TV-tider VM Alpint 2019 i Åre

Sändningstider VM Alpint 2019 i Åre

Titta på Alpina VM i Åre? Hos SveaCasino.se hittar du allt inför de spännande tävlingarna! Vilken tid körs nästa lopp i Alpina VM och vilken svensk tv-kanal sänder? 

SVT och Eurosport direktsänder från VM i Alpint 

SVT äger tv-rättigheterna i Sverige för att sända VM i Alpint 2019. Detta innebär att samtliga tävlingar kommer direktsändas på SVT:s kanaler samt i SVT-play och på SVT:s hemsida. Dessutom kommer Eurosport direktsända tävlingarna men här får du räkna med en hel del reklam, vilket är ganska störande. 

Program med tider - VM Alpint 2019

Alpina VM 2019 i Åre pågår mellan den 5 och 17 februari och programmet ser ut enligt följande:

Tisdagen den 5 februari

12:30, Damernas super-G

Startnummer:

  1. Flury J.
  2. Worley T.
  3. Goggia S.
  4. Suter C.
  5. Gut-Behrami L.
  6. Holdener W.
  7. Schmidhofer N.
  8. Marsaglia F.
  9. Weirather T.
  10. Tippler T.
  11. Stuhec I.
  12. Fanchini N.
  13. Mowinckel R.
  14. Venier S.
  15. Shiffrin M.
  16. Vonn L.
  17. Brignone F.
  18. Siebenhofer R.
  19. Rebensburg V.
  20. Miradoli R.
  21. Ross L.
  22. Wenig M.
  23. Weidle K.
  24. Lie K. V.
  25. Gagnon M.
  26. Gauthier T.
  27. Grenier V.
  28. Hoernblad L.
  29. Ledecka E.
  30. Ager C.
  31. Remme R.
  32. Pfister M.
  33. Pleshkova I.
  34. Gasienica Daniel M.
  35. Prokopyeva A.
  36. Paulathova K.
  37. Merryweather A.
  38. Ignjatovic N.
  39. Ivarsson L.
  40. Rapaport H.
  41. Dannewitz I.
  42. Small G.
  43. Caill A. M.
  44. Coletti A.
  45. Schleper S.

Onsdagen den 6 februari

12:30, Herrarnas super-G

Startnummer:

  1. Feuz B.
  2. Tumler T.
  3. Paris D.
  4. Roger B.
  5. Kilde A. A.
  6. Kline B.
  7. Jansrud K.
  8. Sejersted A. S.
  9. Kriechmayr V.
  10. Cook D.
  11. Svindal A. L.
  12. Ganong T.
  13. Mayer M.
  14. Clarey J.
  15. Ferstl J.
  16. Odermatt M.
  17. Caviezel M.
  18. Innerhofer C.
  19. Reichelt H.
  20. Theaux A.
  21. Schwaiger D.
  22. Kosi K.
  23. Nyman S.
  24. Cochran-Siegle R.
  25. Allegre N.
  26. Marsaglia M.
  27. Thomsen B.
  28. Cater M.
  29. Danklmaier D.
  30. Casse M.
  31. Crawford J.
  32. Gower J.
  33. Hrobat M.
  34. Seger B.
  35. Vukicevic M.
  36. Koell A.
  37. Monsen F.
  38. Meiners M.
  39. Faarup C.
  40. Von Appen H.
  41. Schmid M.
  42. Zubcic F.
  43. Zrncic Dim N.
  44. Gut I.
  45. Roenngren M.
  46. Oliveras M.
  47. Kuznetsov I.
  48. Prielozny M.
  49. Berndt O.
  50. Bennett B.
  51. Romar A.
  52. Zabystran J.
  53. Bendik M.
  54. Laidlaw H.
  55. Kryzl K.
  56. Breitfuss Kammerlander S.
  57. Trikhichev P.
  58. Sundin O.
  59. Alessandria A.
  60. Klinsky T.
  61. Von Appen S.
  62. Etxezarreta A.
  63. Kovbasnyuk I.
  64. Achiriloaie I. V.
  65. Opmanis E.
  66. Drukarov A.
  67. Danilochkin Y.
  68. Tahiri A.
  69. Danov S.
  70. Chertsin U.

