Resultat Skidskytte VM 2019

Resultat Skidskytte VM 2019

Hos SveaCasino.se kan du följa Skidskytte VM 2019. Vi ger dig tv-tider, odds och de senaste resultaten. Dessutom gör vi en tillbakablick på förra Skidskytte VM och ser hur det gick där.

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela casino ansvarsfullt | regler & villkor gäller

Resultat dag för dag i Skidskytte VM 2019

Här lägger vi upp resultat för Skidskytte VM 2019: 

Masstart damer 12,5 km:

1. Wierer D. 2 37:26.4
2. Yurlova-Percht E. 2 37:31.3 +4.9
3. Herrmann D. 4 37:41.8 +15.4
4. Öberg H. 3 38:19.1 +52.7
5. Eckhoff T. 4 38:24.1 +57.7
6. Dahlmeier L. 4 38:29.8 +1:03.4
7. Roeiseland M. 4 38:36.5 +1:10.1
8. Vittozzi L. 4 38:37.6+1:11.2
9. Persson L. 3 38:56.1 +1:29.7
10. Reid J. 4 38:58.5 +1:32.1
 

Masstart herrar 15 km:

1. Windisch D. 3 40:54.1
2. Guigonnat A. 3 41:16.9 +22.8
3. Eberhard J. 4 41:17.4 +23.3
4. Loginov A. 5 41:21.5 +27.4
5. Fillon Maillet Q. 4 41:27.3 +33.2
6. Peiffer A. 4 41:33.7 +39.6
7. Eder S. 1 41:38.0 +43.9
8. Doll B. 5 41:38.5 +44.4
9. Boe T. 5 41:42.0 +47.9
10. Pidruchnyi D. 3 41:42.3 +48.2
 

Stafett herrar:

1. Norge 0 + 6 1:12:03.7
2. Tyskland 0 + 8 1:12:41.8 +38.1
3. Ryssland 0 + 7 1:13:07.8 +1:04.1
4. Tjeckien 0 + 6 1:13:24.4 +1:20.7
5. Slovenien 0 + 5 1:13:26.1 +1:22.4
6. Frankrike 3 + 11 1:13:40.9 +1:37.2
7. Sverige 0 + 11 1:13:41.1 +1:37.4
8. Österrike 1 + 8 1:14:03.8 +2:00.1
9. Bulgarien 0 + 9 1:14:07.6 +2:03.9
10. Vitryssland 0 + 9 1:14:07.7 +2:04.0

Stafett damer:

1. Norge 1 + 8 1:12:00.1
2. Sverige 0 + 6 1:12:24.4 +24.3
3. Ukraina 0 + 5 1:12:35.2 +35.1
4. Tyskland 1 + 14 1:12:35.7 +35.6
5. Ryssland 0 + 12 1:12:43.7 +43.6
6. Slovakien 0 + 9 1:12:53.2 +53.1
7. Polen 0 + 9 1:13:47.2 +1:47.1
8. Frankrike 3 + 6 1:13:57.5 +1:57.4
9. USA 2 + 5 1:14:22.4 +2:22.3
10. Italien  1 + 9 1:14:33.0 +2:32.9

Singelmix stafett:

1. Norge 0 + 6 35:43.2
2. Italien 0 + 5 35:56.6 +13.4
3. Sverige 0 + 8 36:03.2 +20.0
4. Tyskland 0 + 6 36:13.7 +30.5
5. Ukraina 0 + 5 36:24.7 +41.5
6. Ryssland 0 + 5 36:35.9 +52.7
7. Frankrike 0 + 10 36:49.7 +1:06.5
8. Österrike 0 + 5 36:51.4 +1:08.2
9. Tjeckien 0 + 4 37:17.3 +1:34.1
10. Lettland 0 + 6 37:17.5 +1:34.3

20 km distans herrar:

1. Peiffer A. 0 52:42.4
2. Iliev V. 1 53:51.1 +1:08.7
3. Boe T. 1 53:51.5 +1:09.1
4. Samuelsson S. 1 54:18.1 +1:35.7
5. Hofer L. 2 54:35.6 +1:53.2
6. Desthieux S. 3 54:36.4 +1:54.0
7. Garanichev E. 1 54:38.9 +1:56.5
8. Christiansen V. S. 0 54:41.6 +1:59.2
9. Boe J. T. 3 54:43.2 +2:00.8
10. Doll B. 3 54:45.9 +2:03.5
11. Lesser E. 2 54:49.0 +2:06.6
12. Fillon Maillet Q. 2 54:57.2 +2:14.8
13. Rastorgujevs A. 2 55:08.0 +2:25.6
14. Loginov A. 3 55:30.7 +2:48.3
15. Chepelin V. 2 55:38.1 +2:55.7
16. Nordgren L. 1 55:58.1 +3:15.7
17. Doherty S. 2 56:00.9 +3:18.5
18. Birkeland L. 1 56:02.9 +3:20.5
19. Fourcade S. 2 56:18.7 +3:36.3
20. Rees R. 2 56:24.5 +3:42.1
 

