Ranking Europa League lag 2018/19

Ranking Europa League lag 2018/19

Gruppspelsdags i Europa League 2018/19. På menyn väntar en mängd intressanta matcher, däribland Malmö FF:s! Inför Europa League starten har vi på SveaCasino.se tagit en närmare titt på lagens ranking. Vilka lag i turneringen är de bäst rankade och hur står sig Malmö FF till de övriga lagen?

  1. Sevilla (ESP) 113.000
  2. Arsenal (ENG) 93.000
  3. Chelsea (ENG) 82.000
  4. Zenit (RUS) 78.000
  5. Leverkusen (GER) 66.000
  6. Dynamo Kiev (UKR) 62.000
  7. Beşiktaş (TUR) 57.000
  8. Salzburg 55.500
  9. Olympiakos (GRE) 54.000
  10. Villarreal (ESP) 52.000
  11. Anderlecht (BEL) 48.000
  12. Lazio (ITA) 41.000
  13. Sporting CP (POR) 40.000
  14. Ludogorets (BUL) 37.000
  15. Köpenhamn (DEN) 34.000
  16. Marseille (FRA) 32.000
  17. Celtic (SCO) 31.000
  18. PAOK 29.500
  19. AC Milan (ITA) 28.000
  20. Genk (BEL) 27.000
  21. Fenerbahçe (TUR) 23.500
  22. Krasnodar (RUS) 23.500
  23. Astana (KAZ) 21.750
  24. Rapid Wien (AUT) 21.500
  25. Real Betis (ESP) 21.399
  26. BATE Borisov 20.500
  27. Qarabağ (AZE) 20.500
  28. Dinamo Zagreb (CRO) 17.500
  29. RB Leipzig (GER) 17.000
  30. Eintracht Frankfurt (GER) 14.285
  31. Malmö (SWE) 14.000
  32. Spartak Moskva (RUS) 13.500
  33. Standard Liège (BEL) 12.500
  34. Zürich (SUI) 12.000
  35. Bordeaux (FRA) 11.283 
  36. Rennes (FRA) 11.283
  37. Apollon (CYP) 10.000
  38. Rosenborg (NOR) 9.000
  39. Vorskla (UKR) 8.226
  40. Slavia Prag (CZE) 7.500
  41. Akhisar Belediyespor (TUR) 7.160
  42. Jablonec (CZE) 6.035
  43. AEK Larnaca (CYP) 4.310
  44. Vidi (HUN) 4.250
  45. Rangers (SCO) 3.725
  46. Dudelange (LUX) 3.500
  47. Spartak Trnava (SVK) 3.500
  48. Sarpsborg (NOR) 3.485

Som ni kan se ovan är Malmö ganska långt ner på listan vad gäller rankingen på Europa League lag. Skåningarna ligger först på plats nummer 31 av 48 lag. 

Topprankade i Europa Leagues gruppspel är Sevilla från Spanien. Sevilla är enda laget med över 100,000 UEFA-poäng. Totalt har Sevilla samlat på sig 113,000 UEFA-poäng, vilket är 20,000 mer än tvåan Arsenal. 

Det sämst rankade laget i hela Europa League gruppspelet är norska Sarpsborg som gör debut i Europa League sammanhang. Sarpsborg är också en av Malmö FFs motståndare i grupp I där även Besiktas och Genk ingår. 

Gruppindelning efter ranking

Grupp A: 

  • Bayer Leverkusen, 5
  • Ludogorets, 14
  • Zürich, 34
  • AEK Larnaca, 43

Totalt: 96

Grupp B:

  • Salzburg, 8
  • Celtic, 17
  • RB Leipzig, 29
  • Rosenborg, 38

Totalt: 92

Grupp C: 

  • Zenit, 4
  • FC Köpenhamn, 15
  • Bordeaux, 35
  • Slavia Prag, 40

Totalt: 94

Grupp D: 

  • Anderlecht, 11
  • Fenerbahce, 21
  • Dinamo Zagreb, 28
  • Spartak Trnava, 47

Totalt: 107

Grupp E:

  • Arsenal, 2
  • Sporting CP, 13
  • Qarabag, 27
  • Vorskla, 39

Totalt: 81

Grupp F: 

  • Olympiakos, 9
  • Milan, 19
  • Real Betis, 25
  • Dudelange, 46

Totalt: 99

Grupp G: 

  • Villarreal, 10
  • Rapid Wien, 24
  • Spartak Moskva, 32
  • Rangers, 45

Totalt: 111

Grupp H:

  • Lazio, 12
  • Marseille, 16
  • Frankfurt, 30
  • Apollon Limassol, 37

Totalt: 95

 Grupp I:

  • Besiktas, 7
  • Genk, 20
  • Malmö FF, 31
  • Sarpsborg, 48

Totalt: 106

Grupp J: 

  • Sevilla, 1
  • Krasnodar, 22
  • Standard Liege, 33
  • Akhisarspor, 41

Totalt: 97

Grupp K: 

  • Dynamo Kiev, 6
  • Astana, 23
  • Rennes, 36
  • Jablonec, 42

Totalt: 107

Grupp L: 

  • Chelsea, 3
  • PAOK, 18
  • BATE Borisov, 26
  • Vidi, 44

Totalt: 91

Rankingmässigt är Grupp E med Arsenal, Sporting, Qarabag och Vorskla den bästa. Den svagaste är Grupp G med Villareal, Rapid Wien, Spartak Moskva och Rangers.

