Bidrag klara för final i Eurovision Song Contest 2018

Bidrag klara för final i Eurovision Song Contest 2018

Vilka 26 bidrag kommer delta i Eurovision Finalen den 12 maj? Här tar vi en titt på alla klara bidrag till finalen i Eurovision 2018:

Klara bidrag från semifinal 1:

Följande bidrag gick vidare från semifinal 1, tisdagen den 8 maj:

Albanien: Eugent Bushpepa "Mall"
Tjeckien: Mikolas Josef "Lie to Me" Engelska
Litauen: Ieva Zasimauskaitė "When We're Old"
Israel: Netta Barzilai "Toy"
Vitryssland: Alekseev "Forever" 
Estland: Elina Nechayeva "La forza" 
Bulgarien: Equinox "Bones" 
Österrike: Cesár Sampson "Nobody but You" 
Finland: Saara Aalto "Monsters" Engelska
Irland: Ryan O'Shaughnessy "Together" 
Cypern: Eleni Foureira "Fuego" 

Från semifinal 1 gick favoriterna: Cypern, Israel och Estland vidare. Vad som var lite mer oväntat var att Ryan O'Shaughnessys "Together" och Eugent Bushpepas "Mall" avancerade till Eurovision Finalen. Dessa bidrag var inte tippade att gå vidare och gav inför semifinal 1, fyra gånger pengarna att ta sig till final. 

Klara bidrag från semifinal 2:

Följande bidrag gick vidare från semifinal 2, torsdagen den 10 maj:

Norge: Alexander Rybak "That's How You Write a Song"
Serbien: Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" 
Danmark: Rasmussen "Higher Ground"
Moldavien: DoReDoS "My Lucky Day" 
Nederländerna: Waylon "Outlaw in 'Em"
Australien: Jessica Mauboy "We Got Love" 
Ungern: AWS "Viszlát nyár"
Sverige Benjamin Ingrosso "Dance You Off" 
Slovenien Lea Sirk "Hvala, ne!"
Ukraina Mélovin "Under the Ladder"

Sverige gick som väntat till final! Benjamin Ingrosso levererade och har seglat upp som en av huvudfavoriterna i lördagens final. Bland övriga bidrag som gått vidare hittar vi både Norge och Danmark, samt en lien skräll i Sloveniens: Lea Sirk med "Hvala, ne!" en av få låtar i final som inte sjungs på engelska. 

Klara bidrag från "The Big Five":

The Big Five ("De fem stora"), tidigare The Big Four, är inom Eurovision Song Contest en konstellation av fem (tidigare fyra) länder som bildades då Tyskland misslyckades att kvalificera sig till Eurovision Song Contest 1996. Då beslöts det att från år 2000 skulle de länder som bidrar med mest pengar till Europeiska Radio- och TV-unionen alltid få vara med i finalen oavsett hur deras bidrag placerat sig föregående år. Det gäller förutom Tyskland även Frankrike, Spanien och Storbritannien. Från och med år 2011 gäller det även Italien. År 2010 blev Tyskland det första av dessa länder att vinna hela tävlingen. I årets tävling deltar följande bidrag för "The Big Five":

 Portugal: Cláudia Pascoal "O jardim" 
 Frankrike: Madame Monsieur "Mercy
 Italien: Ermal Meta & Fabrizio Moro "Non mi avete fatto niente"
 Spanien: Amaia & Alfred "Tu canción"
 Storbritannien: SuRie "Storm" Engelska
 Tyskland: Michael Schulte "You Let Me Walk Alone" Engelska

Hos en hel del spelbolag kan man spela på bästa bidraget bland "The Big Five" så här ser oddsen ut hos Unibet:

Bästa slutplacering:

Frankrike 1.50 Spela här!
Tyskland 5.00 Spela här!
Italien 6.00 Spela här!
Spanien 7.50 Spela här!
Storbritannien 101.00 Spela här!

 

Sämsta slutplacering: 

Storbritannien 1.25 Spela här!
Italien 6.00 Spela här!
Spanien 6.00 Spela här!
Tyskland 7.50 Spela här!
Frankrike 51.00 Spela här!

