Seedning Australian Open 2019

Seedning Australian Open 2019

Vilka spelare är seedade i årets Australian Open turneringen? Kolla in hela seedningen för damer och herrar här hos oss på SveaCasino.se:

Seedning Australian Open herrar singel:

1. Novak Đoković, Serbien

2. Rafael Nadal, Spanien

3. Roger Federer, Schweiz

4. Alexander Zverev, Tyskland

5. Kevin Anderson, Sydafrika

6. Marin Čilić, Kroatien

7. Dominic Thiem, Österrike

8. Kei Nishikori, Japan

9. John Isner, USA

10. Karen Chatjanov, Ryssland

11. Borna Ćorić, Kroatien

12. Fabio Fognini, Italien

13. Kyle Edmund, Storbritannien

14. Stefanos Tsitsipas, Grekland

15. Danijl Medvedev, Ryssland

16. Milos Raonic, Kanada

17. Marco Cecchinato, Italien

18. Diego Schwartzman, Argentina

19. Nikoloz Basilashvili, Georgien

20. Grigor Dimitrov, Bulgarien

21. David Goffin, Belgien

22. Roberto Bautista Agut, Spanien

23. Pablo Carreño Busta, Spanien

24. Chung Hyeon, Sydkorea

25. Denis Shapovalov, Kanada

26. Fernando Verdasco, Spanien

27. Alex de Minaur, Australien

28. Lucas Pouille, Frankrike

29. Gilles Simon, Frankrike

30. Gaël Monfils, Frankrike

31. Steve Johnson, USA

32. Philipp Kohlschreiber, Tyskland

I herrsingeln är Serben Novak Djokovic förstaseedad före Rafael Nadal. Seedad trea är Roger Federer som jagar sin sjunde Australian Open seger. 

Seedning Australian Open damer Singel

1. Simona Halep, Rumänien

2. Angelique Kerber, Tyskland

3. Caroline Wozniacki, Danmark

4. Naomi Osaka, Japan 

5. Sloane Stephens, USA

6. Elina Svitolina, Ukraina

7. Karolína Plíšková, Tjeckien

8. Petra Kvitová, Tjeckien

9. Kiki Bertens, Holland

10. Darja Kasatkina, Ryssland

11. Aryna Sabalenka, Vitryssland

12. Elise Mertens, Belgien

13. Anastasija Sevastova, Lettland

14. Julia Görges, Tyskland

15. Ashleigh Barty, Australien

16. Serena Williams, USA

17. Madison Keys, USA

18. Garbiñe Muguruza, Spanien

19. Caroline Garcia, Frankrike

20. Anett Kontaveit, Estland

21. Qiang Wang, Kina

22. Jeļena Ostapenko, Lettland

23. Carla Suárez Navarro, Spanien

24. Lesja Tsurenko, Ukraina

25. Mihaela Buzărnescu, Rumänien

26. Dominika Cibulková, Slovakien

27. Camila Giorgi, Italien

28. Su-wei Hsieh, Taiwan

29. Donna Vekić, Kroatien

30. Marija Sjarapova, Ryssland

31. Petra Martić, Kroatien

32. Barbora Strýcová, Tjeckien

I damernas singel är rumänskan Simona Halep förstaseedad före Angelique Kerber, Tyskland. Fjolårets vinnare Caroline Wozniacki är seedad som nummer 3. Dessvärre hittar vi inga svenskor med bland de 32 seedade spelarna på damsidan. Högst seedad av de seeade spelarna är tjeckiskan Barbora Strýcová. 

Vem vinner Australian Open 2019?

Tippa på Australian Open 2019? Hos Unibet kan du se på världens bästa tennisspelare samtidigt som du tippar. Just nu väntar en välkomstbonus på 100 % upp till 5 000 kronor till samtliga spelare. Totalt erbjuder Unibet tre olika bonusar. 100 % upp till 5 000 kronor, 200 % upp till 2 000 kronor eller 500 % upp till 500 kronor. 

