Odds Skytteliga Allsvenskan 2019

Odds Skytteliga Allsvenskan 2019

Vem vinner den Allsvenska skytteligan säsongen 2019? Hos SveaCasino.se har vi tittat lite närmare på oddsen:

Vem vinner Allsvenskans skytteliga 2019?

Vinnarodds skyttekung i Allsvenskan 2019:

Paulinho 4.25 Spela här!
Marcus Antonsson 6.00 Spela här!
Linus Hallenius 7.00 Spela här!
Alexander Jeremejeff 7.00 Spela här!
Nikola Djurdjic 9.00 Spela här!
Christoffer Nyman 9.00 Spela här!
M. Buya Turay 11.00 Spela här!
Henok Goitom 31.00 Spela här!
Dino Islamovic 31.00 Spela här!
Chinedu Obasi 31.00 Spela här!

Favorit: Paulinho, BK Häcken

Favorit att vinna Allsvenskans skytteliga är inte helt oväntat förra årets vinnare: Paulinho. Säsongen 2018 lyckades brassen göra 20 mål på 27 matcher, vilket räckte för att vinna Allsvenskans skytteliga 2018. Att Paulinho spelar i ett lag som brukar göra en hel del mål gör väl knappast saken sämre och visst är känslan att Häcken-anfallaren kommer göra minst 15 baljor även den kommande säsongen. Hos Unibet ger ett spel på Paulinho att göra flest mål i Allsvenskan 2019: 4.25. 

Utmanare: Marcus Antonsson, Malmö FF

Främste utmanare till Paulinho, väntas Malmö FF:s Marcus Antonsson bli. Antonsson hann med 8 mål på 15 matcher i Allsvenskan 2018 och tycks verkligen ha hittat målet i sin nya klubb. I Europa League noterades den tidigare Kalmar FF-anfallaren för 5 mål på 10 matcher, vilket han var bäst med i MFF. Om Antonsson har vad som krävs för att vinna den Allsvenska skytteligan 2019 återstår att se men visst är chanserna goda, speciellt då MFF brukar göra en hel del mål....

Fler odds hittar du hos Unibet och LeoVegas

Spela på vinnaren av den Allsvenska skytteligan 2019? Hos LeoVegas och Unibet hittar du fler odds:

Unibet Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela casino ansvarsfullt | regler & villkor gäller

LeoVegas Sport 2 000 kr bonus.

18+ | Spela casino ansvarsfullt | regler & villkor gäller

Övriga kandidater

Bland övriga tänkbara kandidater att vinna den Allsvenska skytteligan hittar vi GIF Sundsvalls Linus Hallenius, AIK:s Henok Goitom samt Nikolas Djurdijc, Hammarby, Christoffer Nyman, IFK Norrköping och Djurgårdens nyförvärv Mohammed Buya Turay med ett förflutet i Dalkurd och AFC Eskilstuna. En spelare som inte finns med på Unibets oddslista är Häckens Mervan Celik som verkligen öst in mål i Svenska Cupen. På 4 matcher har det blivit 9 mål för anfallaren.....

Högoddsare

För de som vill spänna båge extra mycket finns där ett par spelare med goda chanser att nå högt upp i den Allsvenska skytteligan 2019. Helsingborgs Andri Bjarnason är en hygglig kandidat, en annan är MFFs rutinerade anfallare Markus Rosenberg. Dessa ger 41 respektive 31 gånger pengarna att vinna Allsvenskans skytteliga säsongen 2019. 

Så spelas Allsvenskan 2019:

Omgång 1:

31 mar söndag 15:00 AIK Östersund C More Fotboll
31 mar söndag 15:00 Falkenberg Örebro C More Live 2
31 mar söndag 15:00 Kalmar Sirius C More Live 3
31 mar söndag 17:30 Helsingborg Norrköping C More Fotboll
31 mar söndag 17:30 AFC Eskilstuna Göteborg C More Live 2
01 apr måndag 19:00 Elfsborg Hammarby C More Fotboll
01 apr måndag 19:00 Djurgården Sundsvall C More Live 2
01 apr måndag 19:00 Malmö Häcken Sportkanalen

Omgång 2:

06 apr lördag 16:00 Sundsvall Malmö C More Fotboll
06 apr lördag 16:00 Häcken Helsingborg C More Live 2
07 apr söndag 15:00 Göteborg Elfsborg C More Fotboll
07 apr söndag 15:00 Östersund Falkenberg C More Live
07 apr söndag 17:30 Hammarby Kalmar C More Fotboll
08 apr måndag 19:00 Örebro Djurgården C More Fotboll
08 apr måndag 19:00 Sirius AFC Eskilstuna C More Live 2
08 apr måndag 19:00 Norrköping AIK Sportkanalen

Omgång 3:

12 apr fredag 19:00 AFC Eskilstuna Örebro C More Fotboll
13 apr lördag 13:30 Falkenberg Häcken C More Fotboll
13 apr lördag 16:00 Kalmar Norrköping C More Fotboll
14 apr söndag 15:00 AIK Sirius C More Fotboll
14 apr söndag 15:00 Elfsborg Sundsvall C More Live
14 apr söndag 17:30 Malmö Östersund C More Fotboll
15 apr måndag 19:00 Djurgården Göteborg C More Fotboll
15 apr måndag 19:00 Helsingborg Hammarby Sportkanalen

Omgång 4:

19 apr fredag 13:30 Östersund Elfsborg C More Fotboll
19 apr fredag 16:00 Örebro AIK C More Fotboll
19 apr fredag 16:00 Norrköping Falkenberg C More Live 2
20 apr lördag 16:00 Sirius Malmö C More Fotboll
21 apr söndag 15:00 Häcken Djurgården C More Fotboll
21 apr söndag 17:30 Hammarby AFC Eskilstuna C More Fotboll
22 apr måndag 15:00 Göteborg Helsingborg C More Fotboll
22 apr måndag 17:30 Sundsvall Kalmar C More Fotboll

Omgång 5:

24 apr onsdag 19:00 Malmö Hammarby C More Fotboll
24 apr onsdag 19:00 AIK Häcken C More Live
24 apr onsdag 19:00 Elfsborg Örebro C More Live 2
24 apr onsdag 19:00 Falkenberg Sirius C More Live 3
24 apr onsdag 19:00 AFC Eskilstuna Östersund C More Live 4
25 apr torsdag 19:00 Djurgården Norrköping C More Fotboll
25 apr torsdag 19:00 Kalmar Göteborg C More Live
25 apr torsdag 19:00 Helsingborg Sundsvall C More Live 2

Omgång 6:

27 apr lördag 16:00 Sirius Elfsborg C More Fotboll
28 apr söndag 15:00 Hammarby Djurgården C More Fotboll
28 apr söndag 15:00 Häcken AFC Eskilstuna C More Live
28 apr söndag 17:30 Norrköping Malmö C More Fotboll
29 apr måndag 19:00 Östersund Helsingborg C More Fotboll
29 apr måndag 19:00 Örebro Kalmar C More Live 2
29 apr måndag 19:00 Sundsvall Falkenberg C More Live 3
29 apr måndag 19:00 Göteborg AIK Sportkanalen

Omgång 7:

04 maj lördag 13:30 AIK AFC Eskilstuna C More Fotboll
04 maj lördag 16:00 Sirius Göteborg C More Fotboll
05 maj söndag 15:00 Falkenberg Malmö C More Fotboll
05 maj söndag 15:00 Häcken Sundsvall C More Live
05 maj söndag 15:00 Kalmar Östersund C More Live 2
05 maj söndag 17:30 Örebro Hammarby C More Fotboll
06 maj måndag 19:00 Helsingborg Djurgården C More Fotboll
06 maj måndag 19:00 Elfsborg Norrköping Sportkanalen

Omgång 8:

10 maj fredag 19:00 Hammarby Sirius C More Fotboll
11 maj lördag 13:30 Östersund Häcken C More Fotboll
11 maj lördag 16:00 Kalmar Helsingborg C More Fotboll
11 maj lördag 16:00 AFC Eskilstuna Falkenberg C More Live 2
11 maj lördag 18:05 Sundsvall Örebro C More Fotboll
12 maj söndag 15:00 Djurgården AIK C More Fotboll
12 maj söndag 17:30 Malmö Elfsborg C More Fotboll
13 maj måndag 19:00 Norrköping Göteborg C More Fotboll