Fredagen den 8 februari

11:00, Damernas alpina kombination - störtlopp

Startnummer:

  1. Vonn L.
  2. Gut-Behrami L.
  3. Gagnon M.
  4. Ager C.
  5. Ignjatovic N.
  6. Hoernblad L.
  7. Mowinckel R.
  8. Haaser R.
  9. Stuhec I.
  10. Delago N.
  11. Vlhova P.
  12. Paulathova K.
  13. Brignone F.
  14. Merryweather A.
  15. Holdener W.
  16. Ferk M.
  17. Bassino M.
  18. Lie K. V.
  19. Siebenhofer R.
  20. Barthet A.
  21. Weirather T.
  22. Gasienica Daniel M.
  23. Suter C.
  24. Gritsch F.
  25. Prokopyeva A.
  26. Pfister M.
  27. Dannewitz I.
  28. Remme R.
  29. Pleshkova I.
  30. Ledecka E.
  31. Ivarsson L.
  32. Small G.
  33. Haehlen J.
  34. Coletti A.
  35. Flury J.

Lördagen den 9 februari

12:30, Herrarnas störtlopp

Söndagen den 10 februari

12:30, Damernas störtlopp

  1. Rebensburg V.
  2. Flury J.
  3. Vonn L.
  4. Fanchini N.
  5. Goggia S.
  6. Mowinckel R.
  7. Venier S.
  8. Delago N.
  9. Stuhec I.
  10. Tippler T.
  11. Weidle K.
  12. Wenig M.
  13. Siebenhofer R.
  14. Haehlen J.
  15. Schmidhofer N.
  16. Miradoli R.
  17. Weirather T.
  18. Gut-Behrami L.
  19. Suter C.
  20. Ledecka E.
  21. Merryweather A.
  22. Gagnon M.
  23. Gauthier T.
  24. Hörnblad L.
  25. Ivarsson L.
  26. Marsaglia F.
  27. Pfister M.
  28. Coletti A.
  29. Lie K. V.
  30. Remme R.
  31. Prokopyeva A.
  32. Pleshkova I.
  33. Small G.
  34. Ferk M.
  35. Rapaport H.
  36. Dannewitz I.
  37. Caill A. M.

Måndagen den 11 februari

11:00, Herrarnas alpina kombination - störtlopp

  1. Mermillod Blondin T.
  2. Janka C.
  3. Baumann R.
  4. Kosi K.
  5. Schwarz M.
  6. Hadalin S.
  7. Pinturault A.
  8. Bennett B.
  9. Muffat-Jeandet V.
  10. Kriechmayr V.
  11. Trikhichev P.
  12. Paris D.
  13. Caviezel M.
  14. Hintermann N.
  15. Ligety T.
  16. Kilde A. A.
  17. Innerhofer C.
  18. Zubcic F.
  19. Tonetti R.
  20. Aerni L.
  21. Romar A.
  22. Cochran-Siegle R.
  23. Berndt O.
  24. Kline B.
  25. Foss-Solevaag S.
  26. Zabystran J.
  27. Muzaton M.
  28. Simonet S.
  29. Monsen F.
  30. Casse M.
  31. Hrobat M.
  32. Windingstad R.
  33. Strasser L.
  34. Danklmaier D.
  35. Koell A.
  36. Kuznetsov I.
  37. Vukicevic M.
  38. Zrncic Dim N.
  39. Gower J.
  40. Read J.
  41. Schwaiger D.
  42. Seger B.
  43. Von Appen H.
  44. Sejersted A. S.
  45. Prielozny M.
  46. Von Appen S.
  47. Monsen Z.
  48. Sundin O.
  49. Faarup C.
  50. Kovbasnyuk I.
  51. Breitfuss Kammerlander S.
  52. Klinsky T.
  53. Danilochkin Y.
  54. Opmanis E.
  55. Tahiri A.
  56. Bendik M.

14:30, Herrarnas alpina kombination - slalom

Tisdagen den 12 februari

16:00, Lagtävling - herrar & damer

1. Österrike:

Franziska Gritsch, 1997
Katharina Liensberger, 1997
Katharina Truppe, 1996

Christian Hirschbühl, 1990
Michael Matt, 1993
Marco Schwarz, 1995

2. Schweiz:

Aline Danioth, 1998
Andrea Ellenberger, 1993
Wendy Holdener, 1993

Sandro Simonet, 1995
Daniel, Yule, 1993
Ramon Zenhäusern, 1992

3. Frankrike:

Doriane Escane, 1999
Coralie, Frasse Sombet, 1991
Tessa Worley, 1989

Mathieu Faivre, 1992
Julien Lizeroux, 1979
Clement Noel, 1997

4. Italien:

Marta, Bassino, 1996
Irene Curtoni, 1985
Lara Della Mea, 1999

Simon Maurberger, 1995 
Riccardo Tonetti, 1989
Alex Vinatzer, 1999


5. Norge:

Kajsa Vickoff Lie, 1998
Kristin Lysdahl, 1996
Thea Louise Stjernesund, 1996

Sebastian Foss-Solevaag, 1991
Leif Nestvold-Haugen, 1987
Jonathan Nordbotten, 1989

