Resultat Skid VM 2019

Resultat Skid VM 2019

Följ våra svenska skidhjältar i jakten på medaljerna! Hur har det gått i dem senaste loppen? Hos SveaCasino.se hittar du aktuella resultat för Skid VM 2019 och en tillbakablick på hur det såg ut i Lahti 2017:

Spela på Skid VM här!

Resultat 50 km fristil herrar:

1. Holund H. 1:49:59.3
2. Bolshunov A. 1:50:27.1 +27.8
3. Roethe S. 1:50:57.1 +57.8
4. Sundby M. J. 1:50:57.2 +57.9
5. Krueger S. H. 1:51:00.4 +1:01.1
6. Halfvarsson C. 1:51:01.9 +1:02.6
7. Cologna D. 1:51:03.3 +1:04.0
8. Musgrave A. 1:51:03.8 +1:04.5
9. Backscheider A. 1:51:05.7 +1:06.4
10. Burman J. 1:51:07.1 +1:07.8
11. Heikkinen M. 1:51:08.0 +1:08.7
12. Harvey A. 1:51:09.8 +1:10.5
13. Melnichenko A. 1:51:10.1 +1:10.8
14. De Fabiani F. 1:51:11.4 +1:12.1
15. Rickardsson D. 1:51:12.7 +1:13.4
16. Yoshida K. 1:51:13.6 +1:14.3
17. Dobler J. 1:51:13.9 +1:14.6
18. Einarsson S. E. 1:51:14.9 +1:15.6
19. Parisse C. 1:51:20.4 +1:21.1
20. Norris D. 1:51:21.9 +1:22.6

Resultat 30 km fritstil damer:

1. Johaug T. 1:14:26.2
2. Östberg I. F. 1:15:03.0 +36.8
3. Karlsson F. 1:15:10.2 +44.0
4. Diggins J. 1:15:32.1 +1:05.9
5. Kalla C. 1:15:42.8 +1:16.6
6. Andersson E. 1:15:43.5 +1:17.3

7. von Siebenthal N. 1:16:09.9 +1:43.7
8. Stadlober T. 1:16:30.0 +2:03.8
9. Carl V. 1:16:43.0 +2:16.8
10. Haga R. 1:16:51.5 +2:25.3
11. Parmakoski K. 1:17:25.6 +2:59.4
12. Jacobsen A. U. 1:17:35.2 +3:09.0
13. Ingemarsdotter I. 1:18:35.9 +4:09.7
14. Sedova A. 1:19:06.7 +4:40.5
15. Bjornsen S. 1:19:09.1 +4:42.9
16. Brennan R. 1:19:47.2 +5:21.0
17. Nechaevskaya A. 1:19:49.0 +5:22.8
18. Mononen L. 1:19:49.4 +5:23.2
19. Piippo E. 1:19:50.0 +5:23.8
20. Brocard E. 1:20:10.5 +5:44.3

Resultat 10 km klassiskt damer:

1. Johaug 27:02.1
2. Karlsson +12.2
3. Östberg +35.6
4. Pärmäkoski +37.0
5. Fähndrich +1:03.9
9. Kalla +1:09.2
16. Andersson +1:27.0
33. Ingemarsdotter +2:27.4

Resultat 15 km klassiskt herrar:

1. Sundby 38:22.6
2. Bessmertnykh +2.9
3. Niskanen +20.4
4. Larkov +22.8
5. Tönseth +24.3
11. Burman +1:23.2
12. Thorn +1:29.0
16. Halfvarsson +1:49.8
21. Richardsson +1:59.2
 

Resultat Sprintstafett dam och herr:

Damer sprintstafett:

1) Sverige (Stina Nilsson, Maja Dahlqvist) 15.14,93
2) Slovenien (Katja Visnar, Anamarija Lampic) + 0,37
3) Norge (Ingvild Flugstad Östberg, Maiken Caspersen Falla) + 0,60

Herrar sprintstafett:

1) Emil Iversen/Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 18.49,86
2) Gleb Retivych/Alexander Bolsjunov, Ryssland, +1,88
3) Francesco di Fabiani/Federico Pellegrino, Italien, +4,03
4) Oskar Svensson/Calle Halfvarsson, Sverige, +4,73
5) Richard Jouve/Lucas Chanavat, Frankrike, +9,13
6) Max Hauke/Dominik Baldauf, Österrike, +23,84
7) Iivo Niskanen/Ristomatti Hakola, Finland, +27,52
8) Simeon Hamilton/Erik Bjornsen, USA, +28,56
9) Miha Simenc/Janez Lampic, Slovenien, 1.21,77
10) Evan Palmer–Charrette/Len Valjas, Kanada, +1.40,99.