Omgång 9:

14 maj tisdag 19:00 Hammarby Östersund C More Fotboll
15 maj onsdag 19:00 Helsingborg AIK C More Fotboll
15 maj onsdag 19:00 Falkenberg Djurgården C More Live
15 maj onsdag 19:00 Häcken Kalmar C More Live 2
15 maj onsdag 19:00 Sirius Sundsvall C More Live 3
15 maj onsdag 19:00 Elfsborg AFC Eskilstuna C More Live 4
16 maj torsdag 19:00 Örebro Norrköping C More Fotboll
16 maj torsdag 19:00 Göteborg Malmö Sportkanalen

Omgång 10:

18 maj lördag 16:00 AFC Eskilstuna Helsingborg C More Fotboll
19 maj söndag 15:00 Malmö Kalmar C More Fotboll
19 maj söndag 15:00 Sirius Häcken C More Live
19 maj söndag 17:30 Djurgården Elfsborg C More Fotboll
20 maj måndag 19:00 AIK Falkenberg C More Fotboll
20 maj måndag 19:00 Norrköping Sundsvall C More Live 2
20 maj måndag 19:00 Östersund Örebro C More Live 3
20 maj måndag 19:00 Göteborg Hammarby Sportkanalen

Omgång 11 - 26/5:

Helsingborgs IF-Falkenbergs FF
Örebro-IK Sirius
Gif Sundsvall-AIK
Kalmar FF-IF Elfsborg
Malmö FF-Athletic Eskilstuna
Hammarby-IFK Norrköping
Djurgården-Östersund
BK Häcken-IFK Göteborg

Omgång 12 - 2/6:

Helsingborgs IF-Malmö FF
IF Elfsborg-BK Häcken
Falkenbergs FF-Kalmar FF
Östersund-Gif Sundsvall
IFK Göteborg-Örebro
AIK-Hammarby
IK Sirius-Djurgården
Athletic Eskilstuna-IFK Norrköping

Omgång 13 - 30/6:

Örebro-Helsingborgs IF
Falkenbergs FF-IF Elfsborg
IFK Norrköping-IK Sirius
Gif Sundsvall-Athletic Eskilstuna
Östersund-IFK Göteborg
Djurgården-Kalmar FF
BK Häcken-Hammarby
AIK-Malmö FF

Omgång 14 - 7/7:

IF Elfsborg-Helsingborgs IF
IFK Norrköping-BK Häcken
Kalmar FF-AIK
Malmö FF-Örebro
Hammarby-Falkenbergs FF
IFK Göteborg-Gif Sundsvall
IK Sirius-Östersund
Athletic Eskilstuna-Djurgården

Omgång 15 - 14/7:

Helsingborgs IF-IK Sirius
Falkenbergs FF-IFK Göteborg
Gif Sundsvall-Hammarby
Östersund-IFK Norrköping
Djurgården-Malmö FF
BK Häcken-Örebro
AIK-IF Elfsborg
Athletic Eskilstuna-Kalmar FF

Omgång 16 - 21/7:

Örebro-Falkenbergs FF
IFK Norrköping-Östersund
Gif Sundsvall-BK Häcken
Kalmar FF-Djurgården
Malmö FF-IK Sirius
Hammarby-IF Elfsborg
IFK Göteborg-Athletic Eskilstuna
AIK-Helsingborgs IF

Omgång 17 - 28/7:

Helsingborgs IF-Örebro
IF Elfsborg-Kalmar FF
Falkenbergs FF-Gif Sundsvall
Östersund-Malmö FF
Djurgården-BK Häcken
IFK Göteborg-IFK Norrköping
IK Sirius-AIK
Athletic Eskilstuna-Hammarby

Omgång 18 - 4/8:

IF Elfsborg-Djurgården
Örebro-IFK Göteborg
Falkenbergs FF-Helsingborgs IF
Östersund-Athletic Eskilstuna
Kalmar FF-Hammarby
Malmö FF-Gif Sundsvall
BK Häcken-IK Sirius
AIK-IFK Norrköping