6. Tyskland: 

Lena Dürr, 1991
Christina Geiger, 1990
Marlene Schmotz, 1994

Dominik Stehle, 1986
Linus Strasser, 1992
Anton Tremmel, 1994

7. Sverige:

Frida Hansdotter, 1985
Charlotta Säfvenberg, 1994
Anna Swenn-Larsson, 1991

Mattias Hargin, 1985
Kristoffer Jakobsen, 1994
André Myhrer, 1983

8. Slovenien:

Ana Bucik, 1993
Neja Dvornik, 2001
Marusa Ferk, 1988

Klemen Kosi, 1991
Tujan Marovt, 1998
Jakob Spik, 1994

9. Slovakien:

Petra Hromcova, 1998
Sona Moravcikova, 1999

Matej Falat, 1993
Adam Zampa, 1990
Andreas Zampa, 1993

10. Kanada:

Erin Mielzynski, 1990
Roni Remme, 1996
Laurence St-Germain, 1994

Trevor Philp, 1992
Erik Read, 1991
Brodie Seger, 1995

11. Storbritannien:

Jessica Anderson, 1998
Charlie Guest, 1993
Alex Tilley, 1993

Charlie Raposo, 1996
Dave Ryding, 1986
Laurie Taylor, 1996

12. Tjeckien:

Gabriel Capova, 1993
Martina Dubovska, 1992

Ondrej Berndt, 1988
Jan Zabystran, 1998

13. Finland:

Riikka Honkanen, 1998
Nella Korpio, 1999
Erika Pykalainen, 2001

Jens Henttinen, 1993
Arttu Niemela, 1994
Joonas Rasanen, 1989

14. Ryssland:

Ksenia Alopina, 1992
Anastasia Gornostaeva, 1999
Ekaterina Tkachenko, 1995

Aleksander Andrienko, 1990
Ivan Kuznetsov, 1996
Pavel Trikhichev, 1992

15. Belgien:

Marjolein Decroix, 1992
Kim Vanreusel, 1998

Sam Maes, 1998
Dries van den Broecke, 1995
Tom Verbeke, 1997

16. Argentina:

Francesca Baruzzi Farriol, 1998
Nicol Gastaldi, 1990

Tomas Birkner de Miguel, 1997
Sebastiano Gastaldi, 1991
Cristian Javier Simari Birkner, 1980

Torsdagen den 14 februari 

14:15, Damernas storslalom - åk 1

  1. Rebensburg V.
  2. Vlhova P.
  3. Worley T.
  4. Holdener W.
  5. Brignone F.
  6. Hector S.
  7. Haaser R.
  8. Liensberger K.
  9. Schild B.
  10. Hrovat M.
  11. Lysdahl K.
  12. Hansdotter F.
  13. Bassino M.
  14. Gut-Behrami L.
  15. Goggia S.
  16. Stjernesund T. L.
  17. Gagnon M.
  18. Truppe K.
  19. Frasse Sombet C.
  20. Haugen K. G.
  21. Marsaglia F.
  22. Tilley A.
  23. Ellenberger A.
  24. Tommy M.
  25. Gasienica Daniel M.
  26. Direz C.
  27. Miradoli R.
  28. Schmotz M.
  29. O'Brien N.
  30. Ignjatovic N.
  31. Jelinkova A.
  32. Ando A.
  33. Staalnacke Y.
  34. Fjaellstroem M.
  35. Hudson P.
  36. Robinson A.
  37. Honkanen R.
  38. Moltzan P.
  39. Prokopyeva A.
  40. Capova G.
  41. Pykalainen E.
  42. Paulathova K.
  43. Dvornik N.
  44. Gastaldi N.
  45. Bucik A.
  46. Komsic A.
  47. Pau N.
  48. Schleper S.
  49. Baruzzi Farriol F.
  50. Shkanova M.
  51. Gasuna L.
  52. Anderson J.
  53. Tkachenko E.
  54. Grigg E.
  55. Clerc M.
  56. Tsiklauri N.
  57. Vanreusel K.
  58. Arbez T.
  59. Aboltina A.
  60. Einarsdottir F. H.
  61. Fridgeirsdottir H.
  62. Knysh O.
  63. Ni Y.
  64. Gasuna E.
  65. Guerillot V.
  66. Kong F.
  67. Shepilenko A.
  68. Bondare L.
  69. Birkisdottir A.
  70. Berthelsen N. C.
  71. Finnbogadottir M.
  72. Pellegrin E.
  73. Grigorova M.
  74. Liu Y.
  75. Mehilli S.
  76. Tadic M.
  77. Merdanovic S.
  78. Zhang Y.
  79. Ralli S.
  80. Oettl Reyes O.
  81. Kyritsi A.
  82. Dorultan K.
  83. Mantsiou A.
  84. Ahmadi A.
  85. Savehshemshaki S.
  86. Kalhor M.
  87. Ouaiss M.
  88. Abbasi F.
  89. Rusta F.
  90. Chamoun J.
  91. Iskandar C.
  92. Kostits Pasiali S.
  93. Zeidan S.
  94. Pieri A.
  95. Kollqaku A.
  96. Marti C.

