Resultat Alpina VM 2019

Resultat Alpina VM 2019

Följ våra svenska herrar och damer i Åre där Alpina VM avgörs 2019. Hur kommer det gå för Frida Hansdotter och de andra medaljhoppen i tävlingarna? 

Resultat gren för gren:

Slalom herrar 17/2:

Hirscher M. 2:05.86
2. Matt M. 2:06.51 +0.65
3. Schwarz M. 2:06.62 +0.76
4. Pinturault A. 2:06.79 +0.93
5. Zenhaeusern R. 2:06.82 +0.96
6. Feller M. 2:06.90 +1.04
7. Noel C. 2:06.95 +1.09
8. Kristoffersen H. 2:06.98 +1.12
9. Ryding D. 2:07.03 +1.17
10. Gross S. 2:07.33 +1.47
11. Hirschbuehl C. 2:07.36 +1.50
12. Foss-Solevaag S. 2:07.53 +1.67
13. Myhrer A. 2:07.55 +1.69
14. Meillard L. 2:07.80 +1.94
15. Khoroshilov A. 2:07.85 +1.99
16. Muffat-Jeandet V. 2:08.09 +2.23
17. Kranjec Z. 2:08.14 +2.28
18. Moelgg M. 2:08.25 +2.39
19. Vinatzer A. 2:08.31 +2.45
20. Hargin M. 2:08.39 +2.53
21. Kolega E. 2:08.42 +2.56
22. Razzoli G. 2:08.45 +2.59
23. Nordbotten J. 2:09.36 +3.50
24. Fournier S. 2:09.42 +3.56
25. Tremmel A. 2:09.78 +3.92
26. Zubcic F. 2:10.11 +4.25
27. Del Campo J. 2:11.00 +5.14
28. Strasser L. 2:11.61 +5.75
29. Nef T. 2:11.64 +5.78
30. Henttinen J. 2:12.46 +6.60

Storslalom damer 14/2:

1. Vlhova P. 1:01.10 1:00.87 2:01.97
2. Rebensburg V. 1:00.91 1:01.20 2:02.11 +0.14
3. Shiffrin M. 1:01.35 1:01.00 2:02.35 +0.38
4. Mowinckel R. 1:01.28 1:01.19 2:02.47 +0.50
5. Brignone F. 1:01.86 1:00.98 2:02.84 +0.87
6. Worley T. 1:01.64 1:01.42 2:03.06 +1.09
7. Hector S. 1:02.97 1:00.94 2:03.91 +1.94
8. Direz C. 1:03.42 1:00.76 2:04.18 +2.21
9. Frasse Sombet C. 1:02.56 1:01.68 2:04.24 +2.27
10. Ellenberger A. 1:03.05 1:01.34 2:04.39 +2.42
11. Hansdotter F. 1:02.73 1:01.67 2:04.40 +2.43
12. Liensberger K. 1:02.82 1:01.64 2:04.46 +2.49
13. Bassino M. 1:02.46 1:02.07 2:04.53 +2.56
14. Stålnacke Y. 1:03.42 1:01.16 2:04.58 +2.61
15. Holdener W. 1:02.66 1:02.01 2:04.67 +2.70
15. Haaser R. 1:02.66 1:02.01 2:04.67 +2.70
17. Robinson A. 1:04.18 1:00.57 2:04.75 +2.78
18. Stjernesund T. L. 1:02.97 1:01.87 2:04.84 +2.87
19. Schmotz M. 1:03.41 1:01.46 2:04.87 +2.90
20. Lysdahl K. 1:03.04 1:01.90 2:04.94 +2.97
21. Gut-Behrami L. 1:03.25 1:01.79 2:05.04 +3.07
22. Hrovat M. 1:02.78 1:02.28 2:05.06 +3.09
23. Gagnon M. 1:03.36 1:01.85 2:05.21 +3.24
24. Truppe K. 1:03.52 1:01.76 2:05.28 +3.31
25. Miradoli R. 1:04.06 1:01.33 2:05.39 +3.42
26. Tommy M. 1:03.67 1:02.47 2:06.14 +4.17
27. Ando A. 1:04.10 1:02.25 2:06.35 +4.38

