Program EM simning 2018 - långbana

Program EM simning 2018 - långbana

När simmar Sarah Sjöström och den andra svenska simmarna i EM 2018? Hos SveaCasino.se hittar du det kompletta programmet för Sim-EM i Glasgow som pågår mellan den 3 och 9 augusti.

Program EM simning 2018 dag för dag:

Så här ser hela EM-programmet ut från dag 1: 

Fredagen den 3 augusti

kl 10.30 Försökspasset (svensk tid)

400 meter medley, damer, försök
Ingen svensk deltagare

400 meter fritt, herrar, försök
Victor Johansson, Jönköping S
Adam Paulsson SK Elfsborg
Robin Hanson Järfälla

50 meter fritt, damer, försök
Sarah Sjöström, Södertörn S
Magdalena Kuras Triton

50 meter rygg, herrar, försök
Gustav Hökfelt, SK Neptun,
Björn Seeliger Södertälje

100 meter fjäril, damer, försök
Sarah Sjöström, Södertörn S,
Louise Hansson, Helsingborg S,
Sara Junevik Falu SS

100 meter bröstsim, herrar, försök
Johannes Skagius, Sundsvall S
Erik Persson, Kungsbacka S,

4x100 meter fritt, damer
Sverige

4x100 meter fritt, herrar
Sverige

800 meter fritt, damer
Hanna eriksson Jönköpings Sim

kl 18.00 Eftermiddagspasset (svensk tid)
 
400 meter medley, damer, final
400 meter fritt, herrar, final
50 meter fritt, damer, semifinal
50 meter rygg, herrar, semifinal
100 meter fjäril, damer, semifinal
100 meter bröstsim, herrar, semifinal
4x100 meter fritt, damer, final
4x100 meter fritt, herrar, final

ComeOn Sport 400 kr bonus.
Få Tur-kalsonger

 

Lördagen den 4 augusti:

kl 10.30 Försökspasset (svensk tid)

100 meter fritt, herrar, försök
Christoffer Carlsen, Helsingborg
Björn Seeliger Södertälje 
Isak Eliasson Spårvägen
Gustav Dahlman Västerås

100 meter bröstsim, damer, försök
Sophie Hansson, Helsingborg
Jesica Eriksson Uddevalla 

200 meter fjäril, herrar, försök
Ingen svensk deltagare

50 meter rygg, damer, försök
Ida Lindborg, Malmö KK,
Magdalena Kuras Triton

4x200 meter fritt, mixed, försök
Sverige 

1500 meter fritt, herrar, försök
Victor Johansson, Jönköping

kl 18.00 Eftermiddagspasset (svensk tid)

800 meter fritt, damer, final
100 meter bröstsim, herrar, final
100 meter fjäril, damer, final
100 meter fritt, herrar, semifinal
100 meter damer, bröstsim, semifinal
200 meter fjäril, herrar, semifinal
50 meter rygg, damer, semifinal
50 meter rygg, herrar, final
50 meter fritt, damer, final
4x200 meter fritt, mixed, final

Unibet Sport 1 000 kr bonus.

 

Söndagen den 5 augusti:

kl 10.30 Försökspasset (svensk tid)

200 meter medley, herrar, försök
Simon Sjödin Neptun

200 meter fjäril, damer, försök
Ingen svensk deltagare

100 meter rygg, herrar, försök
Gustav Hökfelt, SK Neptun,
Simon Sjödin Neptun
Björn Seeliger Södertälje

200 meter fritt, damer, försök
Hanna Eriksson, Jönköping 
Louise Hansson Helsingborg

200 meter bröst, herrar, försök
Erik Persson, Kungsbacka

4x200 meter fritt, herrar, försök
Sverige

kl 18.00 Eftermiddagspasset (svensk tid)

1 500 meter fritt, herrar, final
100 meter fritt, herrar, final
100 meter bröstsim, damer, final
100 meter rygg, herrar, semifinal
200 meter fjäril, damer, semifinal
200 meter bröstsim, herrar, semifinal
50 meter rygg, damer, final
200 meter medley, herrar, semifinal
200 meter fritt, damer, semifinal
200 meter fjäril, herrar, final
4x200 meter fritt, herrar, final

LeoVegas Sport 2 000 kr bonus.

 

Måndagen den 6 augusti:

kl 10.30 Försökspasset (svensk tid)

200 meter fritt, herrar, försök
Robin Hanson Järfälla Sim
Victor Johansson Jönköping
Gustaf Dahlman Västerås
Adam Paulsson

200 meter bröstsim, damer, försök
Sophie Hansson, Helsingborg
Jessica Eriksson Uddevalla

50 meter fjäril, herrar, försök
Ingen svensk deltagare

100 meter rygg, damer, försök
Ida Lindborg Malmö KK

4x100 meter medley, mixed, försök
Sverige

1 500 meter fritt, damer, försök
Hanna Eriksson

kl 18.00 Eftermiddagspasset (svensk tid)

200 meter fjäril, damer, final
100 meter rygg, herrar, final
100 meter rygg, damer, semifinal
200 meter fritt, herrar, semifinal
200 meter bröstsim, damer, semifinal
50 meter fjäril, herrar, semifinal
200 meter fritt, damer, final
200 meter bröstsim, herrar, final
200 meter medley, herrar, final
4x100 meter medley, mixed, final

Snabbare Sport
Betting utan konto

 

Tisdagen den 7 augusti:

kl 10.00 Försökspasset (svensk tid)

100 meter fritt, damer, försök
Louise Hansson, Helsingborg
Sarah Sjöström, Södertörn
Magdalena Kuras Triton
Sara Junevik Falu SS

50 meter bröstsim, herrar, försök
Johannes Skagius, Neptun

200 meter medley, damer, försök
Ingen svensk deltagare

200 meter rygg, herrar, försök
Gustav Hökfelt, SK Neptun,

4x200 meter fritt, damer, försök
Ingen svensk deltagare

800 meter fritt, herrar, försök
Victor Johansson, Jönköping S

kl 17.30 Eftermiddagspasset (svensk tid)

1 500 meter fritt, damer, final
50 meter fjäril, herrar, final
100 meter rygg, damer, final
200 meter rygg, herrar, semifinal
100 meter fritt, damer, semifinal
50 meter bröstsim, herrar, semifinal
200 meter bröstsim, damer, final
200 meter fritt, herrar, final
200 meter medley, damer, semifinal
4x200 meter fritt, damer, final

Mobilebet Sport 600 kr bonus.