17:45, Damernas storslalom - åk 2

Fredagen den 15 februari

14:15, Herrarnas storslalom - åk 1

  1. Kristoffersen H.
  2. Pinturault A.
  3. Kranjec Z.
  4. Fanara T.
  5. Hirscher M.
  6. Meillard L.
  7. Olsson M.
  8. de Aliprandini L.
  9. Haugen L. K.
  10. Ligety T.
  11. Luitz S.
  12. Muffat-Jeandet V.
  13. Faivre M.
  14. Ford T.
  15. Feller M.
  16. Schwarz M.
  17. Kilde A. A.
  18. Moelgg M.
  19. Caviezel G.
  20. Tumler T.
  21. Tonetti R.
  22. Odermatt M.
  23. Schmid A.
  24. Zubcic F.
  25. Windingstad R.
  26. Read E.
  27. Cochran-Siegle R.
  28. Leitinger R.
  29. Philp T.
  30. Brennsteiner S.
  31. Zampa A.
  32. McLaughlin B.
  33. Maes S.
  34. Trikhichev P.
  35. Maurberger S.
  36. Hadalin S.
  37. Feasey W.
  38. Raposo C.
  39. Zampa A.
  40. Meiners M.
  41. Niemela A.
  42. Torsti S.
  43. Fournier S.
  44. Roenngren M.
  45. Andrienko A.
  46. Popov A.
  47. Laidlaw H.
  48. Barwood A.
  49. Ishii T.
  50. Gut I.
  51. Gower J.
  52. Lindqvist A.
  53. Kuznetsov I.
  54. Zabystran J.
  55. Del Campo J.
  56. Hrobat M.
  57. Esteve A.
  58. Jonsson C.
  59. Puente Tasias A.
  60. Lehto E.
  61. Paulus D.
  62. Birkner de Miguel T.
  63. Kolega E.
  64. Nikic L.
  65. Van den Broecke D.
  66. Prielozny M.
  67. Falat M.
  68. Kolega S.
  69. Von Appen S.
  70. Snorrason S.
  71. Drukarov A.
  72. Breitfuss Kammerlander S.
  73. Dyrbye Naested C.
  74. Gedra Z.
  75. Todorov Y.
  76. Lokmic E.
  77. Beniaidze A.
  78. Szollos B.
  79. Tziovas N.
  80. Poettoz M.
  81. Salihovic E.
  82. Stanisic S.
  83. Bozhinovski L.
  84. Osch M.
  85. Chertsin D.
  86. Kuchin Z.
  87. Barbu A.
  88. Comerford C.
  89. Saveh Shemshaki P.
  90. Nagy B.
  91. Timofeev E.
  92. Kovbasnyuk I.
  93. Tahiri A.
  94. Zhang Y.
  95. Tukhtaev K.
  96. Almeida S.
  97. Kakkouras G.
  98. Fenianos N.

17:45, Herrarnas storslalom - åk 2

Lördagen den 16 februari

11:00, Damernas slalom - åk 1

14:30, Damernas slalom - åk 2

Söndagen den 17 februari

11:00, Herrarnas slalom - åk 1

14:30, Herrarnas slalom - åk 2

Om VM Alpint 2019

Alpina VM i Åre 2019, avgörs mellan den 5 och 17 februari - strax innan Skid VM i Seefeld drar igång. Tävlingarna kommer direktsändas på SVT och finnas tillgängliga via livestream på SVT-play och SVT.se. 