Alpin kombination 11/2:

1. Pinturault A. 1:47.71
2. Hadalin S. 1:47.95 +0.24
3. Schwarz M. 1:48.17 +0.46
4. Tonetti R. 1:48.38 +0.67
5. Strasser L. 1:48.51 +0.80
6. Muffat-Jeandet V. 1:48.52 +0.81
7. Caviezel M. 1:48.57 +0.86
8. Aerni L. 1:48.73 +1.02
9. Paris D. 1:49.22 +1.51
10. Monsen F. 1:49.34 +1.63
11. Bennett B. 1:49.59 +1.88
12. Danklmaier D. 1:49.60 +1.89
13. Windingstad R. 1:49.68 +1.97
14. Baumann R. 1:49.70 +1.99
15. Zabystran J. 1:49.71 +2.00
16. Sejersted A. S. 1:49.73 +2.02
17. Kriechmayr V. 1:49.83 +2.12
18. Janka C. 1:49.84 +2.13
18. Cochran-Siegle R. 1:49.84 +2.13
20. Romar A. 1:49.91 +2.20
21. Koell A. 1:49.93 +2.22
22. Kilde A. A. 1:49.99 +2.28
23. Hintermann N. 1:50.01 +2.30
24. Kosi K. 1:50.10 +2.39
25. Muzaton M. 1:50.14 +2.43
26. Simonet S. 1:50.23 +2.52
27. Casse M. 1:50.57 +2.86
28. Kuznetsov I. 1:50.68 +2.97
29. Read J. 1:50.76 +3.05
30. Trikhichev P. 1:50.88 +3.17
30. Sundin O. 1:50.88 +3.17

Störtlopp damer 10/2 kl 12:30:

1. Stuhec I. 1:01.74
2. Suter C. 1:01.97 +0.23
3. Vonn L. 1:02.23 +0.49
4. Venier S. 1:02.27 +0.53
5. Mowinckel R. 1:02.33 +0.59
6. Delago N. 1:02.36 +0.62
7. Siebenhofer R. 1:02.38 +0.64
8. Gut-Behrami L. 1:02.52 +0.78
9. Tippler T. 1:02.55 +0.81
9. Schmidhofer N. 1:02.55 +0.81
11. Rebensburg V. 1:02.56 +0.82
12. Wenig M. 1:02.64 +0.90
13. Weidle K. 1:02.68 +0.94
14. Fanchini N. 1:02.74 +1.00
15. Goggia S. 1:02.76 +1.02
16. Haehlen J. 1:02.90 +1.16
17. Ledecka E. 1:02.91 +1.17
18. Weirather T. 1:03.00 +1.26
19. Lie K. V. 1:03.08 +1.34
20. Flury J. 1:03.10 +1.36
20. Miradoli R. 1:03.10 +1.36
22. Merryweather A. 1:03.26 +1.52
23. Pfister M. 1:03.30 +1.56
24. Ivarsson L. 1:03.40 +1.66
25. Hörnblad L. 1:03.60 +1.86

26. Gauthier T. 1:03.64 +1.90
27. Coletti A. 1:03.65 +1.91
28. Remme R. 1:03.83 +2.09
29. Marsaglia F. 1:03.87 +2.13
30. Small G. 1:03.96 +2.22
31. Pleshkova I. 1:03.97 +2.23
32. Gagnon M. 1:04.06 +2.32
33. Ferk M. 1:04.09 +2.35
34. Dannewitz I. 1:04.28 +2.54
35. Rapaport H. 1:04.71 +2.97
36. Prokopyeva A. 1:04.73 +2.99
37. Caill A. M. 1:05.53 +3.79

Störtlopp herrar 9/2 kl 13:30:

1. Jansrud K. 1:19.98
2. Svindal A. L. 1:20.00 +0.02
3. Kriechmayr V. 1:20.31 +0.33
4. Feuz B. 1:20.42 +0.44
5. Mayer M. 1:20.63 +0.65
6. Paris D. 1:20.72 +0.74
7. Thomsen B. 1:20.73 +0.75
8. Kilde A. A. 1:20.80 +0.82
9. Caviezel M. 1:20.81 +0.83
9. Bennett B. 1:20.81 +0.83
11. Innerhofer C. 1:20.97 +0.99
12. Cochran-Siegle R. 1:21.00 +1.02
13. Marsaglia M. 1:21.15 +1.17
14. Sejersted A. S. 1:21.18 +1.20
15. Theaux A. 1:21.23 +1.25
16. Monsen F. 1:21.25 +1.27
17. Clarey J. 1:21.35 +1.37
17. Casse M. 1:21.35 +1.37
19. Roger B. 1:21.38 +1.40
20. Kline B. 1:21.43 +1.45
21. Hintermann N. 1:21.45 +1.47
22. Faarup C. 1:21.47 +1.49
23. Nyman S. 1:21.55 +1.57
24. Von Appen H. 1:21.56 +1.58
25. Schwaiger D. 1:21.57 +1.59
26. Ganong T. 1:21.63 +1.65
27. Hrobat M. 1:21.70 +1.72
28. Ferstl J. 1:21.83 +1.85
29. Reichelt H. 1:21.87 +1.89
30. Muzaton M. 1:21.90 +1.92

Kombination damer 8/2:

1. Holdener W. 1:13.13 49.00 2:02.13
2. Vlhova P. 1:13.43 48.73 2:02.16 +0.03
3. Mowinckel R. 1:12.77 49.81 2:02.58 +0.45
4. Siebenhofer R. 1:12.71 49.91 2:02.62 +0.49
5. Remme R. 1:14.68 48.58 2:03.26 +1.13
6. Brignone F. 1:13.31 50.21 2:03.52 +1.39
7. Lie K. V. 1:13.87 49.77 2:03.64 +1.51
8. Gritsch F. 1:14.80 49.02 2:03.82 +1.69
9. Hörnblad L. 1:13.59 50.60 2:04.19 +2.06
10. Stuhec I. 1:12.72 51.55 2:04.27 +2.14
11. Barthet A. 1:14.52 49.86 2:04.38 +2.25
12. Delago N. 1:13.59 51.10 2:04.69 +2.56
13. Bassino M. 1:14.30 50.44 2:04.74 +2.61
14. Gagnon M. 1:14.49 50.26 2:04.75 +2.62
15. Ledecka E. 1:13.85 51.18 2:05.03 +2.90
16. Ferk M. 1:15.13 49.96 2:05.09 +2.96
17. Ager C. 1:14.02 52.30 2:06.32 +4.19
18. Merryweather A. 1:13.53 53.10 2:06.63 +4.50
19. Ignjatovic N. 1:15.55 51.19 2:06.74 +4.61
20. Small G. 1:14.30 52.56 2:06.86 +4.73
21. Gasienica Daniel M. 1:15.29 51.74 2:07.03 +4.90
22. Pfister M. 1:14.22 53.66 2:07.88 +5.75
23. Prokopyeva A. 1:14.53 53.40 2:07.93 +5.80
24. Paulathova K. 1:15.14 53.22 2:08.36 +6.23

Super-G herrar 6/2 kl 12:30:

1. Paris D. 1:24.20
2. Kriechmayr V. 1:24.29 +0.09
2. Clarey J. 1:24.29 +0.09
4. Innerhofer C. 1:24.55 +0.35
5. Theaux A. 1:24.57 +0.37
6. Ferstl J. 1:24.59 +0.39
7. Roger B. 1:24.61 +0.41
8. Sejersted A. S. 1:24.70 +0.50
8. Nyman S. 1:24.70 +0.50
8. Casse M. 1:24.70 +0.50
11. Cochran-Siegle R. 1:24.73 +0.53
12. Odermatt M. 1:24.78 +0.58
13. Cater M. 1:24.79 +0.59
14. Allegre N. 1:24.84 +0.64
15. Schwaiger D. 1:24.87 +0.67
16. Svindal A. L. 1:25.12 +0.92
17. Thomsen B. 1:25.13 +0.93
18. Feuz B. 1:25.20 +1.00
19. Monsen F. 1:25.25 +1.05
20. Danklmaier D. 1:25.28 +1.08
20. Koell A. 1:25.28 +1.08
22. Jansrud K. 1:25.38 +1.18
23. Bennett B. 1:25.82 +1.62
24. Kilde A. A. 1:25.83 +1.63
25. Roenngren M. 1:25.98 +1.78
26. Faarup C. 1:26.01 +1.81
27. Seger B. 1:26.05 +1.85
28. Von Appen H. 1:26.16 +1.96
29. Zubcic F. 1:26.28 +2.08
30. Zrncic Dim N. 1:26.37 +2.17
31. Meiners M. 1:26.39 +2.19
31. Kuznetsov I. 1:26.39 +2.19
33. Trikhichev P. 1:26.99 +2.79
34. Sundin O. 1:27.15 +2.95
35. Oliveras M. 1:27.69 +3.49
36. Crawford J. 1:28.13 +3.93
37. Laidlaw H. 1:28.27 +4.07
38. Bendik M. 1:28.47 +4.27
39. Klinsky T. 1:28.59 +4.39
40. Breitfuss Kammerlander S. 1:28.68 +4.48
41. Kryzl K. 1:29.22 +5.02
42. Von Appen S. 1:30.12 +5.92
43. Marsaglia M. 1:30.94 +6.74
44. Opmanis E. 1:31.34 +7.14
45. Tahiri A. 1:31.72 +7.52
46. Danilochkin Y. 1:32.98 +8.78
47. Drukarov A. 1:33.33 +9.13
48. Kovbasnyuk I. 1:33.61 +9.41
49. Danov S. 1:35.66 +11.46

Super-G damer 5/2 kl 12:30:

1. Shiffrin M. 1:04.89
2. Goggia S. 1:04.91 +0.02
3. Suter C. 1:04.94 +0.05
4. Rebensburg V. 1:04.96 +0.07
5. Fanchini N. 1:05.03 +0.14
6. Mowinckel R. 1:05.05 +0.16
7. Marsaglia F. 1:05.13 +0.24
8. Stuhec I. 1:05.15 +0.26
9. Gut-Behrami L. 1:05.37 +0.48
10. Brignone F. 1:05.43 +0.54
11. Schmidhofer N. 1:05.58 +0.69
12. Tippler T. 1:05.61 +0.72
13. Lie K. V. 1:05.82 +0.93
14. Holdener W. 1:05.99 +1.10
15. Siebenhofer R. 1:06.08 +1.19
16. Worley T. 1:06.48 +1.59
17. Miradoli R. 1:06.53 +1.64
18. Weidle K. 1:06.60 +1.71
19. Grenier V. 1:06.67 +1.78
20. Hörnblad L. 1:06.87 +1.98
21. Gagnon M. 1:06.91 +2.02
22. Merryweather A. 1:07.22 +2.33
23. Gauthier T. 1:07.34 +2.45
24. Paulathova K. 1:07.42 +2.53
25. Small G. 1:07.44 +2.55
26. Dannewitz I. 1:07.63 +2.74
27. Ledecka E. 1:07.69 +2.80
28. Caill A. M. 1:10.29 +5.40
29. Schleper S. 1:10.85 +5.96

Hur gick det i VM 2017?

Hur gick det i VM 2017 som avgjordes i St Moritz, Schweiz? 

Damer:

Störtlopp:

1. Ilka Štuhec, Slovenien 1.32,85
2. Stephanie Venier, Österrike 1.33,25 + 0,40
3. Lindsey Vonn, USA 1.33,30 + 0,45
4. Sofia Goggia, Italien 1.33,37 + 0,52
5. Laurenne Ross, USA 1.33,57 + 0,72
6. Christine Scheyer, Österrike 1.33,79 + 0,94
7. Fabienne Suter, Schweiz 1.33,88 + 1,03
8. Michelle Gisin, Schweiz 1.33,89 + 1,04
9. Ramona Siebenhofer, Österrike 1.33,97 + 1,12
10. Tina Weirather, Liechtenstein 1.34,03 + 1,18

