs FF (Allsvenskan). 

Vilken tv-kanal sänder Superettan?

Det är TV4-gruppen som har tv-rättigheterna till Superettan-fotbollen i Sverige. Ett flertal av matcherna kommer att direktsändas på Sportkanalen medan övriga går på C More kanalerna. 

Spela på Superettan 2019

Spela på Superettan 2019? Hos ett flertal spelbolag hittar du ett stort utbud på odds och en välkomstbonus som ger dig en extra bra start. Följande spelbolag rekommenderas vid spel på Superettan 2019:

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller

LeoVegas Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller

Betsson Sport 1 000 kr bonus.

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller


Vanliga sökningar: TV-tider Superettan 2019, Sändningstider Superettan 2019


SveaCasino.se