Vinnarodds just nu:

Herrar:

N. Djokovic 2.10 Spela här!
R. Federer 6.50 Spela här!
R. Nadal 8.00 Spela här!
A. Zverev 9.00 Spela här!
M. Cilic 26.00 Spela här!

 

Damer:

S. Williams 5.00 Spela här!
A. Kerber 9.00 Spela här!
N. Osaka 10.00 Spela här!
S. Halep 11.00 Spela här!
A. Sabalenka 12.00 Spela här!

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

| Regler & villkor gäller

Spelschema omgång 1 och 2 i Australian Open

Så spelas de första omgångarna i Australian Open 2019:

Spelschema Herrar:

15.01. 01:00 Fognini F. (Ita) - Munar J. (Esp)

15.01. 01:00 Harris G. (Rsa) - Medvedev D. (Rus)

15.01. 01:00 Ivashka I. (Blr) - Jaziri M. (Tun)

15.01. 01:00 Jarry N. (Chi) - Mayer L. (Arg)

15.01. 01:00 Karlovic I. (Cro) - Hurkacz H. (Pol)

15.01. 01:00 Majchrzak K. (Pol) - Nishikori K. (Jpn)

15.01. 01:00 Querrey S. (Usa) - Herbert P. (Fra)

15.01. 01:00 Ramos A. (Esp) - Fucsovics M. (Hun)

15.01. 01:00 Vesely J. (Cze) - Harrison R. (Usa)

15.01. 02:30 Bolt A. (Aus) - Sock J. (Usa)

15.01. 02:30 Chung H. (Kor) - Klahn B. (Usa)

15.01. 02:30 Coric B. (Cro) - Darcis S. (Bel)

15.01. 02:30 Djere L. (Srb) - Donskoy E. (Rus)

15.01. 02:30 Fratangelo B. (Usa) - Simon G. (Fra)

15.01. 02:30 Vanni L. (Ita) - Carreno-Busta P. (Esp)

15.01. 03:00 Pella G. (Arg) - Sousa J. (Por)

15.01. 04:00 Andujar-Alba P. (Esp) - Shapovalov D. (Can)

15.01. 04:00 Daniel T. (Jpn) - Kokkinakis T. (Aus)

15.01. 04:00 Goffin D. (Bel) - Garin Ch. (Chi)

15.01. 04:00 Krajinovic F. (Srb) - Cecchinato M. (Ita)

15.01. 04:00 Pouille L. (Fra) - Kukushkin M. (Kaz)

15.01. 04:00 Zverev A. (Ger) - Bedene A. (Slo)

15.01. 04:30 Chardy J. (Fra) - Humbert U. (Fra)

15.01. 04:30 Granollers M. (Esp) - Copil M. (Rou)

15.01. 04:30 Kohlschreiber P. (Ger) - Li Z. (Chn)

15.01. 05:30 Marterer M. (Ger) - Sakharov G. (Fra)

15.01. 05:30 Popyrin Al. (Aus) - Zverev M. (Ger)

15.01. 05:30 Tsonga J-W. (Fra) - Klizan M. (Svk)

15.01. 06:00 Wawrinka S. (Sui) - Gulbis E. (Lat)

15.01. 09:00 Djokovic N. (Srb) - Krueger M. (Usa)

15.01. 09:00 Kyrgios N. (Aus) - Raonic M. (Can)

15.01. 10:30 Paire B. (Fra) - Thiem D. (Aut)

16.01. 00:00 Albot R. (Mda) - Verdasco F. (Esp)

16.01. 00:00 Anderson K. (Rsa) - Tiafoe F. (Usa)

16.01. 00:00 Berdych T. (Cze) - Haase R. (Ned)  

16.01. 00:00 De Minaur A. (Aus) - Laaksonen H. (Sui)  

16.01. 00:00 Dimitrov G. (Bul) - Cuevas P. (Uru)

16.01. 00:00 Fabbiano T. (Ita) - Opelka R. (Usa)  

16.01. 00:00 Kudla D. (Usa) - Schwartzman D. (Arg)  

16.01. 00:00 Travaglia S. (Ita) - Basilashvili N. (Geo)