Resultat Skiathlon dam och herr:

Damer skiathlon:

1. Johaug T. 36:54.5
2. Östberg I. F. 37:52.1 +57.6
3. Nepryaeva N. 37:53.2 +58.7
4. Jacobsen A. U. 37:56.5 +1:02.0
5. Karlsson F. 38:01.9 +1:07.4
6. Kalla C. 38:07.8 +1:13.3

7. Weng H. 38:14.7 +1:20.2
8. Parmakoski K. 38:28.2 +1:33.7
9. Sedova A. 38:44.9 +1:50.4
10. Brennan R. 38:56.3 +2:01.8
11. Ingemarsdotter I. 38:58.7 +2:04.2
12. Mononen L. 39:04.1 +2:09.6
13. Settlin E. 39:23.7 +2:29.2
14. Brocard E. 39:30.7 +2:36.2
15. Nechaevskaya A. 39:31.4 +2:36.9
16. Hennig K. 39:35.6 +2:41.1
17. Comarella A. 39:36.3 +2:41.8
18. von Siebenthal N. 39:39.1 +2:44.6
19. Kern J. 39:50.0 +2:55.5
20. Faivre Picon A. 39:52.0 +2:57.5

Herrar skiathlon:

1. Roethe S. 1:10:21.8
2. Bolshunov A. 1:10:21.9 +0.1
3. Sundby M. J. 1:10:22.5 +0.7
4. Niskanen I. 1:10:34.1 +12.3
5. Parisse C. 1:10:42.5 +20.7
6. Harvey A. 1:11:20.7 +58.9
7. Musgrave A. 1:11:22.1 +1:00.3
8. Backscheider A. 1:11:25.4 +1:03.6
9. Ustiugov S. 1:11:31.2 +1:09.4
10. Burman J. 1:11:34.6 +1:12.8
11. Poltoranin A. 1:11:45.1 +1:23.3
12. Heikkinen M. 1:12:10.4 +1:48.6
13. Melnichenko A. 1:12:14.8 +1:53.0
14. Cologna D. 1:12:18.2 +1:56.4
15. Rickardsson D. 1:12:38.2 +2:16.4
16. Salvadori G. 1:12:40.6 +2:18.8
17. Belov E. 1:12:42.8 +2:21.0
18. Notz F. 1:13:15.0 +2:53.2
19. Lapierre J. 1:13:20.2 +2:58.4
20. Yoshida K. 1:13:20.5 +2:58.7

Resultat Sprint dam och herr:

Damer sprint:

1. Falla M. C. 2:32.35
2. Nilsson S. 2:34.01 +1.66
3. Eide M. 2:35.19 +2.84
4. Sundling J. 2:35.52 +3.17
5. Carl V. 2:38.06 +5.71
6. Dahlqvist M. 3:03.84 +31.49
7. Faehndrich N.
8. Diggins J.
9. Nepryaeva N.
10. Brocard E.
11. Skistad K. S.
12. Ringwald S.
13. Falk H.
14. Caldwell S.
15. Weng T. U.

Herrar sprint:

1. Klaebo J. H. 3:21.17
2. Pellegrino F. 3:21.40 +0.23
3. Retivykh G. 3:22.54 +1.37
4. Jouve R. 3:23.16 +1.99
5. Iversen E. 3:23.42 +2.25
6. Chanavat L. 3:42.67 +21.50
7. Skar S.
8. De Fabiani F.
9. Ustiugov S.
10. Svensson O.
11. Hamilton S.
12. Bolshunov A.
13. Krogh F. H.
14. Maeki J.
15. Gros B.

Program Skid VM 2019:

Så körs Skid VM i Seefeld: 

Onsdag 20 februari

12.30 Kvalificeringslopp, 5 kilometer klassiskt, damer. 

14.00 Kvalificeringslopp, 10 kilometer, klassiskt, herrar.

Torsdag 21 februari

12.00 Sprint, prolog, fristil, herrar och damer.

14.30 Sprint, kvartsfinaler, semifinaler och final.

Fredag 22 februari

Vilodag.

Lördag 23 februari

11.00 Skiathlon, 15 kilometer, damer

12.30 Skiathlon, 30 kilometer, herrar

Söndag 24 februari

09.30 Sprintstafett, prolog, damer och herrar

11.30 Sprintstafett, finaler.

Måndag 25 februari

Vilodag

Tisdag 26 februari

15.00 10 kilometer klassiskt, damer

Onsdag 27 februari

14.00 15 kilometer klassiskt, herrar

Torsdag 28 februari

13.00 Stafett, 4x5 kilometer, damer.

Fredag 1 mars

13.15 Stafett, 4x0 kilometer, herrar.

Lördag 2 mars

12.15 30 kilometer, fristil, damer.

Söndag 3 mars

13.00 50 kilometer, fristil, herrar.