Klara bidrag från semifinal 2

Vilka bidrag går vidare från Semifinal 2? Här är de 18 som skall göra upp om 10 platser i torsdagens tävling:

1. Norge: Alexander Rybak "That's How You Write a Song"
2. Rumänien: The Humans "Goodbye" 
3. Serbien: Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca"
4. San Marino Jessika feat. Jenifer Brening "Who We Are"
5. Danmark: Rasmussen "Higher Ground"
6. Ryssland: Julia Samojlova "I Won't Break"
7. Moldavien DoReDoS "My Lucky Day"
8. Nederländerna Waylon "Outlaw in 'Em" 
9. Australien Jessica Mauboy "We Got Love"
10. Georgien: Iriao "For You" 
11. Polen: Gromee feat. Lukas Meijer "Light Me Up" 
12. Malta Christabelle: "Taboo"
13. Ungern: AWS "Viszlát nyár"
14. Lettland: Laura Rizzotto "Funny Girl" 
15. Sverige: Benjamin Ingrosso "Dance You Off"
16. Montenegro Vanja Radovanović "Inje" 
17. Slovenien Lea Sirk "Hvala, ne!"
18. Ukraina Mélovin "Under the Ladder"

Först ut i Semifinal 2 är Alexander Rybak som vann tävlingen 2009. Bidraget denna gång heter: "That´s How You Write a Song" och har en hel del fiolspelande likt Fairytale. Under Eurovision-veckan har Norges bidrag smygit upp som en av huvudfavoriterna och frågan är om Rybak kan göra om bedriften från 2009 då han vann i överlägsen stil?

Vinnande bidrag i Eurovision Song Contest genom åren

Här är vinnarna i Eurovision Song Contest sedan starten 1956:

2017 Portugal: Salvador Sobral – Amar Pelos Dois
Upphovsmän: Luísa Sobral
Plats: International Exhibition Centre, Kiev, Ukraina

Antal deltagande länder: 42, varav 26 i final


2016 Ukraina: Jamala - 1944
Upphovsmän: Susana Jamaladinova
Plats: Globen, Stockholm, Sverige
Antal deltagande länder: 42, varav 26 i final


2015 Sverige: Måns Zelmerlöw - Heroes
Upphovsmän: Linnea Deb, Joy Deb, Anton Hård af Segerstad
Plats: Wiener Stadthalle, Wien, Österrike
Antal deltagande länder: 40, varav 27 i final.


2014 Österrike: Conchita Wurst - Rise Like a Phoenix
Upphovsmän: Charly Mason, Joey Patulka, Ali Zuckowski, Julian Maas
Plats: B&W Hallerne, Köpenhamn, Danmark
Antal deltagande länder: 37, varav 26 i final.


2013 Danmark: Emmelie de Forest - Only Teardrops
Upphovsmän: Lise Cabble, Julia Fabrin Jakobsen, Thomas Stengaard
Plats: Malmö Arena, Malmö, Sverige
Antal deltagande länder: 39, varav 26 i final.


2012 Sverige: Loreen - Euphoria
Upphovsmän: Thomas G:son, Peter Boström
Plats: Crystal Hall, Baku, Azerbajdzjan
Antal deltagande länder: 42, varav 26 i final.


2011 Azerbajdzjan: Ell & Nikki - Running Scared
Upphovsmän: Stefan Örn, Sandra Bjurman, Iain James Farquharson
Plats: Esprit Arena, Düsseldorf, Tyskland
Antal deltagande länder: 43, varav 25 i final.


2010 Tyskland: Lena Meyer-Landrut - Satellite
Upphovsman: Julie Frost, John Gordon
Plats: Telenor Arena, Oslo, Norge
Antal deltagande länder: 39, varav 25 i final.


2009 Norge: Alexander Rybak - Fairytale
Upphovsman: Alexander Rybak
Plats: Olimpiysky Arena, Moskva, Ryssland
Antal deltagande länder: 42, varav 25 i final.


2008 Ryssland: Dima Bilan - Believe
Upphovsmän: Dima Bilan, Jim Beanz
Plats: Beogradska Arena, Belgrad, Serbien
Antal deltagande länder: 43, varav 25 i final.