Spelschema för Europa League 2018/19

Så spelas Europa League säsongen 2018/19:

Gruppspel:

Omgång 1:

20.09. 18:55 Akhisar Belediye - Krasnodar
20.09. 18:55 Besiktas - Sarpsborg 08
20.09. 18:55 Dyn. Kiev - FC Astana
20.09. 18:55 Genk - Malmö FF
20.09. 18:55 Lazio - Apollon
20.09. 18:55 Marseille - Eintracht Frankfurt
20.09. 18:55 MOL Vidi - BATE
20.09. 18:55 PAOK - Chelsea
20.09. 18:55 Rapid Wien - Sp. Moskva
20.09. 18:55 Rennes - Jablonec
20.09. 18:55 Sevilla - St. Liege
20.09. 18:55 Villarreal - Rangers
20.09. 21:00 AEK Larnaca - Zürich
20.09. 21:00 Arsenal - Vorskla
20.09. 21:00 Celtic - Rosenborg
20.09. 21:00 Din. Zagreb - Fenerbahce
20.09. 21:00 Dudelange - AC Milan
20.09. 21:00 FC Köpenhamn - Zenit Petersburg
20.09. 21:00 Ludogorets - Leverkusen
20.09. 21:00 Olympiakos Piraeus - Betis
20.09. 21:00 RB Leipzig - Salzburg
20.09. 21:00 Slavia Prag - Bordeaux
20.09. 21:00 Sporting - Qarabag
20.09. 21:00 Trnava - Anderlecht

Omgång 2:

04.10. 16:50 FC Astana - Rennes  
04.10. 18:55 AC Milan - Olympiakos Piraeus  
04.10. 18:55 Anderlecht - Din. Zagreb  
04.10. 18:55 Betis - Dudelange  
04.10. 18:55 Bordeaux - FC Köpenhamn  
04.10. 18:55 Fenerbahce - Trnava  
04.10. 18:55 Leverkusen - AEK Larnaca  
04.10. 18:55 Qarabag - Arsenal  
04.10. 18:55 Rosenborg - RB Leipzig  
04.10. 18:55 Salzburg - Celtic  
04.10. 18:55 Vorskla - Sporting  
04.10. 18:55 Zenit Petersburg - Slavia Prag
04.10. 18:55 Zürich - Ludogorets  
04.10. 21:00 Apollon - Marseille  
04.10. 21:00 BATE - PAOK  
04.10. 21:00 Chelsea - MOL Vidi  
04.10. 21:00 Eintracht Frankfurt - Lazio  
04.10. 21:00 Jablonec - Dyn. Kiev  
04.10. 21:00 Krasnodar - Sevilla  
04.10. 21:00 Malmö FF - Besiktas  
04.10. 21:00 Rangers - Rapid Wien  
04.10. 21:00 Sarpsborg 08 - Genk  
04.10. 21:00 Sp. Moskva - Villarreal  
04.10. 21:00 St. Liege - Akhisar Belediye  

Omgång 3:

25.10. 18:55 AC Milan - Betis  
25.10. 18:55 AEK Larnaca - Ludogorets  
25.10. 18:55 Anderlecht - Fenerbahce  
25.10. 18:55 Dudelange - Olympiakos Piraeus  
25.10. 18:55 FC Köpenhamn - Slavia Prag  
25.10. 18:55 Qarabag - Vorskla  
25.10. 18:55 RB Leipzig - Celtic  
25.10. 18:55 Salzburg - Rosenborg  
25.10. 18:55 Sporting - Arsenal  
25.10. 18:55 Trnava - Din. Zagreb  
25.10. 18:55 Zenit Petersburg - Bordeaux  
25.10. 18:55 Zürich - Leverkusen  
25.10. 21:00 Besiktas - Genk  
25.10. 21:00 Chelsea - BATE  
25.10. 21:00 Eintracht Frankfurt - Apollon  
25.10. 21:00 Jablonec - FC Astana  
25.10. 21:00 Marseille - Lazio  
25.10. 21:00 PAOK - MOL Vidi  
25.10. 21:00 Rangers - Sp. Moskva 
25.10. 21:00 Rennes - Dyn. Kiev  
25.10. 21:00 Sarpsborg 08 - Malmö FF  
25.10. 21:00 Sevilla - Akhisar Belediye  
25.10. 21:00 St. Liege - Krasnodar  
25.10. 21:00 Villarreal - Rapid Wien 

Omgång 4:

08.11. 16:50 FC Astana - Jablonec  
08.11. 16:50 Fenerbahce - Anderlecht  
08.11. 18:55 Akhisar Belediye - Sevilla  
08.11. 18:55 Apollon - Eintracht Frankfurt  
08.11. 18:55 BATE - Chelsea  
08.11. 18:55 Dyn. Kiev - Rennes  
08.11. 18:55 Genk - Besiktas  
08.11. 18:55 Krasnodar - St. Liege  
08.11. 18:55 Lazio - Marseille  
08.11. 18:55 Malmö FF - Sarpsborg 08  
08.11. 18:55 MOL Vidi - PAOK  
08.11. 18:55 Rapid Wien - Villarreal  
08.11. 18:55 Sp. Moskva - Rangers  
08.11. 21:00 Arsenal - Sporting  
08.11. 21:00 Betis - AC Milan  
08.11. 21:00 Bordeaux - Zenit Petersburg  
08.11. 21:00 Celtic - RB Leipzig  
08.11. 21:00 Din. Zagreb - Trnava  
08.11. 21:00 Leverkusen - Zürich  
08.11. 21:00 Ludogorets - AEK Larnaca  
08.11. 21:00 Olympiakos Piraeus - Dudelange  
08.11. 21:00 Rosenborg - Salzburg  
08.11. 21:00 Slavia Prag - FC Köpenhamn  
08.11. 21:00 Vorskla - Qarabag  

Omgång 5:

29.11. 16:50 FC Astana - Dyn. Kiev
29.11. 16:50 Sp. Moskva - Rapid Wien 
29.11. 18:55 AC Milan - Dudelange  
29.11. 18:55 Anderlecht - Trnava  
29.11. 18:55 BATE - MOL Vidi  
29.11. 18:55 Betis - Olympiakos Piraeus  
29.11. 18:55 Bordeaux - Slavia Prag 
29.11. 18:55 Fenerbahce - Din. Zagreb  
29.11. 18:55 Krasnodar - Akhisar Belediye  
29.11. 18:55 Leverkusen - Ludogorets  
29.11. 18:55 Qarabag - Sporting  
29.11. 18:55 Rosenborg - Celtic  
29.11. 18:55 Salzburg - RB Leipzig  
29.11. 18:55 Vorskla - Arsenal  
29.11. 18:55 Zenit Petersburg - FC Köpenhamn  
29.11. 18:55 Zurich - AEK Larnaca  
29.11. 21:00 Apollon - Lazio  
29.11. 21:00 Chelsea - PAOK  
29.11. 21:00 Eintracht Frankfurt - Marseille  
29.11. 21:00 Jablonec - Rennes  
29.11. 21:00 Malmö FF - Genk  
29.11. 21:00 Rangers - Villarreal  
29.11. 21:00 Sarpsborg 08 - Besiktas  
29.11. 21:00 St. Liege - Sevilla  

Omgång 6:

13.12. 18:55 Akhisar Belediye - St. Liege  
13.12. 18:55 Besiktas - Malmö FF  
13.12. 18:55 Dyn. Kiev - Jablonec  
13.12. 18:55 Genk - Sarpsborg 08  
13.12. 18:55 Lazio - Eintracht Frankfurt  
13.12. 18:55 Marseille - Apollon  
13.12. 18:55 MOL Vidi - Chelsea  
13.12. 18:55 PAOK - BATE  
13.12. 18:55 Rapid Wien - Rangers  
13.12. 18:55 Rennes - FC Astana  
13.12. 18:55 Sevilla - Krasnodar  
13.12. 18:55 Villarreal - Sp. Moskva  
13.12. 21:00 AEK Larnaca - Leverkusen  
13.12. 21:00 Arsenal - Qarabag  
13.12. 21:00 Celtic - Salzburg  
13.12. 21:00 Din. Zagreb - Anderlecht  
13.12. 21:00 Dudelange - Betis  
13.12. 21:00 FC Köpenhamn - Bordeaux  
13.12. 21:00 Ludogorets - Zürich  
13.12. 21:00 Olympiakos Piraeus - AC Milan  
13.12. 21:00 RB Leipzig - Rosenborg  
13.12. 21:00 Slavia Prag - Zenit Petersburg  
13.12. 21:00 Sporting - Vorskla  
13.12. 21:00 Trnava - Fenerbahce

Slutspel:

16-delsfinaler: 14/21 februari 2019

Åttondelsfinaler: 7/14 mars 2019

Kvartsfinaler: 11/18 april 2019

Semifinaler: 2/9 maj 2019

Final: 29 maj på Olympiastadion i Baku

Spela på Europa League 2018/19

Spela på Europa League och få en rejäl välkomstbonus på köpet! Så här ser bonusarna ut:

Unibet Sport 1 000 kr bonus.
ComeOn Sport 400 kr bonus.
Betsson Sport 1 000 kr bonus.
1000 kr riskfritt spel
LeoVegas Sport 2 000 kr bonus.

 


SveaCasino.se