15 km distans damer:

1. Öberg H. 0 43:10.4
2. Vittozzi L. 0 43:34.0 +23.6
3. Braisaz J. 1 43:42.9 +32.5
4. Dahlmeier L. 1 43:49.9 +39.5
5. Fialkova P. 1 43:55.9 +45.5
6. Brorsson M. 1 44:00.3 +49.9
7. Hauser L. T. 0 44:04.1 +53.7
8. Wierer D. 2 44:17.1 +1:06.7
9. Gasparin S. 1 45:09.9 +1:59.5
10. Merkushyna A. 1 45:15.0 +2:04.6
11. Haecki L. 2 45:30.6 +2:20.2
12. Dzhima Y. 0 45:39.0 +2:28.6
13. Vitkova V. 1 45:40.9 +2:30.5
14. Zhuravok Y. 0 45:43.9 +2:33.5
15. Persson L. 2 45:45.1 +2:34.7
16. Kuklina L. 1 46:04.1 +2:53.7
17. Yurlova-Percht E. 3 46:11.7 +3:01.3
18. Tandrevold I. L. 3 46:15.2 +3:04.8
19. Hinz V. 2 46:16.8 +3:06.4
20. Aymonier C. 4 46:23.9 +3:13.5
 

12,5 km jaktstart herrar:

1. Pidruchnyi D. 2 31:54.1
2. Boe J. T. 5 32:02.4 +8.3
3. Fillon Maillet Q. 3 32:11.8 +17.7
4. Boe T. 1 32:12.2 +18.1
5. Fourcade M. 2 32:21.9 +27.8
6. Rastorgujevs A. 1 32:34.9 +40.8
7. Guigonnat A. 2 32:41.4 +47.3
8. Weger B. 3 32:41.9 +47.8
9. Garanichev E. 1 32:42.4 +48.3
10. Eder S. 0 32:43.4 +49.3
11. Lesser E. 3 32:57.4 +1:03.3
12. Doll B. 4 33:06.4 +1:12.3
13. Peiffer A. 4 33:12.8 +1:18.7
14. Loginov A. 5 33:16.6 +1:22.5
15. Bjöntegaard E. 5 33:37.6 +1:43.5
16. Samuelsson S. 3 33:43.3 +1:49.2
17. Windisch D. 3 33:43.6 +1:49.5
18. Krupcik T. 2 33:43.9 +1:49.8
19. Eberhard J. 4 33:45.0 +1:50.9
20. Doherty S. 2 33:48.4 +1:54.3

10 km jaktstart damer:

1. Herrmann D. 2 31:45.9
2. Eckhoff T. 2 32:17.3 +31.4
3. Dahlmeier L. 1 32:17.5 +31.6
4. Roeiseland M. 4 33:20.9 +1:35.0
5.Öberg H. 5 33:20.9 +1:35.0
6. Kuzmina A. 7 33:27.2 +1:41.3
7. Brorsson M. 4 33:33.1 +1:47.2
8. Tandrevold I. L. 4 33:47.1 +2:01.2
9. Pavlova E. 1 34:00.2 +2:14.3
10. Vittozzi L. 6 34:18.1 +2:32.2
11. Magnusson A. 1 34:19.5 +2:33.6
12. Egan C. 5 34:30.2 +2:44.3
13. Davidova M. 6 34:30.9 +2:45.0
14. Haecki L. 3 34:36.0 +2:50.1
15. Merkushyna A. 4 34:37.6 +2:51.7
16. Vitkova V. 2 34:47.4 +3:01.5
17. Makarainen K. 7 34:48.9 +3:03.0
18. Aymonier C. 6 34:51.4 +3:05.5
19. Yurlova-Percht E. 7 34:53.7 +3:07.8
20. Wierer D. 8 34:55.2 +3:09.3

10 km sprint herrar:

1. Boe J. T. 1 24:37.6
2. Loginov A. 0 24:51.3 +13.7
3. Fillon Maillet Q. 0 24:54.1 +16.5
4. Pidruchnyi D. 0 24:54.4 +16.8
5. Desthieux S. 0 25:02.4 +24.8
6. Fourcade M. 0 25:10.1 +32.5
7. Bjoentegaard E. 0 25:12.4 +34.8
8. Lesser E. 0 25:22.3 +44.7
9. Peiffer A. 1 25:24.9 +47.3
10. Weger B. 0 25:27.4 +49.8
11. Doll B. 2 25:33.8 +56.2
12. Nawrath P. 1 25:42.2 +1:04.6
13. Boe T. 2 25:43.1 +1:05.5
14. Rastorgujevs A. 1 25:49.5 +1:11.9
15. Eder S. 0 25:52.4 +1:14.8
16. Eberhard J. 2 25:59.1 +1:21.5
17. Fak J. 1 25:59.3 +1:21.7
17. Bauer K. 0 25:59.3 +1:21.7
19. Garanichev E. 1 26:00.6 +1:23.0
20. Guigonnat A. 1 26:01.8 +1:24.2

7,5 km sprint damer:

1. Kuzmina A. 1 22:17.5
2. Tandrevold I. L. 0 22:27.2 +9.7
3. Dahlmeier L. 0 22:30.1 +12.6
4. Öberg H. 1 22:30.7 +13.2
5. Brorsson M. 1 22:39.2 +21.7

6. Herrmann D. 2 22:41.4 +23.9
7. Davidova M. 1 22:44.0 +26.5
8. Yurlova-Percht E. 1 22:48.9 +31.4
9. Eckhoff T. 2 22:50.1 +32.6
10. Wierer D. 2 22:50.7 +33.2
11. Egan C. 1 22:50.8 +33.3
12. Mäkäräinen K. 2 22:51.5 +34.0
13. Alimbekava D. 0 23:02.6 +45.1
14. Maeda S. 1 23:06.4 +48.9
15. Reid J. 0 23:07.6 +50.1
16. Preuss F. 1 23:09.9 +52.4
17. Bendika B. 1 23:13.0 +55.5
18. Crawford R. 1 23:13.5 +56.0
19. Gasparin E. 1 23:15.8 +58.3
20. Talihaerm J. 1 23:17.3 +59.8

Mixed stafett:

1. Norge 0 + 7 1:17:41.4
2. Tyskland 0 + 9 1:17:54.5 +13.1
3. Italien 0 + 14 1:18:51.0 +1:09.6
4. Ryssland 0 + 8 1:19:13.8 +1:32.4
5. Sverige 0 + 10 1:19:16.7 +1:35.3
6. Tjeckien 0 + 3 1:19:32.7 +1:51.3
7. Ukraina 0 + 10 1:20:08.6 +2:27.2
8. Frankrike 0 + 15 1:20:22.6 +2:41.2
9. Polen 0 + 4 1:20:30.2 +2:48.8
10. Finland 0 + 5 1:20:34.6 +2:53.2
11. Schweiz 0 + 13 1:20:38.1 +2:56.7
12. Slovakien 0 + 10 1:21:04.3 +3:22.9
13. Vitryssland 0 + 8 1:21:38.8 +3:57.4
14. Estland 0 + 7 1:21:39.1 +3:57.7
15. Japan 0 + 10 1:21:57.6 +4:16.2
16. Kanada 1 + 8 1:22:16.9 +4:35.5
17. Österrike 1 + 6 1:22:27.1 +4:45.7
18. Kina 0 + 9 1:24:46.5 +7:05.1
19. USA 3 + 13 1:25:02.6 +7:21.2
20. Sydkorea 0 + 7 +1 v.

Hur gick det i Skidskytte VM 2017?

Så slutade Skidskytte VM 2017:

Mixed:

1. Tyskland 0 + 7 1:09:06.4
2. Frankrike 1 + 8 1:09:08.6 +2.2
3. Ryssland 0 + 4 1:09:09.6 +3.2
4. Italien 0 + 6 1:09:35.1 +28.7
5. Ukraina 0 + 8 1:09:42.0 +35.6
6. Sverige 0 + 8 1:09:48.0 +41.6
7. Tjeckien 2 + 9 1:09:48.3 +41.9
8. Norge 2 + 10 1:09:52.6 +46.2
9. Österrike 1 + 8 1:10:26.6 +1:20.2
10. Finland 0 + 9 1:10:45.3 +1:38.9

Herrar:

Sprint 10 km 

1. Doll B. 0 23:27.4
2. Boe J. T. 0 23:28.1 +0.7
3. Fourcade M. 2 23:50.5 +23.1
4. Bailey L. 0 23:56.9 +29.5
5. Moravec O. 1 23:58.1 +30.7
6. Anev K. 0 24:00.9 +33.5
7. Eberhard J. 2 24:02.7 +35.3
8. Bjoerndalen O. 1 24:05.8 +38.4
9. Schempp S. 1 24:07.4 +40.0
10. Garanichev E. 1 24:12.5 +45.1

Jaktstart 12,5 km

1. Fourcade M. 1 30:16.9
2. Boe J. T. 3 30:39.7 +22.8
3. Bjoerndalen O. 1 30:42.5 +25.6
4. Shipulin A. 1 30:50.5 +33.6
5. Moravec O. 2 30:50.9 +34.0
6. Bailey L. 1 30:51.6 +34.7
7. Anev K. 1 30:55.2 +38.3
8. Eberhard J. 3 31:05.0 +48.1
9. Boe T. 2 31:09.2 +52.3
10. Schempp S. 3 31:09.3 +52.4

Distans 20 km 

1. Bailey L. 0 48:07.4
2. Moravec O. 0 48:10.7 +3.3
3. Fourcade M. 2 48:28.6 +21.2
4. Lesser E. 1 48:39.4 +32.0
5. Semenov S. 1 48:46.0 +38.6
6. Krcmar M. 0 48:51.0 +43.6
7. Shipulin A. 2 48:51.3 +43.9
8. Boe J. T. 2 49:19.3 +1:11.9
9. Birkeland L. 1 49:21.7 +1:14.3
10. Weger B. 1 49:30.2 +1:22.8

Masstart 15 km

1. Schempp S. 0 35:38.3
2. Boe J. T. 1 35:47.3 +9.0
3. Eder S. 0 35:48.4 +10.1
4. Shipulin A. 2 36:03.6 +25.3
5. Fourcade M. 3 36:09.6 +31.3
6. Bailey L. 0 36:11.8 +33.5
7. Landertinger D. 2 36:16.3 +38.0
8. Lindström F. 1 36:18.0 +39.7
9. Doll B. 2 36:21.2 +42.9
10. Peiffer A. 2 36:24.4 +46.1

Stafett 4x7,5 km

1. Ryssland 0 + 3 1:14:15.0
2. Frankrike 0 + 4 1:14:20.8 +5.8
3. Österrike 0 + 10 1:14:35.1 +20.1
4. Tyskland 0 + 8 1:14:44.6 +29.6
5. Italien 0 + 5 1:15:45.8 +1:30.8
6. Ukraina 0 + 10 1:15:56.3 +1:41.3
7. USA 0 + 8 1:16:05.5 +1:50.5
8. Norge 1 + 8 1:16:37.3 +2:22.3
9. Bulgarien 1 + 7 1:17:05.3 +2:50.3
10. Tjeckien 1 + 15 1:17:25.0 +3:10.0

Damer:

Sprint 7.5 km

1. Koukalova G. 0 19:12.6
2. Dahlmeier L. 0 19:16.6 +4.0
3. Chevalier A. 0 19:37.7 +25.1
4. Vittozzi L. 0 19:37.9 +25.3
5. Sanfilippo F. 0 19:44.5 +31.9
6. Hinz V. 0 19:50.5 +37.9
7. Dorin-Habert M. 1 19:55.4 +42.8
8. Kuzmina A. 1 19:56.6 +44.0
9. Aymonier C. 1 20:06.5 +53.9
10. Merkushyna A. 0 20:07.9 +55.3

Jaktstart 10 km

1. Dahlmeier L. 1 28:02.3
2. Domracheva D. 0 28:13.9 +11.6
3. Koukalova G. 3 28:18.9 +16.6
4. Starykh I. 0 28:38.2 +35.9
5. Braisaz J. 1 28:38.4 +36.1
6. Dorin-Habert M. 3 28:38.6 +36.3
7. Mäkäräinen K. 1 28:39.5 +37.2
8. Merkushyna A. 0 28:50.8 +48.5
9. Aymonier C. 2 29:00.0 +57.7
10. Wierer D. 3 29:05.2 +1:02.9

Distans 15 km

1. Dahlmeier L. 1 41:30.1
2. Koukalova G. 1 41:54.8 +24.7
3. Runggaldier A. 0 43:15.7 +1:45.6
4. Eder M. 1 43:26.9 +1:56.8
5. Avvakumova E. 0 43:33.7 +2:03.6
6. Dunklee S. 2 43:36.9 +2:06.8
7. Hammerschmidt M. 2 43:57.6 +2:27.5
8. Hinz V. 2 44:15.6 +2:45.5
9. Dzhima Y. 2 44:16.2 +2:46.1
10. Pidhrushna O. 2 44:24.7 +2:54.6

