Spelartrupper Handbolls VM 2019

Spelartrupper Handbolls VM 2019

Vilka spelare kommer delta i Handbolls VM 2019? Här tar vi span på samtliga deltagande nationers spelartrupper:

Se Handbolls VM på Unibet!

Vinnarodds:

Danmark 3.00 Spela här!
Frankrike 3.50 Spela här!
Spanien 6.50 Spela här!
Tyskland 7.00 Spela här!
Norge 10.00 Spela här!
Kroatien 12.00 Spela här!
Sverige 15.00 Spela här!
Ungern 51.00 Spela här!
Qatar 67.00 Spela här!
Ryssland 101.00 Spela här!
Makedonien 126.00 Spela här!
Serbien 151.00 Spela här!
Island 201.00 Spela här!
Brasilien 201.00 Spela här!
Egypten 301.00 Spela här!
Tunisien 301.00 Spela här!
Österrike 751.00 Spela här!
Argentina  1001.00 Spela här!
Sydkorea 1001.00 Spela här!
Japan 1001.00 Spela här!
Bahrain  1501.00 Spela här!
Saudiarabien 3001.00 Spela här!
Chile  3001.00 Spela här!
Angola 4001.00 Spela här!

Spelartrupper läggs upp efter hand som de blir klara:

Angolas spelartrupp

Målvakter:

16. Giovane Muachissengue, Primeiro de Agosto
20. Custódio Gouveia, Inter Clube Angola

Utespelare:

2. Agnelo Quitongo, Primeiro de Agosto
4. Gabriel Teca, Primeiro de Agosto
5. Romé Hebo, Primeiro de Agosto
7. Cláudio Lopes, Primeiro de Agosto
8. Otiniel Pascoal, Primeiro de Agosto
9. Adilson Maneco, Primeiro de Agosto
10. Manuel Nascimento, Marinha de Guerra
11. Francisco Almeida, Primeiro de Agosto
13. Aguinaldo Tati, Primeiro de Agosto
14. Claúdio Chicola, G.D. Interclube
19. Elsemar Pedro, Primeiro de Agosto
29. Abiglei Lourenço, Marinha de Guerra
79. Edvaldo Ferreira, Smouha Club Alexandria
99. Declerck Sibo, Primeiro de Agosto

Brasiliens spelatrupp

Målvakter:

89. César Almeida,  BM Granollers
62. Leonardo Terçariol, BM Benidorm

Utespelare:

2. Henrique Teixeira, CSM București
7. Guilherme Valadão Gama, HC Taubaté
10. José Toledo, Wisła Płock
11. Thiago Santos, HC Taubaté
13. Leonardo Santos, CSM București
14. Thiagus dos Santos, Barcelona
17. Alexandro Pozzer, CSM București
18. Felipe Borges, Tremblay
19. Fábio Chiuffa, Sporting CP
22. Leonardo Almeida, Ángel Ximénez Avia PG
25. Vinícius Teixeira, HC Taubaté
32. Cleryston Novais, Beykoz Belediyespor
33. André Soares, HC Taubaté
35. Thiago Ponciano, Ciudad Encantada
37. Haniel Langaro, Dunkerque
49. Raul Nantes, Helvetia Anaitasuna
77. Rudolph Hackbarth, EC Pinheiros
95. Gustavo Rodrigues, US Créteil Handball

Chiles spelartrupp

Målvakter:

18. Felipe Barrientos, BM Zamora
19. Felipe García 26 October, Italiano

Utespelare:

2. Sebastián Ceballos, BM Zamora
4. Erwin Feuchtmann, Istres Provence Handball
5. Emil Feuchtmann, Grand Nancy Métropole Handball
6. Víctor Donoso, Junior Fasano
7. Diego Reyes, ARS Palma del Río
8. Aaron Codina, Liceo Nacional de Maipú
10. Julio Baumann, Klubblös
11. Daniel Ayala, BM Usab
12. Rodrigo Salinas Muñoz, CD Bidasoa
13. Sebastián Páez, BM Usab
14. Marco Oneto, CD Bidasoa
15. Javier Frelijj, CD Luterano
17. Esteban Salinas, CD Bidasoa