Det första Alpina Världsmästerskapet ägde rum 1931 i den lilla schweiziska byn: Mürren. Sverige har stått värd för Alpina VM vid två tillfällen: 1954 och 1970, båda mästerskapen hölls i Åre. Vad gäller den mest framgångsrika nationen i Alpina VM är Österrike i en klass för sig med 219 medaljer, följt av Schweiz med 154 och Frankrike med 97. Sverige placerar sig på plats 8 med totalt 43 VM-medaljer. 

Svenskhopp i Åre?

Frida Hansdotter är Sveriges största medaljhopp i Åre. OS-guldmedaljören har varit på pallen i ett flertal slalomtävlingar denna säsong och anses vara en av utmanarna till suveräna Mikaela Shiffrin. På herrsidan ser det tyngre ut. Varken André Myhrer eller Mattias Hargin har imponerat denna säsong och frågan är om någon kan nå pallen i slalomen? En tävlingsform där det kan bli svensk medalj är i lagtävlingen, här tog Sverige brons 2017. 

Så gick det i Alpina VM 2017

I Alpina VM 2017 tog Sverige 2 bronsmedaljer. Förutom bronset i lagtävlingen tog Frida Hansdotter brons i damernas slalom. Den mest framgångsrika nationen i Alpina VM 2017 som avgjordes i St Moritz, Schweiz, var Österrike med totalt 9 medaljer varav 3 guld, lika många som värdnationen Schweiz som tog 7 medaljer totalt. Så här slutade tävlingarna i Alpina VM 2017:

Herrar:

Störtlopp:

1. Beat Feuz, Schweiz 1.38,91
2. Erik Guay, Kanada 1.39,03 + 0,12
3. Max Franz, Österrike 1.39,28 + 0,37

Super-G:

1. Erik Guay, Kanada 1.25,38
2. Kjetil Jansrud, Norge 1.25,83 + 0,45
3. Manuel Osborne-Paradis, Kanada 1.25,89 + 0,51

Slalom:

1. Marcel Hirscher, Österrike 1.34,75
2. Manuel Feller, Österrike 1.35,43 + 0,68
3. Felix Neureuther, Tyskland 1.35,68 + 0,93

Storslalom:

1. Marcel Hirscher, Österrike 2.13,31
2. Roland Leitinger, Österrike 2.13,56 + 0,25
3. Leif Kristian Haugen, Norge 2.14,02 + 0,71

Kombination:

1. Luca Aerni, Schweiz 2.26,33
2. Marcel Hirscher, Österrike 2.26,34 + 0,01
3. Mauro Caviezel, Schweiz 2.26,39 + 0,06

Damer:

Störtlopp:

1. Ilka Štuhec, Slovenien 1.32,85
2. Stephanie Venier, Österrike 1.33,25 + 0,40
3. Lindsey Vonn, USA 1.33,30 + 0,45

Super-G:

1. Nicole Schmidhofer, Österrike 1.21,34
2. Tina Weirather, Liechtenstein 1.21,67 + 0,33
3. Lara Gut, Schweiz 1.21,70 + 0,36

Slalom:

1. Mikaela Shiffrin, USA 1.37,27
2. Wendy Holdener, Schweiz 1.38,91 + 1,64
3. Frida Hansdotter, Sverige 1.39,02 + 1,75

Storslalom:

1. Tessa Worley, Frankrike 2.05,55
2. Mikaela Shiffrin, USA 2.05,89 + 0,34
3. Sofia Goggia, Italien 2.06,29 + 0,74

Kombination:

1. Wendy Holdener, Schweiz 1.58,88
2. Michelle Gisin, Schweiz 1.58,93 + 0,05
3. Michaela Kirchgasser, Österrike 1.59,26 + 0,38

Mixed:

1. Frankrike
2. Slovenien
3. Sverige

Medaljligan i Alpina VM 2017:

Så slutade medaljligan i Alpina VM 2017:

1. Österrike 3-4-2 9
2. Schweiz 3-2-2 7
3. Frankrike 2-0-0 2
4. Kanada 1-1-1 3
4. USA 1-1-1 3
6. Slovenien 1-0-0 1
7. Norge 0-1-1 2
8. Liechtenstein 0-1-0 1
8. Slovakien 0-1-0 1
10. Sverige 0-0-2 2
11. Italien 0-0-1 1
11. Tyskland 0-0-1 1

Spela på Alpina VM 2019

Spela på Frida Hansdotter eller någon av de andra svenskarna i Åre? Hos Unibet får nya och existerande spelare 100 % upp till 5 000 kronor i bonus. Bonusen gäller en gång under 2019.

Spela här!


Vanliga sökningar: TV-tider VM Alpint 2019, Alpina VM 2019 sändningstider


SveaCasino.se