Masstart 12.5 km

1. Dahlmeier L. 0 33:13.8
2. Dunklee S. 0 33:18.4 +4.6
3. Mäkäräinen K. 1 33:33.9 +20.1
4. Koukalova G. 1 33:37.8 +24.0
5. Gregorin T. 1 33:38.0 +24.2
6. Dzhima Y. 1 33:38.2 +24.4
7. Dorin-Habert M. 1 33:54.1 +40.3
8. Wierer D. 2 34:19.4 +1:05.6
9. Runggaldier A. 0 34:20.7 +1:06.9
10. Fialkova P. 2 34:27.9 +1:14.1

Stafett 4x6 km

1. Tyskland 0 + 9 1:11:16.6
2. Ukraina 0 + 4 1:11:23.0 +6.4
3. Frankrike 0 + 7 1:11:24.7 +8.1
4. Tjeckien 0 + 6 1:11:30.6 +14.0
5. Italien 0 + 6 1:11:53.1 +36.5
6. Sverige 0 + 7 1:12:37.0 +1:20.4
7. Polen 0 + 6 1:12:39.7 +1:23.1
8. Slovakien 0 + 7 1:12:53.5 +1:36.9
9. Vitryssland 0 + 5 1:13:07.3 +1:50.7
10. Ryssland 1 + 8 1:13:32.1 +2:15.5

För svensk del blev Skidskytte VM 2017 ingen större framgång. 0 VM-medaljer totalt och närmast pallen var Sverige i damstafetten och Fredrik Lindström med en åttondeplats i masstarten. 

Program Skidskytte VM 2019

Så körs Skidskytte VM 2019:

Onsdag 6 mars

20:19 Invigningsceremoni Medal Plaza

Torsdag 7 mars

16:15 Mixstafett, SVT1
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Fredag 8 mars

16:15 Sprint damer
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Lördag 9 mars

16:30 Sprint herrar
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Söndag 10 mars

13:45 Jaktstart damer
16:30 Jaktstart herrar
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Tisdag 12 mars

15:30 Distans damer
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Onsdag 13 mars

16:10 Distans herrar
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Torsdag 14 mars

17:10 Singelmixstafett
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Lördag 16 mars

13:15 Stafett damer
16:30 Stafett herrar
20:19 Medaljceremoni Medal Plaza

Söndag 17 mars

13:15 Masstart damer
14:05 Medaljceremoni, Stadion
16:00 Masstart herrar
16:50 Medaljceremoni, Stadion
17:00 Avslutningsceremoni, stadion

TV-tider Skidskytte VM 2019

6 mars:

21.20-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

7 mars:

15.45-18.00 SVT1
Mixstafett. Två damer och två herrar kör. Damernas sträcka är 6 km, herrarnas 7,5 km.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

8 mars:

15.45-18.00 SVT1
Sprint, damer. 7,5 km och två skjutningar.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.45-22.45 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

9 mars:

16.30-17.45 SVT1 
Sprint, herrar. 10 km och två skjutningar.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2 
VM-magasin, direktsänt från Östersund

10 mars:

13.45-14.25 SVT1
Jaktstart, damer, 10 km. Resultaten i sprinten ger startordningen – sprintvinnaren är först ut.

16.30-17.10 SVT1 
Jaktstart herrar, 12,5 km. Resultaten i sprinten ger startordningen – sprintvinnaren är först ut.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

11 mars:

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

12 mars:

15.00-17.30 SVT1
Distanslopp damer, 15 km med individuell start

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

13 mars:

15.45-18.00 SVT1
18.00-18.30 SVT2
Distanslopp herrar, 20 km med individuell start

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

14 mars:

16.45-18.00 SVT1
18.00-18.30 SVT2
Singel mixstafett. En manlig och en kvinnlig skidskytt tävlar i ett lag.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

21.00-22.00 SVT1
VM-magasin, direktsänt från Östersund

15 mars:

21.45-22.45 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

16 mars:

13.15-14.30 SVT1
Stafett, damer. 4x6 km.

16.30-17.45 SVT1
Stafett, herrar. 4x7,5 km.

20.15-20.30 SVT Play
Medaljceremoni

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund

17 mars:

13.15-14.00 SVT1
masstart damer, 12,5 km.

16.00-16.45 SVT1 
masstart herrar, 15 km

22.00-23.00 SVT2
VM-magasin, direktsänt från Östersund


SveaCasino.se