Danmarks spelartrupp

Målvater:

1. Niklas Landin Jacobsen, THW Kiel
16. Jannick Green, Magdeburg

Utespelare:

3. Niclas Kirkeløkke, GOG Håndbold
4. Magnus Landin Jacobsen, THW Kiel
6. Casper Ulrich Mortensen, Barcelona
10. Nikolaj Markussen, Bjerringbro-Silkeborg
11. Rasmus Lauge Schmidt, Flensburg-Handewitt
14. Anders Zachariassen, Flensburg-Handewitt
16. Jannick Green, Magdeburg
17. Lasse Svan Hansen, Flensburg-Handewitt
18. Hans Lindberg, Füchse Berlin
19. Rene Toft Hansen, Telekom Veszprém
21. Henrik Møllgaard, Ålborg Håndbold
22. Mads Mensah Larsen, Rhein-Neckar Löwen
23. Henrik Toft Hansen, Paris Saint-Germain
24. Mikkel Hansen, Paris Saint-Germain
25. Morten Olsen, TSV Hannover-Burgdorf
31. Nikolaj Øris Nielsen, Bjerringbro-Silkeborg
34. Simon Hald, Flensburg-Handewitt

Tysklands spelartrupp

Målvakter:

12. Silvio Heinevetter, Füchse Berlin
33. Andreas Wolff, THW Kiel

Utespelare:

3. Uwe Gensheimer, Paris Saint-Germain
6. Finn Lemke, MT Melsungen
7. Patrick Wiencek, THW Kiel
10. Fabian Wiede, Füchse Berlin
13. Hendrik Pekeler, Rhein-Neckar Löwen
17. Steffen Weinhold, THW Kiel
19. Martin Strobel, HBW Balingen-Weilstetten
23. Steffen Fäth, Rhein-Neckar Löwen
24. Patrick Groetzki, Rhein-Neckar Löwen
32. Franz Semper, SC DHfK Leipzig
37. Matthias Musche, SC Magdeburg
38. Fabian Böhm, TSV Hannover-Burgdorf
48. Jannik Kohlbacher, Rhein-Neckar Löwen
95. Paul Drux, Füchse Berlin

Frankrikes spelartrupp

Målvakter:

1. Cyril Dumoulin, HBC Nantes
12. Vincent Gérard, Montpellier

Utespelare:

5. Nedim Remili, Paris Saint-Germain
6. Olivier Nyokas, HBC Nantes
7. Romain Lagarde, HBC Nantes
9. Melvyn Richardson, Montpellier
10. Dika Mem, FC Barcelona
11. Nicolas Tournat, HBC Nantes
14. Kentin Mahé, Telekom Veszprém
15. Mathieu Grébille, Montpellier
17. Timothey N'Guessan, FC Barcelona
19. Luc Abalo, Paris Saint-Germain
20. Cédric Sorhaindo, FC Barcelona
21. Michaël Guigou, Montpellier
22. Luka Karabatić, Paris Saint-Germain
23. Ludovic Fabregas, FC Barcelona
26. Nicolas Claire, HBC Nantes
27. Adrien Dipanda, Saint-Raphaël Var Handball
28. Valentin Porte, Montpellier HB
32. Raphaël Caucheteux, Saint-Raphaël Var Handball

Japans spelartrupp

Målvakter:

16. Akihito Kai, Toyota Auto Body
22. Motoki Sakai, Toyoda Gosei
26. Yuki Kubo, Daido Steel

Utespelare:

2. Keisuke Matsuura, Toyota Boshoku Kyushu
7. Daisuke Miyazaki, Osaki Osol
9. Isamu Makino, University of Tsukuba
10. Naoki Sugioka, Toyota Auto Body
11. Hozuki Higashinagahama, Osaki Osol
13. Kenya Kasahara, Toyota Auto Body
15. Adam Yuki Baig, Cesson Rennes MHB
18. Kohei Narita, Wakunaga Leolic
19. Shinnosuke Tokuda, Dabas VSE KC
20. Jin Watanabe, Toyota Auto Body
24. Hiroki Shida, Osaki Osol
25. Hiroki Motoki, Osaki Osol
27. Hiroyasu Tamakawa, Osaki Osol
28. Yutaro Kawashima, Hokuriku Electric Power
29. Ryusei Okamoto, Toyoda Gosei
31. Tatsuki Yoshino, Toyota Auto Body
33. Yuto Agarie, Daido Steel
44. Tetsuya Kadoyama, Toyota Auto Body

Spaniens spelartrupp

Målvakter:

33. Gonzalo Pérez de Vargas, Barcelona
44. Rodrigo Corrales, Paris Saint-Germain
61. Sergey Hernández, Ciudad de Logroño

Utespelare:

3. Eduardo Gurbindo, HBC Nantes
6. Ángel Fernández, Vive Kielce
9. Raul Entrerrios, FC Barcelona
10. Alex Dujshebaev, Vive Kielce
11. Daniel Sarmiento, Saint-Raphaël
13. Julen Aguinagalde, Vive Kielce
21. Joan Cañellas, Pick Szeged
23. Abel Serdio, Recoletas Atlético Valladolid
24. Viran Morros, Paris Saint-Germain
28. Aleix Gómez, FC Barcelona
29. Aitor Ariño, FC Barcelona
30. Gedeón Guardiola, Rhein-Neckar Löwen
31. Iosu Goñi Leoz, Pays d'Aix Université Club
49. Ferrán Solé, Fenix Toulouse
55. Adrià Figueras, BM Granollers
59. Daniel Dujshebaev, Vive Kielce

Norges spelartrupp

Målvakter:

16. Espen Christensen, GWD Minden
30. Torbjørn Bergerud, SG Flensburg-Handewitt

Utespelare:

5. Sander Sagosen, Paris Saint-Germain
8. Bjarte Myrhol, Skjern Håndbold
9. Henrik Jakobsen, Toulouse
10. Magnus Fredriksen, Elverum Håndball
11. Petter Øverby, HC Erlangen
15. Kent Robin Tønnesen, MVM Veszprém KC
17. Magnus Jøndal, SG Flensburg-Handewitt
19. Kristian Bjørnsen, HSG Wetzlar
21. Magnus Gullerud, GWD Minden
23. Gøran Johannessen, SG Flensburg-Handewitt
24. Christian O'Sullivan, SC Magdeburg
25. Eivind Tangen, Skjern Håndbold
34. Kevin Gulliksen, GWD Minden
71. Alexander Blonz, Viking HK
77. Magnus Abelvik Rød, SG Flensburg-Handewitt
89. Espen Lie Hansen, HBC Nantes

Kroatiens spelartrupp

Målvakter:

1. Ivan Stevanović, Kadetten Schaffhausen
55. Marin Šego, Pick Szeged

Utespelare:

5. Domagoj Duvnjak, THW Kiel
7. Luka Stepančić, Paris Saint Germain
11. Ivan Vida, RK Nexe Našice
13. Zlatko Horvat, RK Zagreb
18. Igor Karačić, RK Vardar
21. Alen Blažević, Pick Szeged
26. Manuel Štrlek, Telekom Veszprém
28. Željko Musa, SC Magdeburg
32. Ivan Slišković, Frisch Auf Göppingen
33. Luka Cindrić, Vive Targi Kielce
39. David Mandić, RK Zagreb
44. Krešimir Kozina, Frisch Auf Göppingen
45. Halil Jaganjac, RK Nexe
53. Marin Šipić, RK Nexe
77. Damir Bičanić, RK Zagreb
97. Jakov Vranković, Tatabánya KC

Islands spelartrupp

Målvakter:

1. Björgvin Páll Gústavsson, Skjern Håndbold
12. Aron Rafn Eðvarðsson, HSV Hamburg
20. Ágúst Elí Björgvinsson, IK Sävehof