Super-G:

1. Nicole Schmidhofer, Österrike 1.21,34
2. Tina Weirather, Liechtenstein 1.21,67 + 0,33
3. Lara Gut, Schweiz 1.21,70 + 0,36
4. Viktoria Rebensburg, Tyskland 1.21,87 + 0,53
5. Elena Curtoni, Italien 1.21,89 + 0,55
6. Ragnhild Mowinckel, Norge 1.22,03 + 0,69
7. Stephanie Venier, Österrike 1.22,11 + 0,77
8. Federica Brignone, Italien 1.22,18 + 0,84
8. Tessa Worley, Frankrike 1.22,18 + 0,84
10. Sofia Goggia, Italien 1.22,25 + 0,91

Storslalom:

1. Tessa Worley, Frankrike 2.05,55
2. Mikaela Shiffrin, USA 2.05,89 + 0,34
3. Sofia Goggia, Italien 2.06,29 + 0,74
4. Federica Brignone, Italien 2.06,47 + 0,92
5. Stephanie Brunner, Österrike 2.06,85 + 1,30
6. Manuela Mölgg, Italien 2.06,88 + 1,33
7. Ana Drev, Slovenien 2.07,36 + 1,81
8. Petra Vlhová, Slovakien 2.07,50 + 1,95
9. Sara Hector, Sverige 2.07,51 + 1,96
10. Nina Løseth, Norge 2.07,52 + 1,97

Slalom:

1. Mikaela Shiffrin, USA 1.37,27
2. Wendy Holdener, Schweiz 1.38,91 + 1,64
3. Frida Hansdotter, Sverige 1.39,02 + 1,75
4. Petra Vlhová, Slovakien 1.39,16 + 1,89
5. Šárka Strachová, Tjeckien 1.39,32 + 2,05
6. Michaela Kirchgasser, Österrike 1.39,49 + 2,22
7. Ana Bucik, Slovenien 1.39,89 + 2,62
8. Emelie Wikström, Sverige 1.40,20 + 2,93
9. Denise Feierabend, Schweiz 1.40,23 + 2,96
10. Bernadette Schild, Österrike 1.40,24 + 2,97

Kombination:

1. Wendy Holdener, Schweiz 1.58,88
2. Michelle Gisin, Schweiz 1.58,93 + 0,05
3. Michaela Kirchgasser, Österrike 1.59,26 + 0,38
4. Denise Feierabend, Schweiz 1.59,70 + 0,82
5. Lindsey Vonn, USA 1.59,73 + 0,85
6. Marie-Michele Gagnon, Kanada 2.00,15 + 1,27
7. Federica Brignone, Italien 2.00,26 + 1,38
8. Maruša Ferk, Slovenien 2.00,72 + 1,84
9. Ricarda Haaser, Österrike 2.00,81 + 1,93
10. Ragnhild Mowinckel, Norge 2.00,84 + 1,96

Herrar:

Störtlopp:

1. Beat Feuz, Schweiz 1.38,91
2. Erik Guay, Kanada 1.39,03 + 0,12
3. Max Franz, Österrike 1.39,28 + 0,37
4. Patrick Küng, Schweiz 1.39,30 + 0,39
4. Kjetil Jansrud, Norge 1.39,30 + 0,39
6. Aleksander Aamodt Kilde, Norge 1.39,40 + 0,49
7. Boštjan Kline, Slovenien 1.39,43 + 0,52
8. Andreas Sander, Tyskland 1.39,47 + 0,56
9. Peter Fill, Italien 1.39,56 + 0,65
10. Brice Roger, Frankrike 1.39,73 + 0,82

Super-G:

1. Erik Guay, Kanada 1.25,38
2. Kjetil Jansrud, Norge 1.25,83 + 0,45
3. Manuel Osborne-Paradis, Kanada 1.25,89 + 0,51
4. Aleksander Aamodt Kilde, Norge 1.25,92 + 0,54
5. Vincent Kriechmayr, Österrike 1.26,26 + 0,88
6. Alexis Pinturault, Frankrike 1.26,28 + 0,90
7. Andreas Sander, Tyskland 1.26,35 + 0,97
8. Carlo Janka, Schweiz 1.26,37 + 0,99
9. Dominik Paris, Italien 1.26,40 + 1,02
10. Hannes Reichelt, Österrike 1.26,47 + 1,09

