Ladbrokes Burnley header

Ladbrokes ny sponsor till Burnley FC

Premier League-klubben Burnley har gjort klart med en ny sponsor för de kommande tre åren.
Den nya samarbetspartnern? Det välkända brittiska spelbolaget Ladbrokes.
– Vi är extremt glada, säger Anthony Fairclough, kommersiell direktör för Burnley FC, i ett pressmeddelande.

De inledde säsongen med att för lite drygt en vecka sedan chockbesegra de regerande engelska ligamästarna Chelsea med 3-2 på Stamford Bridge efter bland annat två mål av anfallaren Sam Vokes.
Nu kommer nästa glädjebesked för Premier League-laget Burnley – fast denna gång utanför planen.
Nyligen blev det nämligen klart att Ladbrokes – ett av de största och snabbast växande spelbolagen i hela Storbritannien – blir klubbens officiella betting-partner de kommande tre säsongerna.
– Vi är extremt glada över att ha lyckats komma överens om ett sponsoravtal med Ladbrokes. Det här kommer att skapa fantastiska möjligheter för våra fans, säger Burnleys representant Anthony Fairclough till klubbens hemsida.

Exklusiva erbjudanden att vänta

Förutom att få se sitt lag kriga för varje enskild poäng nere på gräsplanen kommer besökare på Burnleys klassiska hemmaarena Turf Moor i framtiden även att kunna vänta sig exklusiva erbjudanden från Ladbrokes så som gratis matchbiljetter, exklusiva rundvandringar på träningsanläggningen samt mycket mer.
– Vi ser fram emot att kunna välkomna Ladbrokes, inte bara för den massiva exponeringen inne på Turf Moor, utan också för den kompletta betting-servicen, fortsätter Fairclough.
Som en del i avtalet kommer Ladbrokes bland annat att ta över driften av bortasektionen på Turf Moor med andelning av den mångårige sponsorn David Fishwicks avhopp tidigare i år.

"Är väldigt nöjda"

Men inte bara det. Med flitig exponering på klubbens hemsida, sociala medier, matchprogram och en mängd reklamskyltar inne i arenan är Ladbrokes fast övertygade om att det nytecknade avtalet kommer medföra att man ytterligare stärker sin position som ett av de ledande betting-företagen på marknaden.
– Vi är väldigt nöjda över att ga tagit fram ett dynamiskt samarbetsavtal med Burnley Football Club i tider då ännu en högintressant Premier League-säsong stundar. Vi önskar managern, spelarna och fansen all lycka, säger Jessica Bridge, PR-chef hos Ladbrokes.
Det är ännu inte officiellt hur stora summor som Ladbrokes betalar Burnley för sponsorskapet, men att det rör sig om en hel del sköna miljoner per säsong, kan vi nog med säkerhet slå fast.