16.01. 00:00 Tsitsipas S. (Gre) - Troicki V. (Srb)

 

Spelschema Damer:

15.01. 01:00 Aiava D. (Aus) - Keys M. (Usa)

15.01. 01:00 Diyas Z. (Kaz) Krunic A. (Srb)

15.01. 01:00 Konta J. (Gbr) - Tomljanovic A. (Aus)

15.01. 01:00 Mertens E. (Bel) - Schmiedlova A. K. (Svk)

15.01. 01:00 Muchova K. (Cze) - Pliskova Ka. (Cze)

15.01. 01:00 Parmentier P. (Fra) - Potapova A. (Rus)

15.01. 01:00 Wang Q. (Chn) - Ferro F. (Fra)

15.01. 02:30 Maria T. (Ger) - Williams S. (Usa)

15.01. 02:30 Zheng S. (Chn) - Muguruza G. (Esp)

15.01. 02:30 Zidansek T. (Slo) - Gavrilova D. (Aus)

15.01. 03:00 Andreescu B. V. (Can) - Osuigwe W. (Usa)

15.01. 03:00 Barthel M. (Ger) - Sevastova A. (Lat)

15.01. 03:00 Bouchard E. (Can) - Peng S. (Chn)

15.01. 03:00 Brengle M. (Usa) - Doi M. (Jpn)

15.01. 03:00 Kasatkina D. (Rus) - Bacsinszky T. (Sui)

15.01. 03:00 Vikhlyantseva N. (Rus) - Lepchenko V. (Usa)

15.01. 04:00 Siegemund L. (Ger) - Azarenka V. (Blr)

15.01. 04:00 Williams V. (Usa) - Buzarnescu M. (Rou)

15.01. 04:30 Giorgi C. (Ita) - Jakupovic D. (Slo)

15.01. 04:30 Voegele S. (Sui) - Hsieh S-W. (Tpe)

15.01. 04:30 Zhu L. (Chn) - Gasparyan M. (Rus)

15.01. 05:00 Cornet A. (Fra) - Arruabarrena-V. L. (Esp)

15.01. 05:00 Suarez Navarro C. (Esp) - Burel C. (Fra)

15.01. 05:30 Stosur S. (Aus) - Yastremska D. (Ukr)

15.01. 06:30 Cibulkova D. (Svk) - Zhang S. (Chn)

15.01. 06:30 Golubic V. (Sui) - Svitolina E. (Ukr)

15.01. 06:30 Kenin S. (Usa) - Kudermetova V. (Rus)

15.01. 06:30 Kuzmova V. (Svk) - Kozlova Kat. (Ukr)

15.01. 06:30 Pliskova Kr. (Cze) - Blinkova A. (Rus)

15.01. 06:30 Swiatek I. (Pol) - Bogdan A. (Rou)

15.01. 09:00 Halep S. (Rou) - Kanepi K. (Est)

15.01. 10:30 Osaka N. (Jpn) - Linette M. (Pol)

16.01. 00:00 Bencic B. (Sui) Putintseva Y. (Kaz)  

16.01. 00:00 Boulter K. (Gbr) - Sabalenka A. (Blr)

16.01. 00:00 Collins D. R. (Usa) - Vickery S. (Usa)

16.01. 00:00 Haddad Maia B. (Bra) - Kerber A. (Ger)

16.01. 00:00 Hives Z. (Aus) - Garcia C. (Fra)

16.01. 00:00 Pavlyuchenkova A. (Rus) - Bertens K. (Ned)

16.01. 00:00 Sharapova M. (Rus) - Peterson R. (Swe)

16.01. 00:00 Sharma A. (Aus) - Sakkari M. (Gre)

16.01. 00:00 Stephens S. (Usa) - Babos T. (Hun)

16.01. 00:00 Tsurenko L. (Ukr) - Anisimova A. (Usa)

16.01. 00:00 Vekic D. (Cro) - Birrell K. (Aus)

16.01. 00:00 Vondrousova M. (Cze) - Martic P. (Cro)


sveacasino.se