Storslalom:

1. Marcel Hirscher, Österrike 2.13,31
2. Roland Leitinger, Österrike 2.13,56 + 0,25
3. Leif Kristian Haugen, Norge 2.14,02 + 0,71
4. Henrik Kristoffersen, Norge 2.14,07 + 0,76
5. Philipp Schörghofer, Österrike 2.14,16 + 0,85
6. Matts Olsson, Sverige 2.14,24 + 0,93
7. Alexis Pinturault, Frankrike 2.14,29 + 0,98
8. Justin Murisier, Schweiz 2.14,30 + 0,99
9. Mathieu Faivre, Frankrike 2.14,36 + 1,05
10. Riccardo Tonetti, Italien 2.14,47 + 1,16

Slalom:

1. Marcel Hirscher, Österrike 1.34,75
2. Manuel Feller, Österrike 1.35,43 + 0,68
3. Felix Neureuther, Tyskland 1.35,68 + 0,93
4. Henrik Kristoffersen, Norge 1.35,79 + 1,04
5. Aleksandr Chorosjilov, Ryssland 1.35,80 + 1,05
6. André Myhrer, Sverige 1.35,85 + 1,10
7. Marco Schwarz, Österrike 1.35,86 + 1,11
8. Michael Matt, Österrike 1.35,99 + 1,24
9. Stefano Gross, Italien 1.36,15 + 1,40
10. Štefan Hadalin, Slovenien 1.36,16 + 1,41

Kombination:

1. Luca Aerni, Schweiz 2.26,33
2. Marcel Hirscher, Österrike 2.26,34 + 0,01
3. Mauro Caviezel, Schweiz 2.26,39 + 0,06
4. Dominik Paris, Italien 2.26,73 + 0,40
5. Aleksander Aamodt Kilde, Norge 2.26,73 + 0,40
6. Justin Murisier, Schweiz 2.26,82 + 0,49
7. Carlo Janka, Schweiz 2.27,01 + 0,68
8. Vincent Kriechmayr, Österrike 2.27,08 + 0,75
9. Adrien Théaux, Frankrike 2.27,10 + 0,77
10. Alexis Pinturault, Frankrike 2.27,19 + 0,86

Lagtävling:

1. Frankrike
2. Slovakien
3. Sverige
4. Schweiz

Sverige hade inga större framgångar i Alpina VM 2017. Två brons blev det totala facit efter att Frida Hansdotter kommit trea i slalomen, samt en tredjeplats i lagtävlingen där man slog Schweiz i kampen om bronset. Den mest framgångsrika nationen vid Alpina VM 2017 blev Österrike med 9 medaljer, varav 3 guld, 4 silver och 2 brons. Tvåa i medaljligan kom Schweiz som också tog 3 VM-guld, samt 2 silver och 2 brons. 

VM:s mest framgångsrike åkare blev Marchel Hirscher som tog två individuella guld + ett silver. 

Program Alpina VM - dag för dag:

Så här körs Alpina VM 2019:

Tisdag 5 februari
12:30 Super-G (d)

Onsdag 6 februari
12:30 Super-G (h)

Fredag 8 februari
11:00 och 16:15 Kombination (d)

Lördag 9 februari
12:30 Störtlopp (h)

Söndag 10 februari
12:30 Störtlopp (d)

Måndag 11 februari
11:00 och 14:30 Kombination (h)

Tisdag 12 februari
16:00 Lagtävling

Torsdag 14 februari
14:15 och 17:45 Storslalom (d)

Fredag 15 februari
14:15 och 17:45 Storslalom (h)

Lördag 16 februari
11:00 och 14:30 Slalom (d)

Söndag 17 februari
11:00 och 14:30 Slalom (h)


Vanliga sökningar: Resultat VM Alpint, Resultat Alpina VM 2019, Resultat Alpina VM 2017


SveaCasino.se