Utespelare:

Sigvaldi Guðjónsson, Elverum Håndball
4. Aron Pálmarsson, Barcelona
5. Rúnar Kárason, Ribe-Esbjerg HH
9. Guðjón Valur Sigurðsson, Rhein-Neckar Löwen
11. Ýmir Örn Gíslason, Valur
13. Ólafur Guðmundsson, IFK Kristianstad
14. Ómar Ingi Magnússon, Ålborg Håndbold
15. Daníel Þór Ingason, Haukar Handball
17. Arnór Þór Gunnarsson, Bergischer HC
18. Gísli Þorgeir Kristjánsson, THW Kiel
19. Ólafur Gústafsson, KIF Kolding København
24. Haukur Þrastarson, Selfoss
25. Elvar Örn Jónsson, Selfoss
33. Janus Daði Smárason, Ålborg Håndbold

Makedoniens spelartrupp

Målvakter:

1. Nikola Mitrevski, HC Dobrogea Sud
16. Borko Ristovski, S.L. Benfica
24. Zlatko Daskalovski, E Strasbourg SAHB

Utespelare:

3. Dejan Manaskov, Telekom Veszprém
5. Stojanče Stoilov,  RK Vardar
7. Kiril Lazarov, HBC Nantes
10. Filip Čurlevski, RK Eurofarm Rabotnik
11. Filip Taleski, Rhein-Neckar Löwen
14. Velko Markoski, HC Dobrogea Sud
18. Filip Kuzmanovski, RK Eurofarm Rabotnik
21. Mario Tankoski, RK Metalurg Skopje
22. Goce Georgievski, CSM București
23. Filip Lazarov, SG Ratingen 2011
25. Goran Krstevski, RK Eurofarm Rabotnik
28. Martin Popovski, RK Vardar
33. Žarko Peševski, HC Motor Zaporizhia
37. Milan Lazarevski, RK Metalurg Skopje
77. Martin Serafimov, RK Metalurg Skopje

Rysslands spelartrupp

Målvakter:

1. Oleg Grams, Dunkerque
16. Dmitry Pavlenko, Chekhovskiye Medvedi

Utespelare:

5. Dmitrii Kiselev, RK Vardar
6. Daniil Shishkarev, RK Vardar
7. Dmitry Kovalyov, HC Spartak
8. Yegor Yevdokimov, HC Spartak
9. Alexander Shkurinskiy, Meshkov Brest
17. Aleksandr Dereven, HC Spartak
18. Sergey Gorpishin, HC Erlangen
21. Gleb Kalarash, RK Vardar
23. Roman Ostrashchenko, Chekhovskiye Medvedi
31. Timur Dibirov, RK Vardar
34. Vitaly Komogorov, CS Dinamo București
43. Maksim Mikhalin, SKIF Krasnodar
89. Dmitry Zhitnikov, Pick Szeged
97. Aleksei Fokin, HC Kaustik
99. Sergei Mark Kosorotov, Chekhovskiye Medvedi

Sveriges spelartrupp

Målvakter:

12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen
30. Tobias Thulin, Redbergslids IK

Utespelare:

2. Philip Henningsson, IFK Kristianstad
5. Kim Andersson, Ystads IF
7. Max Darj, Bergischer HC
9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen
10. Niclas Ekberg, THW Kiel
15. Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt
17. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt
23. Albin Lagergren, IFK Kristianstad
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt
25. Linus Arnesson, Bergischer HC
32. Mattias Zachrisson, Füchse Berlin
35. Andreas Nilsson, MVM Veszprém
36. Jesper Nielsen, Paris Saint-Germain
60. Kim Ekdahl du Rietz, Paris Saint-Germain
65. Lukas Nilsson, THW Kiel

Tunisiens spelartrupp

Målvakter:

1. Makram Missaoui, CS Dinamo București
12. Marouen Maggaiz, CSM București
93. Ahmed Bedoui, Espérance de Tunis

Utespelare:

7. Ramzi Majdoub, Club Africain
10.Kamel Alouini, CS Dinamo București
13. Oussama Hosni, Pontault-Combault
15. Khaled Haj Youssef, Al Sadd
17. Youssef Maaraf, Al Ahly
19. Mosbah Sanaï, Al-Nasr
20. Achraf Saafi, Sahel HC
21. Oussama Boughanmi, Espérance de Tunis
39. Mohamed Soussi, Montpellier Handball
42. Wael Jallouz, Füchse Berlin
69. Jihed Jaballah, Selka Eskisehir
89. Rafik Bacha, Sahel HC
90. Marouan Chouiref, Tremblay-en-France
92. Oussama Jaziri, Espérance de Tunis
96. Anouar Ben Abdallah, Sahel HC

Ungerns spelartrupp

Målvakter:

12. Márton Székely 29 år, 1.95 m 29-0, Tatabánya KC

16. Roland Mikler 34 år, 1.90 m 190-0, Telekom Veszprém

Utespelare:

2. Adrián Sipos, 28 år, 1.98 m 8-10, Tatabánya KC

3. Ferenc Ilyés, 37 år, 1.98 m 219-509, Tatabánya KC

6. Ádám Juhász 22 år, 1.83 m 30-66, Tatabánya KC

7. Gábor Császár, 34 år, 1.86 m 238-837, Kadetten Schaffhausen

9. Zsolt Balogh, 29 år, 1.89 m 47-123, Pick Szeged

11. Patrik Ligetvári 22 år, 2.01 m 30-18, CB Ademar León

13. Bendegúz Bóka 25 år, 1.95 m 13-26, Balatonfüredi KSE

19. László Nagy 37 år, 2.08 m 201-732, Telekom Veszprém

22. Iman Jamali 27 år, 2.00 m 32-80, Telekom Veszprém

27. Bence Bánhidi 23 år, 2.06 m 54-128, Pick Szeged

33. Gábor Ancsin 28 år, 2.02 m 105-214, Ferencvárosi TC

39. Richárd Bodó 25 år, 2.03 m 53-157, Pick Szeged

47. Péter Hornyák 23 år, 1.75 m 25-34, Balatonfüredi KSE

66. Máté Lékai, 30 år 1.90 m 124-331, Telekom Veszprém

Qatars spelartrupp

Målvakter:

1. Danijel Šarić, Al-Duhail
7. Rasheed Yusuff, Al Sadd
18. Anadin Suljaković, Al Ahli SC

Utespelare:

2. Rafael Capote, Al-Duhail
4. Bertrand Roiné, Lekhwiya
5. Wajdi Sinen, Al-Gharafa
8. Ahmad Madadi, Al-Duhail
9. Firas Chaieb, Al-Duhail
10. Youssef Benali, US Ivry Handball
12. Moustafa Heiba, Al-Wakrah SC
16. Anis Zouaoui, Al-Wakrah SC
17. Allaedine Berrached, Al-Duhail
19. Frankis Marzo, Sporting CP
20. Žarko Marković, Al-Wakrah SC
21. Kamalaldin Mallash, Al-Rayan
22. Ameen Zakkar, Al-Rayan
24. Hamdi Ayed, Al Sadd
26. Nidhal Aissa, Al-Wakrah SC

Österrikes spelartrupp

Målvakter:

1. Thomas Bauer, FC Porto
56. Kristian Pilipovic, Kadetten Schaffhausen

Utespelare:

6. Dominik Schmid, Alpla HC Hard
7. Janko Bozovic, TV Emsdetten
13. Frederic Wüstner, TSV St. Otmar St. Gallen
18. Ante Esegovic, Bregenz
20. Sebastian Frimmel, Kadetten Schaffhausen
27. Marian Klopcic, Bregenz
28. Robert Weber, SC Magdeburg
30. Boris Zivkovic, Alpla HC Hard
32. Gerald Zeiner, Alpla HC Hard
38. Wilhelm Jelinek, SG Handball West Wien
53. Nikola Bilyk, THW Kiel
55. Tobias Wagner, Fivers Margareten
85. Lukas Herburger, Kadetten Schaffhausen
92. Raul Santos, SC DHfK Leipzig
95. Romas Kirveliavičius, HBW Balingen-Weilstetten

16 spelare tas ut till Handbolls VM 2018

Totalt får varje VM-trupp innehålla 16 spelare när turneringen startar. Detta innebär att ett flertal spelare försvinner på vägen. Normalt tar lagen ut 2 målvakter och 14 utespelare, två på varje position. 