Resultat Skid VM 2017

Sprint herrar:

1) Federico Pellegrino, Italien, 2) Sergej Ustiugov, Ryssland, 3) Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 4) Finn Hågen Krogh, do, 5) Petter Northug, do, 6) Ristomatti Hakola, Finland.

Sprint damer:

1) Maiken Caspersen Falla, Norge, 2) Jessica Diggins, USA, 3) Kikkan Randall, do, 4) Hanna Falk, Sverige, 5) Ida Ingemarsdotter, do, 6) Sophie Caldwell, USA.

Skiathlon herrar:

1) Sergej Ustiugov, Ryssland, 1.09.16,7, 2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +6,7, 3) Finn Hågen Krogh, Norge, +31,8, 4) Sjur Røthe, do, +33,1, 5) Alex Harvey, Kanada, +33,3, 6) Didrik Tønseth, Norge, +33,5, 7) Marcus Hellner, Sverige, +33,7, 8) Andrej Larkov, Ryssland, +36,1, 9) Lari Lehtonen, Finland, +37,2, 10) Giandomenico Salvadori, Italien, +37,3

Skiathlon damer:

1) Marit Bjørgen, Norge, 37.57,5, 2) Krista Pärmäkoski, Finland, +4,8, 3) Charlotte Kalla, Sverige, +32,0, 4) Nathalie von Siebenthal, Schweiz, +1.05,0, 5) Heidi Weng, Norge, +1.05,1, 6) Teresa Stadlober, Österrike, +1.05,4, 7) Julia Tjekaleva, Ryssland, +1.05,7, 8) Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge, +1.11,1, 9) Anastasia Sedova, Ryssland, +1.15,3, 10) Masako Ishida, Japan, +1.21,8.

Sprintstafett herrar:

1) Nikita Kriukov/Sergej Ustiugov, Ryssland, 17.40,69, 2) Dietmar Nöckler/Federico Pellegrino, Italien, +2,14, 3) Sami Jauhojärvi/Iivo Niskanen, Finland, +8,64, 4) Johannes Høsflot Klaebo/Emil Iversen, Norge, +18,42, 5) Simeon Hamilton/Erik Bjornsen, USA, +23,58, 6) Alex Harvey/Len Valjas, Kanada, +27,02, 7) Thomas Bing/Sebastian Eisenlauer, Tyskland, +30,96, 8) Emil Jönsson/Teodor Peterson, Sverige, +31,73, 9) Roman Furger/Jovian Hediger, Schweiz, +1.04,77, 10) Dominik Bury/Maciej Starega, Polen, +1.15,06. 

Sprintstafett damer:

1) Heidi Weng/Maiken Caspersen Falla, Norge, 20.20,56, 2) Julia Belorukova/Natalia Matvejeva, Ryssland, +5,56, 3) Sadie Bjornsen/Jessica Diggins, USA, +18,38, 4) Ida Ingemarsdotter/Stina Nilsson, Sverige, +18,57, 5) Aino–Kaisa Saarinen/Kerttu Niskanen, Finland, +23,02, 6) Stefanie Böhler/Nicole Fessel, Tyskland, +29,53, 7) Nadine Fähndrich/Laurien van der Graaff, Schweiz, +41,84, 8) Katja Visnar/Anamarija Lampic, Slovenien, +48,48, 9) Ewelina Marcisz/Justyna Kowalczyk, Polen, +48,99, 10) Ilaria Debertolis/Lucia Scardoni, Italien, +1.05,20. 

15 km herrar klassisk stil:

1) Iivo Niskanen, Finland, 36.44,0, 2) Martin Sundby, Norge, +17,9, 3) Niklas Dyrhaug, do, +31,3, 4) Alexander Bessmertnych, Ryssland, +41,8, 5) Didrik Tønseth, Norge, och Andrej Larkov, Ryssland, båda +53,2, 7) Alexej Poltoranin, Kazakstan, +1.06,3, 8) Sami Jauhojärvi, Finland, +1.09,7, 9) Johan Olsson, Sverige, +1.10,6, 10) Calle Halfvarsson, do, +1.15,0.

10 km damer klassisk stil:

1) Marit Bjørgen, Norge, 25.24,9, 2) Charlotte Kalla, Sverige, +41,0, 3) Astrid Jacobsen, Norge, +55,5, 4) Heidi Weng, do, +1.13,8, 5) Anna Haag, Sverige, +1.22,7, 6) Karttu Niskanen, Finland, +1.23,7, 7) Krista Parmakoski, do, +1.31,4, 8) Justyna Kowalczyk, Polen, +1.34,5, 9) Ingvild Flugstad Østberg, Norge, +1.34,5, 10) Stefanie Böhler, Tyskland, +1.35,8.