2007 Serbien: Marija Šerifović - Molitva
Upphovsmän: Saša Milošević Mare, Vladimir Graić
Plats: Hartwall Arena, Helsingfors, Finland
Antal deltagande länder: 42, varav 24 i final.


2006 Finland: Lordi - Hard Rock Hallelujah
Upphovsman: Tomi Putaansuu
Plats: Olympic Indoor Arena, Aten, Grekland
Antal deltagande länder: 37, varav 24 i final.


2005 Grekland: Helena Paparizou - My Number One
Upphovsmän: Christos Dantis, Natalia Germanou
Plats: Sports Palace, Kiev, Ukraina
Antal deltagande länder: 39, varav 24 i final.


2004 Ukraina: Ruslana - Wild Dances
Upphovsmän: Oleksandr Ksenofontov, Ruslana Lyzjitjko
Plats: Abdi Ipekci Sports Arena, Istanbul, Turkiet
Antal deltagande länder: 36, varav 24 i final.


2003 Turkiet: Sertab Erener - Everyway that I can
Upphovsmän: Demir Demirkan, Sertab Erener
Plats: Skonto Hall, Riga, Lettland
Antal deltagande länder: 26


2002 Lettland: Marie N - I Wanna
Upphovsmän: Marija Naumova, Marats Samauskis
Plats: Saku Suurhall, Tallinn, Estland
Antal deltagande länder: 24


2001 Estland: Tanel Padar & Dave Benton with 2XL - Everybody
Upphovsmän: Maian Kärmas, Ivar Must
Plats: Parken, Köpenhamn, Danmark
Antal deltagande länder: 23


2000 Danmark: Olsen Brothers - Fly on the Wings of Love
Upphovsman: Jørgen Olsen
Plats: Globen, Stockholm, Sverige
Antal deltagande länder: 24


1999 Sverige: Charlotte Nilsson - Take Me To Your Heaven
Upphovsmän: Gert Lengstrand, Marcos Ubeda, Lars "Dille" Diedricson
Plats: International Convention Centre, Jerusalem, Israel
Antal deltagande länder: 23


1998 Israel: Dana International - Diva
Upphovsmän: Yoav Ginay, Tzvika Pik
Plats: National Indoor Arena, Birmingham, Storbritannien
Antal deltagande länder: 25


1997 Storbritannien: Katrina & the Waves - Love Shine a Light
Upphovsman: Kimberley Rew
Plats: Point Theatre, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 25


1996 Irland: Eimear Quinn - The Voice
Upphovsman: Brendam Graham
Plats: Spektrum, Oslo, Norge
Antal deltagande länder: 30, varav 23 i finalen.


1995 Norge: Secret Garden - Nocturne
Upphovsmän: Petter Skavlan, Rolf Løvland
Plats: Point Theatre, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 23


1994 Irland: Paul Harrington & Charlie McGettigan - Rock'n'RollKids
Upphovsmän: Brendam Graham
Plats: Point Theatre, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 25


1993 Irland: Niamh Kavanagh - In Your Eyes
Upphovsman: Jimmy Walsh
Plats: Green Glens Arena, Millstreet, Irland
Antal deltagande länder: 29 länder, varav 25 i final


1992 Irland: Linda Martin - Why Me?
Upphovsman: Johnny Logan
Plats: Isstadion, Malmö, Sverige
Antal deltagande länder: 23


1991 Sverige: Carola - Fångad Av En Stormvind
Upphovsman: Stephan Berg
Plats: Studio 15 di Cinecitta, Rom, Italien
Antal deltagande länder: 22


1990 Italien: Toto Cutugno - Insieme:1992
Upphovsman: Toto Cutugno
Plats: Lisinski Hall, Zagreb, Jugoslavien
Antal deltagande länder: 22

1989 Jugoslavien: Riva - Rock Me
Upphovsmän: Stevo Cvikić, Rajko Dujmić
Plats: Palais de Beaulieu, Lausanne, Schweiz
Antal deltagande länder: 22


1988 Schweiz: Céline Dion - Ne Partez Pas Sans Moi
Upphovsmän: Nella Martinetti, Atilla Sereftug
Plats: Simmonscourt Pavillion, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 21