 

Onsdagen den 8 augusti:

kl 10.00 Försökspasset (svensk tid)

200 meter rygg, damer, försök
Ingen svensk deltagare

50 meter fritt, herrar, försök
Björn Seeliger, Södertälje
Christoffer Carlsen Helsingborg
Isak eliasson Spårvägen 

50 meter fjäril, damer, försök
Louise Hansson, Helsingborg
Sarah Sjöström, Södertörn
Sara Junevik Falu SS
Ida Lindborg Malmö KK

100 meter fjäril, herrar, försök
Simon Sjödin, SK Neptun,

50 meter bröstsim, damer, försök
Jessica Eriksson, Uddevalla
Sophie Hansson, Helsingborg

4x100 meter fritt, mixed, försök
Sverige

kl 17.30 Eftermiddagspasset (svensk tid)

800 meter fritt, herrar, final
100 meter fritt, damer, final
50 meter bröstsim, herrar, final
200 meter rygg, damer, semifinal
50 meter fritt, herrar, semifinal
50 meter fjäril, damer, semifinal
100 meter fjäril, herrar, semifinal
50 meter bröstsim, damer, semifinal
200 meter rygg, herrar, final
200 meter medley, damer, final
4x100 meter fritt, mixed, final

Bethard Sport 1 250 kr bonus.

 

Torsdagen den 9 augusti:

kl 10.00 Försökspasset (svensk tid)

400 meter medley, herrar, försök
Adam Paulsson SK Elfsborg,

400 meter fritt, damer, försök
Hanna Eriksson, Jönköping S, 

4x100 meter medley, herrar, försök
Sverige

4x100 meter medley, damer, försök
Sverige

kl 17.45 Eftermiddagspasset (svensk tid)

50 meter fjäril, damer, final
50 meter fritt, herrar, final
50 meter bröstsim, damer, final
100 meter fjäril, herrar, final
200 meter rygg, damer, final
400 meter medley, herrar, final
400 meter fritt, damer, final
4x100 meter medley, herrar, final
4x100 meter medley, damer, final

Betfair Sport 1 000 kr bonus.

Om EM i Simning 2018

Europamästerskapen i simsport är ett mästerskap i tävlingssimning på långbana (50 meters bassäng) som arrangeras sedan 1926 av LEN -  det europeiska simsportförbundet. Damklasser infördes 1927.

Tävlingarna omfattar även simhopp, konstsim och öppet vatten-simning. Vattenpolo ingick också i Europamästerskapen i simsport, men spelas sedan 1999 separat. Sedan år 2000 hålls mästerskapen vartannat år och därför händer det att LEN anordnar individuella mästerskap för de olika sporterna under år som inte Europamästerskapen i simsport äger rum.

Långbane EM i Glasgow 2018 blir det 34:e mästerskapet. Senast arrangerades Långbane EM i London. 

Sveriges trupp i Sim EM 2018

19 simmare har tagits ut i Sveriges trupp till EM i Glasgow, 3–9 augusti. Den svenska truppens starkast lysande stjärna Sarah Sjöström är uttagen på fyra distanser: 50 och 100 meter i både frisim och fjärilsim.

Damer:

Hanna Eriksson, Jönköping S, 200 fr, 400 fritt

Jessica Eriksson, Uddevalla S, 50 bröst

Louise Hansson, Helsingborg S, 100 fjäril, 50 fjäril, 100 fritt

Sophie Hansson, Helsingborg S, 50, 100, 200 bröst

Sara Junevik, Falu S, 50 och 100 fjäril

Magdalena Kuras, SK Triton, lag

Ida Lindborg, Malmö KK, 50 rygg

Sarah Sjöström, Södertörn S, 50, 100 fritt 50, 100 fjäril

Herrar:

Christoffer Carlsen, Helsingborg S, 100 fritt

Gustaf Dahlman, Västerås S, lag

Isak Eliasson, Spårvägen S, lag

Robin Hanson, Järfälla S, lag

Gustav Hökfelt, SK Neptun, 50, 100, 200 rygg

Victor Johansson, Jönköping S, 400 fritt, 800 fritt, 1500 fritt

Adam PaulssonSK Elfsborg, 400 fritt, 400 medley

Erik Persson, Kungsbacka S, 100, 200 bröstsim

Björn Seeliger, Södertälje S, 50 frisim

Simon Sjödin, SK Neptun, 100 fjäril

Johannes Skagius, Sundsvall S, 50 och 100 bröst

Sarah Sjöström är givetvis vår allra största guldhopp i Långbane EM i Glasgow. Den svenska simstjärnan har goda guldchanser i alla discipliner som hon ställer upp i. Andra tänkbara medaljkandidater är Victor Johansson på 800 meter fritt, en distans som han är trea på i Europa denna säsong. En annan hygglig medaljkandidat är Louise Hansson och 4x100 m fritt damer, där Sverige har en bronsmedalj att försvara från 2016. 


SveaCasino.se