Om Handbolls VM 2019

Handbolls VM 2019 för herrar spelas i Danmark och Tyskland mellan den 10-27 januari. Totalt är det 24 lag som deltar uppdelade i fyra grupper om sex lag i varje. De tre bästa i varje grupp går vidare till mellanrundan där grupp A och B, samt grupp C och D slås ihop. 

Spelschema i Handbolls VM 2019

Så spelas Handbolls VM:s gruppspel: 

Gruppspel – Handbolls VM 2019

10 januari 2019:

18:15, Tyskland-Korea
20:15, Chile-Danmark

11 januari 2019:

18:00, Serbien-Ryssland
20:30, Brasilien-Frankrike
15:30, Japan-Makedonien
18:00, Island-Kroatien
20:30, Bahrain-Spanien
18:00, Saudiarabien-Österrike
20:30, Tunisien-Norge
15:30, Angola-Qatar
18:00, Argentina-Ungern
20:30, Egypten-Sverige

12 januari 2019:

15:00, Österrike-Chile
17:30, Norge-Saudarabien
20:15, Danmark-Tunisien
15:30, Ryssland-Korea
18:15, Tyskland-Brasilien
20:30, Frankrike-Serbien

13 januari 2019:

14:00, Makedonien-Bahrain
16:30, Kroatien-Japan
19:00, Spanien-Island
15:30, Qatar-Egypten
18:00, Ungern-Angola
20:30, Sverige-Argentina

14 januari 2019:

15:30, Serbien-Brasilien
18:00, Ryssland-Tyskland
20:30, Frankrike-Korea
15:30, Island-Bahrain
18:00, Kroatien-Makedonien
20:30, Spanien-Japan
15:00, Tunisien-Chile
17:30, Norge-Österrike
20:15, Danmark-Saudiarabien
15:30, Ungern-Qatar
18:00, Argentina-Egypten
20:00, Sverige-Angola

15 januari 2019:

15:30, Ryssland-Brasilien
18:00, Korea-Serbien
20:30, Tyskland-Frankrike
16:15, Saudiarabien-Tunisien
18:30, Norge-Chile
20:45, Österrike-Danmark

16 januari 2019:

15:30, Japan-Island
18:00, Kroatien-Bahrain
20:30, Makedonien-Spanien
15:30, Angola-Argentina
18:00, Ungern-Egypten
20:30, Qatar-Sverige

17 januari 2019:

15:30, Brasilien-Korea
18:00, Tyskland-Serbien
20:30, Frankrike-Ryssland
15:30, Bahrain-Japan
18:00, Makedonien-Island
20:30, Spanien-Kroatien
15:00, Chile-Saudiarabien
17:30, Österrike-Tunisien
20:15, Danmark-Norge
15:30, Egypten-Angola
18:00, Qatar-Argentina
20:30, Sverige-Ungern

Spela på Handbolls VM 2019

Tippa på Handbolls VM? Lägg ett spel på Sverige eller någon annan nation i mästerskapet. Hos följande spelbolag hittar du de bästa oddsen:

Legolas.bet Sport 250 kr bonus.
Spela med bank-ID

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller

Bethard Sport 500 kr omsättningsfri bonus.
Spela för 1 000 kr - få 50 kr

18+ | Spela odds ansvarsfullt | regler & villkor gäller


Vanliga sökningar: Spelartrupper Handbolls VM 2019, Lag i Handbolls VM 2019


SveaCasino.se