1987 Irland: Johnny Logan - Hold Me Now
Upphovsmän: Johnny Logan
Plats: Palais du Centenaire, Bryssel, Belgien
Antal deltagande länder: 22


1986 Belgien: Sandra Kim - J'aime La Vie
Upphovsmän: Marino Atria, Jean Paul Furnemont, Angelo Crisci
Plats: Grieghallen, Bergen, Norge
Antal deltagande länder: 20


1985 Norge: Bobbysocks - La Det Swinge
Upphovsman: Rolf Løvland
Plats: Scandinavium, Göteborg, Sverige
Antal deltagande länder: 19


1984 Sverige: Herreys - Diggi-Loo Diggi-Ley
Upphovsmän: Britt Lindeborg, Torgny Söderberg
Plats: Théâtre Municipal, Luxemburg, Luxemburg
Antal deltagande länder: 19


1983 Luxemburg: Corinne Hermès - Si La Vie Est Cadeau
Upphovsmän: Alain Garcia, Jean-Pierre Millers
Plats: Rudi Sedlmayer-Halle, München, Tyskland
Antal deltagande länder: 20


1982 Västtyskland: Nicole - Ein bißchen Frieden
Upphovsmän: Bernd Meinunger, Ralph Siegel
Plats: Conference Centre, Harrogate, Storbritannien
Antal deltagande länder: 18


1981 Storbritannien: Bucks Fizz - Making Your Mind Up
Upphovsmän: Andy Hill, John Danter
Plats: Simmonscourt Pavillion, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 20


1980 Irland: Johnny Logan - What's Another Year
Upphovsman: Shay Healy
Plats: Congresgebouw, Haag, Nederländerna
Antal deltagande länder: 19


1979 Israel: Milk and Honey with Gali Atari - Hallelujah
Upphovsmän: Shimrit Orr, Kobi Oshrat
Plats: Binyanei Ha'ooma, Jerusalem, Israel
Antal deltagande länder: 19


1978 Israel: Izhar Cohen & Alpha Beta - A-Ba-Ni-Bi
Upphovsmän: Ehud Manor, Nurit Hirsh
Plats: Palais de Congrès, Paris, Frankrike
Antal deltagande länder: 20


1977 Frankrike: Marie Myriam - L'oiseau et L'enfant
Upphovsmän: Joe Gracy, Jean-Paul Cara
Plats: Wembley Conference Centre, London, Storbritannien
Antal deltagande länder: 18


1976 Storbritannien: Brotherhood of Man - Save Your Kisses For Me
Upphovsmän: Tony Hiller, Lee Sheriden, Martin Lee
Plats: Congresgebouw, Haag, Nederländerna
Antal deltagande länder: 18


1975 Nederländerna: Teach-In - Ding a Dong
Upphovsmän: Wil Luikinga, Eddy Owens, Dick Bakker
Plats: Älvsjömässan, Stockholm, Sverige
Antal deltagande länder: 19


1974 Sverige: ABBA - Waterloo
Upphovsmän: Stikkan Anderson, Benny Andersson, Björn Ulvaeus
Plats: The Dome, Brighton, Storbritannien
Antal deltagande länder: 17


1973 Luxemburg: Anne-Marie David - Tu te Reconnaîtras
Upphovsmän: Vline Buggy, Claude Morgan
Plats: Nouveau Théâtre, Luxemburg, Luxemburg
Antal deltagande länder: 17


1972 Luxemburg: Vicky Leandros - Après Toi
Upphovsmän: Yves Dessca, Klaus Munro, Mario Panas
Plats: Usher Hall, Edinburgh, Storbritannien
Antal deltagande länder: 18


1971 Monaco: Séverine - Un Banc,Un Arbre, Une Rue
Upphovsmän: Yves Dessca, Jean-Pierre Bourtayre
Plats: Gaiety Theatre, Dublin, Irland
Antal deltagande länder: 18


1970 Irland: Dana - All Kinds of Everything
Upphovsmän: Derry Lindsay, Jackie Smith
Plats: Congrescentrum, Amsterdam, Nederländerna
Antal deltagande länder: 12