Stafett 4x10 km herrar:

1) Norge (Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Finn Hågen Krogh) 1.32.20,1, 2) Ryssland (Andrej Larkov, Alexander Bessmertnych, Alexej Tjervotkin, Sergej Ustiugov) +4,6, 3) Sverige (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +2.31,8, 4) Schweiz (Jason Rüesch, Jonas Baumann, Dario Cologna, Curdin Perl) +2.32,0, 5) Finland (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen, Lari Lehtonen, Matti Heikkinen) +2.42,4, 6) Tyskland (Thomas Bing, Jonas Dobler, Florian Notz, Lucas Bögl) +2.42,8

Stafett 4x5 km damer:

1) Norge (Maiken Caspersen Falla, Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Marit Bjørgen) 52.21,5, 2) Sverige (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson) +1.01,6, 3) Finland (Aino–Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Laura Mononen, Krista Pärmäkoski) +1.02,1, 4) USA (Kikkan Randall, Sadie Bjornsen, Elizabeth Stephen, Jessica Diggins) +1.33,8, 5) Ryssland (Polina Kalsina, Julia Belorukova, Julia Tjekaleva, Anastasia Sedova) +2.28,6, 6) Tyskland (Katharina Hennig, Stefanie Böhler, Nicole Fessel, Sandra Ringwald) +2.38,3

30 km damer fristil:

1) Marit Bjørgen, Norge, 1.08.36,8, 2) Heidi Weng, do, +1,9, 3) Astrid Uhrenholdt Jacobsen. do, +1,9, 4) Ragnhild Haga, Norge, +7,4, 5) Jessica Diggins, USA, +10,4, 6) Krista Pärmäkoski, Finland, +11,3, 7) Charlotte Kalla, Sverige, +13,9, 8) Teresa Stadlober, Österrike, +15,5, 9) Anna Haag, Sverige, +20,3, 10) Julia Tstjekalewa, Ryssland, +1.20,9.

50 km herrar fristil:

1) Alex Harvey, Kanada, 1.46.28,9, 2) Sergej Ustiugov, Ryssland, +0,6, 3) Matti Heikkinen, Finland, +1,4, 4) Andrew Musgrave, Storbritannien, +2,9, 5) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +3,0, 6) Sjur Røthe, do, +3,4, 7) Dario Cologna, Schweiz, +8,9, 8) Petter Northug, Norge, +12,3, 9) Maurice Manificat, Frankrike, +13,4, 10) Hans Christer Holund, Norge, +14,3.

I Lahti fick Sverige med sig totalt 2 silver och 2 brons. Silvermedaljerna togs i damstafetten 4x5 km och på 10 km klassisk stil där Charlotte Kalla kom tvåa bakom suveräna Marit Bjørgen. Marit Bjørgen blev VM:ets stora drottning med totalt 4 guld. Sveriges bronsmedaljer togs av Charlotte Kalla i skiathlon och herrarnas stafett 4x10 km. 

Hur går det i Seefeld 2019?

Resultatmässigt tippas VM i Seefeld bli en större framgång än i Lahti för 2 år sedan. I Seefeld har vi ett flertal guldhopp i form av Stina Nilsson, Maja Dahlqvist och damernas sprintstafett. Lägg därtill Ebba Andersson och Charlotte Kalla som bör vara med och slåss om medaljerna bakom suveräna Therese Johaug. För svensk del kan vi nog hoppas på en fem-sex medaljer. Två i damernas stafetter, Stina Nilsson + Ebba Andersson och eventuellt Charlotte Kalla och Maja Dahlqvist. 

Sveriges VM-trupp 2019

Följande svenskar deltar i Skid VM 2019:

Damer:

Ebba Andersson, Sollefteå skidor IF,
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK,
Hanna Falk, Ulricehamns IF,
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK,
Charlotte Kalla, Piteå elit,
Frida Karlsson, Sollefteå skidor IF,
Stina Nilsson, IFK Mora SK,
Evelina Settlin, Hudiksvalls IF,
Jonna Sundling, IFK Umeå.

Herrar:

Jens Burman, Åsarna IK,
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK,
Johan Häggström, Piteå elit,
Teodor Peterson, IFK Umeå,
Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF,
Björn Sandström, Piteå elit SK,
Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK,
Viktor Thorn, Ulricehamns IF.

Reserv på hemmaplan (utan inbördes ordning):
Fredrik Andersson, Sollefteå skidor IF,
Jonas Eriksson, IFK Mora SK,
Erik Rosjö, IFK Mora SK.

På damsidan står hoppet främst till Ebba Andersson och Charlotte Kalla. Vad gäller Stina Nilssons medverkan är den ytterst osäker då hon skada sig en månad före VM-start. En åkare som kommit allt mer under denna säsongen är Maja Dahlqvist som har tre raka pallplatser i sprinten, kanske blir hon en joker tillsammans med junioren: Frida Karlsson. 


SveaCasino.se