Omgång 19 - 11/8:

IFK Norrköping-IF Elfsborg
Gif Sundsvall-Östersund
Kalmar FF-Örebro
Hammarby-Helsingborgs IF
Djurgården-IK Sirius
IFK Göteborg-Falkenbergs FF
BK Häcken-Malmö FF
Athletic Eskilstuna-AIK

Omgång 20 - 18/8:

Helsingborgs IF-IFK Göteborg
IF Elfsborg-Östersund
Örebro-BK Häcken
Malmö FF-Falkenbergs FF
Hammarby-Gif Sundsvall
Djurgården-Athletic Eskilstuna
AIK-Kalmar FF
IK Sirius-IFK Norrköping

Omgång 21 - 25/8:

Falkenbergs FF-Hammarby
IFK Norrköping-Helsingborgs IF
Gif Sundsvall-IF Elfsborg
Östersund-AIK
Malmö FF-Djurgården
IFK Göteborg-Kalmar FF
IK Sirius FK-Örebro
Athletic Eskilstuna - BK Häcken

Omgång 22 - 1/9:

Helsingborgs IF-Östersund
IF Elfsborg-IK Sirius
Örebro-Athletic Eskilstuna
IFK Norrköping-Hammarby
Gif Sundsvall-IFK Göteborg
Kalmar FF-Malmö FF
BK Häcken-Falkenbergs FF
AIK-Djurgården

Omgång 23 - 15/9:

Örebro-Gif Sundsvall
Östersund-Kalmar FF
Malmö FF-IFK Norrköping
Hammarby-IFK Göteborg
Djurgården-Helsingborgs IF
BK Häcken-AIK
IK Sirius-Falkenbergs FF
Athletic Eskilstuna-IF Elfsborg

Omgång 24 - 22/9:

Helsingborgs IF-Athletic Eskilstuna
IF Elfsborg-Malmö FF
Falkenbergs FF-Östersund
IFK Norrköping-Örebro
Gif Sundsvall-Djurgården
Kalmar FF-BK Häcken
Hammarby-AIK
IFK Göteborg-IK Sirius

Omgång 25 - 25/9:

Örebro-Östersund
IFK Norrköping-Athletic Eskilstuna
Kalmar FF-Gif Sundsvall
Malmö FF-Helsingborgs IF
Djurgården-Falkenbergs FF
BK Häcken-IF Elfsborg
AIK-IFK Göteborg
IK Sirius-Hammarby

Omgång 26 - 29/9:

Helsingborgs IF-Kalmar FF
IF Elfsborg-AIK
Falkenbergs FF-IFK Norrköping
Gif Sundsvall-IK Sirius
Östersund-Djurgården
Hammarby-Örebro
IFK Göteborg-BK Häcken
Athletic Eskilstuna-Malmö FF

Omgång 27 - 6/10:

IF Elfsborg-Falkenbergs FF
Gif Sundsvall-IFK Norrköping
Kalmar FF-Athletic Eskilstuna
Malmö FF-IFK Göteborg
Djurgården-Hammarby
BK Häcken-Östersund
AIK-Örebro
IK Sirius-Helsingborgs IF

Omgång 28 - 20/10:

Helsingborgs IF-BK Häcken
Örebro-IF Elfsborg
Falkenbergs FF-AIK
IFK Norrköping-Kalmar FF
Östersund-IK Sirius
Hammarby-Malmö FF
IFK Göteborg-Djurgården
Athletic Eskilstuna-Gif Sundsvall

Omgång 29 - 27/10:

IF Elfsborg-IFK Göteborg
Gif Sundsvall-Helsingborgs IF
Östersund-Hammarby
Kalmar FF-Falkenbergs FF
Malmö FF-AIK
Djurgården-Örebro
BK Häcken-IFK Norrköping
Athletic Eskilstuna-IK Sirius

Omgång 30 - 2/11:

IK Sirius-Kalmar FF
Örebro-Malmö FF
Falkenbergs FF-Athletic Eskilstuna
IFK Norrköping-Djurgården
Hammarby-BK Häcken
IFK Göteborg-Östersund
AIK-Gif Sundsvall
Helsingborgs IF-IF Elfsborg


SveaCasino.se