1969 Storbritannien: Lulu - Boom Bang-a-Bang
Upphovsmän: Peter Warne, Alan Moorhouse
Plats: Teatro Real, Madrid, Spanien
Antal deltagande länder: 16


1969 Nederländerna: Lenny Kuhr - De Troubadour
Upphovsmän: Lennie Kuhr, David Hartsema
Plats: Teatro Real, Madrid, Spanien
Antal deltagande länder: 16


1969 Frankrike: Frida Boccara - Un Jour, Un Enfant
Upphovsmän: Eddy Marnay, Émile Stern
Plats: Teatro Real, Madrid, Spanien
Antal deltagande länder: 16


1969 Spanien: Salomé - Vivo Cantando
Upphovsmän: A. Alcalde, Maria Jose De Cerato
Plats: Teatro Real, Madrid, Spanien
Antal deltagande länder: 16


1968 Spanien: Massiel - La la la
Upphovsmän: Ramon Arcusa, Manuel De La Calva
Plats: Royal Albert Hall, London, Storbritannien
Antal deltagande länder: 17


1967 Storbritannien: Sandie Shaw - Puppet on a string
Upphovsmän: Bill Martin, Phil Coulter
Plats: Großer Festsaal der Wiener Hofburg, Wien, Österrike
Antal deltagande länder: 17


1966 Österrike: Udo Jürgens - Merci Chérie
Upphovsmän: Udo Jürgens, Thomas Horbiger
Plats: Grand Auditorium de RTL, Luxemburg, Luxemburg
Antal deltagande länder: 18


1965 Luxemburg: France Gall - Poupée De Cire, Poupée De Son
Upphovsman: Serge Gainsbourg
Plats: Sala di Concerto della RAI, Neapel, Italien
Antal deltagande länder: 18


1964 Italien: Gigliola Cinquetti - Non Ho L'Età
Upphovsmän: Mario Panzeri, Nicola Salerno
Plats: Tivolis Koncertsal, Köpenhamn, Danmark
Antal deltagande länder: 16


1963 Danmark: Grethe & Jørgen Ingmann - Dansevise
Upphovsmän: Sejr Volmer Sørensen, Otto Francker
Plats: BBC Television Centre, London, Storbritannien
Antal deltagande länder: 16


1962 Frankrike: Isabelle Aubret - Un Premier Amour
Upphovsmän: Roland Valade, Claude Henri Vice
Plats: Grand Auditorium de RTL, Luxemburg, Luxemburg
Antal deltagande länder: 16


1961 Luxemburg: Jean-Claude Pascal - Nous Les Amoureux
Upphovsmän: Maurice Vidalin, Jacques Datin
Plats: Palais des Festivals, Cannes, Frankrike
Antal deltagande länder: 16


1960 Frankrike: Jacqueline Boyer - Tom Pillibi
Upphovsmän: Pierre Cour, Andre Popp
Plats: Royal Festival Hall, London, Storbritannien
Antal deltagande länder: 13


1959 Nederländerna: Teddy Scholten - Een Beetje
Upphovsmän: Willy Van Hemert
Plats: Palais des Festivals, Cannes, Frankrike
Antal deltagande länder: 11


1958 Frankrike: André Claveau - Dors, Mon Amour
Upphovsmän: Pierre Delanoë, Hubert Giraud
Plats: AVRO-studio, Hilversum, Nederländerna
Antal deltagande länder: 10


1957 Nederländerna: Corry Brokken - Net Als Toen
Upphovsman: Willy Van Hemert
Plats: Großer Sendesaal des Hessichen Rundfunks, Frankfurt, Tyskland
Antal deltagande länder: 10


1956 Schweiz: Lys Assia - Refrain
Upphovsmän: Emile Gardaz, Geo Voumard
Plats: Teatro Kursaal, Lugano, Schweiz
Antal deltagande länder: 7

Flest segrar i Eurovision-sammanghang har Irland med 7 stycken, vilket är en mer än Sverige som vunnit tävlingen sex gånger. I första Eurovision Song Contest som avgjordes 1956 vann Lys Assia för Schweiz, totalt deltog 7 länder. 


SveaCasino.se